Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šalia pusiau požeminių rūšiavimo konteinerių prie daugiabučių atsirado dar vienas nedidelis konteineris – maisto ir virtuvės atliekoms rūšiuoti. Vėl teks keisti rūšiavimo įpročius. (ŠRATC nuotr.)
Enrika ValančiūtėŠaltinis: Etaplius.LT
Prie daugiabučių – nauji konteineriai
Stoviu namų virtuvėje su tik ką iš namo pirmininkės gautu kibirėliu maisto atliekoms rūšiuoti rankose ir pirma mintis galvoje: „O tai kur man jį dėti?..“ Teko talpinti šalia kitų, kur jau ir taip rūšiuojamos atliekos. Šis dar tilpo, bet jei valdžia sugalvotų liepti rūšiuoti dar ką nors, jau tektų kaip reikiant pasukti galvą, kur sandėliuoti šiukšles…
Tiek nauji maisto ir virtuvės atliekų (MVA) konteineriai, tiek dalijami kibirėliai buvo naujiena daugeliui Šiaulių miesto gyventojų. Jei kai kurie, tarp jų ir aš, apie naują prievolę rūšiuoti virtuvės atliekas girdėjo, tai kiti nustebo, prie pusiau požeminių konteinerių išvydę naujus konteineriukus.
„Šalia mano namų atsirado naujas nedidelis konteineris. Ant jo užrašyta tik „Maisto atliekos. Mes rūšiuojame!“ Ką ten mesti, kodėl reikia atskirai rūšiuoti maisto atliekas – nieko nesuprantame, niekas nepaaiškino, neįspėjo, kad atsiras nauji konteineriai“, – stebisi šiaulietė Rima, kuri kreipėsi į „Etaplius“ redakciją, prašydama išsiaiškinti situaciją.
Moteris pasakoja, kad greta namų esantis konteineris jau buvo naudojamas gyventojų gruodžio mėnesį. Tiesa, oficialiai jais naudotis buvo galima pradėti tik nuo sausio 1 d. „Kopūstų lapai jau kurį laiką mėtosi ant žolės…“ – sakė šiaulietė. Šią problemą spėjo pastebėti ir kiti gyventojai, kurie apie tai paskelbė vienoje šiauliečius jungiančioje feisbuko grupėje. „Maisto atliekų konteinerius padėjo, bet užmiršo juos išvežti. Vėl pilni, varnos viską tampo. Mielieji, jei jis pilnas, gal meskime į bendrą, o ne ant viršaus kraukite“, – toks įrašas grupėje pasirodė praeitą savaitę.
Dar gruodžio mėnesį, nors oficialiai konteineriais naudotis nebuvo leidžiama, jie jau buvo pilni. Aplink mėtėsi maisto atliekos. (Etaplius.lt nuotr.)
Ar pakaks talpos, ar varnos išnešios turinį?
Maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimas – nauja tvarka, įsigaliojusi nuo šių metų sausio pirmosios. Visas Europos Sąjungos valstybes nares įpareigoja Atliekų pagrindų direktyva, numatanti, kad nuo 2024 m. biologinės atliekos (biologiškai skaidžios sodų ir parkų atliekos, maisto ir virtuvės atliekos iš namų ūkių, biurų, mažmeninės ir didmeninės prekybos, viešojo maitinimo įstaigų) turi būti surenkamos atskirai arba sukompostuotos namų ūkiuose.
Vadinasi, kiekvieno iš mūsų namuose turi atsirasti vietos papildomam kibirėliui ar maišeliui, į kurį bus metamos šios atliekos. Tiesa, daugiabučių bendrijų pirmininkams Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) pirmiems siūlė kreiptis ir gauti specialius nedidelius kibirėlius maisto atliekoms rūšiuoti, tad jų norintys gyventojai pirmiausia turi paklausti savo daugiabučio pirmininko, ar parūpino tokius kibirėlius bendrijos gyventojams. Iš viso ŠRATC jų išdalijo 10 000. Jei kibirėlių negausite, rūšiavimui tiks bet kokia jums patogi talpa ar maišelis.
Naujaisiais konteineriais, kaip ir kitomis atliekomis, rūpinasi ŠRATC. Pasak jo atstovės Rasos Gelžinytės, maisto atliekų konteinerių Šiauliuose yra 300. Nors jie pripildomi greitai ir jų talpa atrodo per maža, atstovė tikino, kad konteinerių dydis buvo parinktas neatsitiktinai: „Keletą pastarųjų metų Šiaulių mieste buvo vykdomas pilotinis maisto ir virtuvės atliekų (MVA) surinkimo bei sutvarkymo projektas, kurio metu buvo įvertinti gyventojų įpročiai, surenkamas MVA kiekis, reikiamas išvežimų dažnis ir kiti aktualūs klausimai. Atsižvelgiant į gautus rezultatus, Šiaulių miesto savivaldybės administracija ir VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras nusprendė, kad pasirinktas 240 l konteineris MVA atliekų rinkimui yra pakankamo dydžio.“
ŠRATC atstovė patvirtino, kad gruodžio mėnesį konteineriais naudotis dar nebuvo galima, nors iš šiaulietės redakcijai atsiųstų nuotraukų matyti, kad gyventojai iškart ėmėsi rūšiavimo, nelaukę sausio 1-osios. Be to, ji patikino, kad konteineriai bus ištuštinami 2 kartus per savaitę – kiekvieną trečiadienį ir šeštadienį, na, o ateityje galėtų atsirasti ir didesni MVA konteineriai, jei tik iškiltų toks poreikis.
Taip pat pranešama, kad jie plaunami bus 4 kartus per metus (šiltuoju metų laiku), o dezinfekuojami – kaskart po ištuštinimo.
Kur ką mesti?
ŠRATC interneto svetainėje galima rasti atmintines, kokias atliekas į kurį konteinerį mesti. Įdomu tai, kad, atsiradus MVA konteineriams, gyventojai susidūrė su nedidele dilema – ar nuo šiol visus maisto likučius mesti tik į naująjį, ar išskirtiniais atvejais, tarkime, jei matoma, kad jis perpildytas, galima rinktis iki šiol naudotą mišrių komunalinių atliekų konteinerį? Mat prie informacijos apie mišrių komunalinių atliekų konteinerius ŠRATC svetainėje vis dar parašyta, kad į juos galima mesti atliekas iš virtuvės: panaudotus popierinius rankšluosčius, servetėles, maisto atliekas. Kitaip tariant – visa tai, kam dabar skirti naujieji nedideli konteineriai.
Vis tik R. Gelžinytė akcentavo, kad senus įpročius reikia pamiršti: „Visos maisto ir virtuvės atliekos turi būti metamos į MVA konteinerius, o tos, kurios nepriskiriamos MVA ir negali būti metamos į kitus rūšiuojamuosius konteinerius, į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.“
Vadinasi, išmokę išrūšiuoti stiklą, plastiką, kartoną, turime priprasti atskirti ir maisto atliekas. Tai labai svarbu, kad jos būtų tinkamai perdirbtos. Taigi, po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo turime atsakingai įvertinti ir suskirstyti, kur ką išmesti, nes nuo rūšiavimo tuoj ims suktis galva, ypač, kaip pripažįsta, vyresnio amžiaus žmonėms. Jei maisto pakuotė liko sutepta, jei turite panaudotų, riebaluotų servetėlių – joms vieta MVA konteineryje, kavos tirščių taip pat nebepilkite į klozetus ar kriauklę – irgi į MVA konteinerį. Beje, jame turės atsirasti ir skintos ar kambarinės gėlės, tik be žemių. Įvairūs maisto likučiai – likęs mėsos kepsnio kąsnis, ryžių likučiai ar daržovės, kurių tikrai nebevalgysite, turi atsidurti prie maisto atliekų.
Atskyrus maisto ir virtuvės atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų, didėja atliekų perdirbimo galimybės, nes neužteršiamos perdirbimui ir pakartotiniam naudojimui tinkamos antrinės žaliavos. Atskirai surinktos maisto atliekos bus pristatomos į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atliekų apdorojimo įrenginius, kuriuose bus tinkamai apdorotos, pagaminant medžiagą energijos išgavimui ir kompostą.
„Kaip šašai“
Įdomu tai, kad pernai mieste įrengtos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, skirtos įvairioms atliekoms rūšiuoti, džiugino gyventojus tvarkingu ir vienodu vaizdu. „O dabar naujieji konteineriai atrodo kaip šašai prie jų“, – vaizdingai konteinerius apibūdino šiaulietė Rima.
Kaip teigė ŠRATC atstovė spaudai, reikalavimas rūšiuoti virtuvės atliekas atsirado jau po to, kai buvo parengtas pusiau požeminių konteinerių aikštelių projektas.
„Kai Šiaulių regione buvo planuojama komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra (o tai buvo daroma 2017 m.), kurios metu vėliau ir įrengti pusiau požeminiai konteineriai, vertintos reikiamos investicijos, MVA konteinerių įtraukimas nebuvo vertintas – prievolė atskirai rūšiuoti MVA atsirado tik nuo 2024 m. Dėl šios priežasties naujai įrengtose pusiau požeminėse atliekų surinkimo aikštelėse nėra tokio paties tipo konteinerių, skirtų maisto ir virtuvės atliekoms“, – patikino R. Gelžinytė.
Be to, kad MVA konteineriai nebūtų lengvai nuverčiami, jie yra specialiai pritvirtinti. „Perkant MVA konteinerius, kurie yra išstatyti pusiau požeminėse atliekų surinkimo aikštelėse, siekta, kad jie būtų skirti būtent tokio tipo atliekoms ir taip pat tvarkingai atrodytų. Kadangi konteinerio talpa nedidelė ir jį būtų galima lengvai nuversti, priimtas sprendimas įsigyti specialius pritvirtinimus, kurie užtikrintų, kad MVA konteineriai stabiliai stovės tam skirtoje vietoje“, – teigė ŠRATC atstovė.