PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Kovo 1 d. 13:50

Nuo kaltinimus Alytaus bendrovei pažėrusio viceministro nusisuko ir pati Aplinkos ministerija

Alytus

Martynas Norbutas © Dmitrijus Radlinskas

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


74191

Bendrovę „Traidenis“ be patvirtintų įrodymų viešai apkaltinęs aplinkos viceministras Martynas Norbutas sulaukė kaltinimų, kad taip kišasi į artėjančius savivaldos rinkimus Alytuje.

Biotechnologijų ir vandenvalos srityje veikianti bendrovė „Traidenis“ sulaukė kaltinimų esą savo teritorijoje neteisėtai užkasė atliekas. Nors tyrimas dar nebaigtas, „Traideniui“ kaltinimus LRT eteryje viešai pažėrė viceministras M. Norbutas.

Visgi pati Aplinkos ministerija M. Norbuto žodžių išsižada, o „Traidenio“ vadovas Sigitas Leonavičius, kandidatuojantis į Alytaus miesto savivaldą, tokį puolimą sieja su artėjančiais rinkimais ir teigia, kad šiuo atveju bendrovę ir jį patį bandoma apjuodinti remiantis sena istorija.

Ministerija išsižada viceministro žodžių

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) sausio viduryje išplatino pranešimą apie tai, kad pasitvirtino aplinkosaugininkų gauta informacija apie „Traidenio“ teritorijoje galimai užkastas gamybos atliekas. AAD pareigūnai sausio 15 d. patikrino šią teritoriją, naudodamiesi sunkiasvore kasimo technika, ir nustatė, kad joje užkastos gamybos atliekos.

AAD direktoriaus Vaido Laukio teigimu, aplinkosaugos reikalavimų pažeidimo tyrimas tik prasidėjo. Užkastų atliekų kiekiui ir sudėčiai nustatyti bei padarytai žalai aplinkai įvertinti dar bus atliekami išsamūs užterštos teritorijos tyrimai. Nustačius faktinius užkastų atliekų kiekius bei sudėtį, bus apskaičiuota aplinkai padaryta žala ir sprendžiama, kokių privalomų priemonių turi būti imamasi aplinkos būklei atkurti. Įmonė turės atlyginti padarytą žalą ir išvalyti atliekomis užterštą teritoriją.

LRT eteryje aplinkos viceministras M. Norbutas, komentuodamas šią situaciją, „Traidenio“ atžvilgiu išsakė daugybę kritikos, nors tyrimas dar nebuvo baigtas. Reaguodama į tai „Traidenio“ vadovybė kreipėsi į Aplinkos ministeriją su prašymu nušalinti jį nuo kuruojamos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės srities dėl nekorektiško elgesio ir galimo spaudimo AAD vadovams bei darbuotojams.

Tačiau paaiškėjo, kad M. Norbutas netgi nėra atsakingas už minėtą sritį. „Pagal aplinkos ministro 2018-10-16 įsakymo Nr. D1-888 „Dėl Aplinkos ministerijos veiklos sričių koordinavimo ir kontrolės“ 1.2 punktą aplinkos viceministrei R. Brandišauskienei priskirtos koordinuoti ir kontroliuoti veiklos sritys, iš kurių viena yra aplinkos apsaugos valstybinė kontrolė. Aplinkos viceministras M. Norbutas šios veiklos srities nekuruoja“, – teigiama oficialiame Aplinkos ministerijos atsakyme.

Negana to, ministerija nuo M. Norbuto „Traidenio“ atžvilgiu išsakytų žodžių atsiriboja. „Pažymime, kad aplinkos viceministro M. Norbuto pasisakymai š. m. sausio 18 d. LRT laidoje „Panorama“ yra jo asmeninė nuomonė, ir vertinti to kaip daromo spaudimo AAD vadovams ar darbuotojams neturime pagrindo“, – priduriama rašte, kurį pasirašė laikinai aplinkos ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Užsakė nepriklausomą tyrimą

Kadangi tyrimas dar nebaigtas, o kaltinimai jau svaidomi bendrovės pusėn, „Traidenis“ savo iniciatyva užsakė tyrimą poveikio aplinkai nustatymui. Nepriklausoma laboratorija „Ekometrija“ įmonėje atliko įvairius tyrimus dėl medžiagų, kurios naudojamos produkcijai gaminti. Tyrimo metu nustatyta, kad bendrovės naudojamos medžiagos poveikio aplinkai nedaro ir aplinkos neteršia.

„Tyrimų metu buvo nustatinėjama, kokios medžiagos galimai gali išsiskirti iš stiklo plastiko ir patekti į aplinką. Nustatyta, kad į vandenį išsiskyrusių medžiagų koncentracijos dešimtimis ir šimtais kartų mažesnės, negu jų galima rasti pačiame švariausiame dirvožemyje. Tai galima konstatuoti atlikus rezultatų palyginimus su Lietuvos higienos norma“, – tikino „Ekometrijos“ direktorius Robertas Smukas.

Jis pridūrė, kad iš medžiagos, kurią laboratorija tyrė, visame pasaulyje gaminami gaminiai: nuotekų valymo įrenginiai, naftos produktų gaudyklės, talpos geriamajam vandeniui, priešgaisriniai rezervuarai, kateriai, kurie montuojami ant žemės, užkasami į žemę, leidžiami į vandenį.

„Tokį jų panaudojimą reglamentuoja ES teisės aktai, jie jokio poveikio aplinkai nedaro ir aplinkos neteršia. Todėl ir medžiaga, iš kurios gaminami šie gaminiai, negali aplinkai daryti jokios neigiamos įtakos, jos teršti. Tai ir patvirtina mūsų atlikti tyrimai“, – dėstė R. Smukas.

„Traidenio“ vadovybei gavus tyrimo rezultatus kilo klausimų, kodėl dar nesibaigus tyrimui aplinkos viceministras ryžosi viešai nuteisti bendrovę. Vadovybė neslepia, kad beveik prieš dešimtmetį buvo atliktas tyrimas dėl įmonės darbuotojų netinkamų pareigų atlikimo, įmonė nustatytus trūkumus buvo pašalinusi, aplinką ir drenažui panaudotas medžiagas sutvarkiusi.

Visgi manoma, kad dabar, vykstant politiniams procesams, artėjant savivaldos rinkimams, kuriuose dalyvauja ir įmonės vadovas S. Leonavičius, vėl buvo ištraukta sena informacija, kuri pateikta žiniasklaidos priemonėms, politikams, įmonės verslo partneriams, taip siekiant sumenkinti ir eliminuoti konkurentą.

Laukia objektyvaus ministerijos tyrimo

„Traidenio“ generalinis direktorius S. Leonavičius sakė, kad bendrovė aktyviai bendradarbiauja su ją tiriančiomis institucijomis, teikia visą reikalingą informaciją, paaiškinimus bei siekia, kad tyrimas kuo greičiau atsakytų į visus klausimus. Anot jo, jei įmonė padarė techninių klaidų, ji jas ištaisys. Bendrovės specialistai yra įsitikinę, kad gamtai jokia žala nepadaryta, tai patvirtina ir nepriklausomi laboratoriniai tyrimai.

„Deja, dėl aukščiausio rango Aplinkos ministerijos valdininko komentarų bei išankstinio įmonės nuteisimo LRT laidoje „Panorama“ kilo abejonių, ar vykdomas tyrimas nėra politizuotas ir bus objektyvus. Nors įmonė prašė nušalinti aplinkos viceministrą nuo aplinkos apsaugos srities kuravimo, tačiau pasirodo, kad viceministras net nėra atsakingas už aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę. Tikrai kyla daug klausimų, kodėl aukštas pareigas einantis politikas komentuoja viešai ministerijos veiklos sritį, už kurią net nėra atsakingas“, – svarstė įmonės vadovas.

S. Leonavičius pridūrė gavęs Ž. Vaičiūno patikinimą, kad tyrimas bus objektyvus. „Ir vis dar noriu tikėti, kad tai tebuvo nepatyrimas, o ne aukšto rango pareigūno įsipainiojimas į regioninę politiką“, – vylėsi „Traidenio“ generalinis direktorius.

alfalt-logo-skaidrus.png