PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2018 m. Vasario 2 d. 13:43

Nuo gegužės visuose namuose turės būti įrengti dūmų detektoriai

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


28111

Nuo gegužės visuose Lietuvos būstuose turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, to reikalaus įsigaliosiantys teisės aktai.

„Jeigu gegužės 1-ąją dūmų detektoriaus nebus, žmonės iš karto nebus baudžiami. Mes pradėjome prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai“, aplankysime 100 tūkst. būstų, kalbėsime apie detektorių įrengimą, patarsime. Ir jei tik vėliau bus piktnaudžiavimo atvejų, bus nustatomi terminai, sankcijos“, – per spaudos konferenciją penktadienį sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.

Šiuo metu dūmų detektorius turi tik 16 proc. šalies gyventojų.

„Visoje Vakarų Europoje tai norma, mes irgi norime pakelti žmonių saugumo, sąmoningumo jausmą“ ,– sakė Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas.

Pernai namuose nakties metu žuvo 54 žmonės. Manoma, kad dūmų detektoriai būtų išgelbėję jų gyvybes.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Gaisrų prevencijos skyriaus vyriausiasis specialistas Aurimas Gudžiauskas teigė, kad gyventojai gali iš karto įsirengti dešimt metų be pertraukos veikiančius dūmų detektorius.

97 proc. Lietuvos gyventojų žūsta gyvenamojoje aplinkoje – rūkydami lovose, nesirūpindami kūrenamų krosnių saugumu, nevalydami kaminų ir t. t.

Neretai ugniagesiai gauna pranešimus, kad namas dega atvira liepsna. Atvykę jie jau nebegali padėti, išgelbėti žmonių, nes gaisras nebuvo laiku pastebėtas.

Prieš kelerius metus per gaisrą Šiauliuose žuvo trys mažos mergaitės. Ugniagesiai sako, kad jei būtų įrengtas kelių eurų vertės dūmų detektorius, tokių pasekmių būtų galima išvengti.

Lietuvoje kasmet per gaisrus žūsta apie 100 žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba nurodo kas yra žinotina įsirengiant autonominį dūmų detektorių:

Maksimalus vieno autonominio dūmų detektoriaus saugomas plotas nustatomas pagal gamintojo reikalavimus, tačiau jis turi būti ne didesnis kaip 60 kv. m. Tad dažniausiai kambaryje įrengiamas vienas autonominis dūmų detektorius. O štai koridoriuje, jei jis ilgesnis kaip 12 metrų, reikėtų įrengti ne mažiau kaip du dūmų detektorius, po vieną koridoriaus galuose.

Autonominis dūmų detektorius yra montuojamas patalpos centre ant lubų arba kuo arčiau centro, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų. Jei nėra galimybių autonominius dūmų detektorius pritvirtinti prie lubų, juos galima įrengti prie sienos, maždaug 10 – 15 cm atstumu nuo lubų, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų kampo. Jei patalpoje lubos yra nuožulnios arba stogas dvišlaitis, autonominiai dūmų detektoriai įrengiami ne toliau kaip 0,9 m nuo aukščiausio lubų (pastogės) taško.

Garažuose, remonto dirbtuvėse ir kitose patalpose, kuriose išsiskiria degimo produktų dalelių, autonominius dūmų detektorius reikia įrengti šešių metrų atstumu, o nesant tokios galimybės – kuo toliau nuo minėtų dalelių šaltinių.