PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 28 d. 21:01

Nuo gegužės būsto paskolą imančiųjų laukia pokyčiai: gaus pasiūlymą ir su fiksuotomis palūkanomis

Lietuva

Būsto paskola / Unsplash

EtapliusŠaltinis: Pranešimas žiniasklaidai


358434

Imdami būsto paskolą įprastai galime rinktis iš dviejų palūkanų normų rūšių: kintamų ir terminuotai nekintamų palūkanų. Tačiau nuo gegužės mėnesio dėl būsto paskolos besikreipiantiems gyventojams bankai privalės pateikti pasiūlymus tiek su kintamomis, tiek su fiksuotomis palūkanomis. Apie tai, kaip pokyčiai palies būsto paskolų turėtojus, pasakoja „Luminor“ banko finansavimo srities vadovė Laura Žukovė.

Nuo gegužės visi bankai būsto paskolų besikreipiantiems klientams turės pateikti pasiūlymą ne tik su kintamomis, bet ir su fiksuotomis palūkanomis.

„Šiuo metu, kai bazinės palūkanų normos mažėja, fiksuotas palūkanas renkasi labai nedidelė dalis klientų – mažiau nei 1 proc. naujai sudaromų būsto paskolų yra su fiksuota dalimi. EURIBOR – svyruojantis dydis ir gali gana stipriai paveikti paskolos mėnesio įmoką, todėl natūralu, kad jam mažėjant, dauguma nori šią naudą jausti ir savo išlaidose“, – teigia L. Žukovė.

Vis dėlto, tęsia ekspertė, fiksuotos palūkanos turi savo privalumų – tai galimybė žinoti, kiek mokėsite kiekvieną mėnesį, net jei ekonomikos rodikliai vėl pasisuktų nepalankia kryptimi. Anot L. Žukovės, tai tarsi draudimas – galbūt ne visiems jo prireiks, bet tiems, kam svarbus stabilumas, tai gali suteikti daugiau ramybės.

Fiksuoti ar nefiksuoti – individualus sprendimas

Nuspręsti fiksuoti būsto paskolos palūkanas ar ne – labai individualus sprendimas, kurį priimti turime atsižvelgę į savo finansinius tikslus. Pasak ekspertės, reikėtų įsivertinti, kas svarbiau: galimybė mažinti įmokas kintant EURIBOR ar noras išvengti netikėtumų.

„Šiandien siūlomos fiksuotos palūkanos vis dar yra aukštesnės nei kintamosios, todėl fiksuodami įmoką dabar, rizikuojate tai padaryti palūkanų normų pike. Kita vertus, palūkanų fiksavimo nauda priklauso ir nuo konkretaus laikotarpio. Pavyzdžiui, gyventojai užfiksavę palūkanas dar 2022 metais apsisaugojo nuo situacijų, kokias matėme 2023-aisiais, kai įmokos padidėjo labai reikšmingai“, – pastebi L. Žukovė.

Ekspertė priduria, kad „Luminor“ banko klientams ši naujovė esminių pokyčių neatneš. Iki šiol klientai turėjo galimybę sudaryti paskolos sutartį tiek vieno, tiek kito tipo palūkanomis, taigi, jiems šis pasikeitimas – labiau formalumas nei naujovė.

#BŪSTO PASKOLA#POKYČIAI#PALŪKANOS