Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Nukentėjusiems nuo pandemijos ir patyrusiems bei patiriantiems finansinių sunkumų svarbi data – spalio 31-oji. Tądien baigiasi terminas, iki kurio būtina sumokėti mokesčių nepriemoką, kuri susidarė iki š. m. rugpjūčio 31 d., norint, kad ateity nebūtų skaičiuojami delspinigiai. Apie nesumokėtus mokesčius ir pareigą juos sumokėti, apie mokestines pagalbos priemones ir galimybę mokėjimus atidėti kalbamės su Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktore Vitalija KUBLICKIENE.
Vienas šiaulietis pasidalino savo mintimis apie iš Mokesčių inspekcijos gautą laišką dėl nepriemokos, kurią reikia sumokėti iki spalio pabaigos. Gal yra daugiau gavusiųjų laiškus su tokiu priminimu? Juk skola – ne rona, neužgis.
Daugiau nei 20,4 tūkst. įmonių ir individualią veiklą vykdančių gyventojų, kurie nukentėjo nuo COVID-19, taip pat apie 36 tūkst. veiklos nevykdžiusių gyventojų, kuriems buvo taikytos mokestinės pagalbos priemonės ir kurie nesikreipė į VMI dėl mokestinės paskolos sutarties be palūkanų sudarymo, buvo informuoti apie artėjančius mokestinių pagalbos priemonių terminus.
Spalio 31 dieną baigiasi terminas, iki kurio būtina sumokėti mokesčių nepriemoką, kuri susidarė iki š. m. rugpjūčio 31 d., norint, kad ateity nebūtų skaičiuojami delspinigiai.
Jūsų paminėti priminimai yra bendro pobūdžio, neindividualizuoti ir nėra susieti su konkretaus mokesčių mokėtojo asmenine informacija, tačiau kiekvienas mokesčių mokėtojas gali pasitikrinti savo nepriemoką bei ją iškart sumokėti prisijungęs prie Mano VMI. Beje, Mokesčių inspekcija planuoja atnaujinti savitarnos portalą ir įgyvendinti sprendimus, kurie leistų patogiau atlikti įmokų mokėjimą į VMI surenkamąsias sąskaitas.
Ką turėtų žinoti įmonės ir gyventojai, kurie turi mokesčių nepriemoką? Tuoj sulauksime ir spalio pabaigos, kai išseks laikas be delspinigių sumokėti turimą nepriemoką. Kam adresuota ši žinia ir kodėl Mokesčių inspekcijai rūpi, kad įmonės ir gyventojai nepraleistų šio termino?
Tai aktualu nuo COVID nukentėjusioms įmonėms ir individualią veiklą vykdantiems gyventojams bei gyventojams, kurie nevykdė jokios veiklos, bet mokestinės pagalbos priemonėmis galėjo pasinaudoti. Tiek įmonėms, tiek paminėtoms gyventojų grupėms dėl susidariusios nepriemokos, jei ji susidarė iki š. m. rugpjūčio 31 d., iki šiol nebuvo skaičiuojami delspinigiai ir nebuvo vykdomi išieškojimo veiksmai. O nuo lapkričio situacija keisis.
Todėl Mokesčių inspekcija apie mokesčių sumokėjimo terminus mokesčių mokėtojams, kuriems buvo taikomos mokestinės pagalbos priemonės ir kurie nesikreipė dėl MPS sudarymo, apie tai jau
priminė asmeniškai per Mano VMI ar automatiniais skambučiais. Priminsiuiu, kad tokių įmonių ir gyventojų iš viso yra daugiau nei 56 tūkst.
Vadinasi, inspekcijos patarimas – pirmiausia pasitikrinti, ar negavote tokios žinutės. Kaip minėjote, informacija apie nepriemoką pasiekiama per asmeninę paskyrą Mano VMI.
Taip,prisijungus prie Mano VMI galima pasitikrinti, ar turite mokesčių nepriemoką ir kokią, o jei turite – iškart mokesčius ir sumokėti.
Svarbu tai, kad jei situacija yra komplikuota ir žmogus ar įmonė turi laikinų finansinių sunkumų ir sumokėti mokesčius per numatytą terminą negali, tuomet visais atvejais yra išeitis: kreiptis su prašymu į Mokesčių inspekciją ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį įprastomis sąlygomis.
Norint pasinaudoti šia galimybe - sudaryti mokestinės paskolos sutartį – reikės užpildyti prašymą ir pateikti reikiamus dokumentus. Ar tai sudėtinga padaryti?
Tam taip pat pasitarnaus Mano VMI - prašymą ir kitus dokumentus, susijusius su mokestinės nepriemokos sumokėjimo atidėjimu arba išdėstymu, galima pateikti per Mano VMI, susiradus skiltį Paslaugos -> Užsakyti paslaugą -> Mokesčių apskaita ir mokėjimai -> Mokestinės nepriemokos sumokėjimo terminų atidėjimas arba išdėstymas -> Mokestinės paskolos sutarties sudarymas.
Kaip žinome, pareigingumo kai kam ima ir pritrūksta - kas laukia tų, kurie pradels spalio 31-osios terminą ir nepriemokos nesumokės?
Laiku nesumokėjus turimos mokestinės nepriemokos, taip pat nesikreipus dėl mokestinės paskolos sutarties sudarymo su palūkanomis, po termino, t. y. po spalio 31-osios, bus pradėti skaičiuoti delspinigiai bei gali būti pradėtos taikyti Mokesčių administravimo įstatyme numatytos priverstinio išieškojimo priemonės: tai išieškojimas iš sąskaitų, o kitu atveju - išieškojimas per antstolį.
Atkreipiu dėmesį, kad mokėtojams įmokas sumokant bendru kodu 1001, pirmiausia yra „uždengiamos“ anksčiausiai pagal mokėjimo terminą susidariusios nepriemokos.
Tuo pačiu priminsiu, kad mokesčius, susidariusius po š. m. rugsėjo 1 d., visi mokesčių mokėtojai turi mokėti įstatymų numatyta tvarka, jiems pagalbos priemonės nėra taikomos.
Beje, pranešimuose mokesčių mokėtojai taip pat informuojami, kad jei patiria laikinų finansinių sunkumų ir negali laiku sumokėti mokesčių, gali kreiptis su prašymu sudaryti mokestinės paskolos sutartį su palūkanomis. Ten pat pateikiama informacija, kaip tą galima padaryti.
Kokie yra skaičiai? Apie kokią nepriemoką eina kalba?
Šiuo metu mokesčių nepriemoką, kuriai taikomos pagalbos priemonės, turi daugiau nei 34 tūkst. mokesčių mokėtojų – maždaug tiek pat įmonių ir tiek pat gyventojų, vykdančių veiklą. Jei individualią veiklą vykdančių gyventojų nepriemoka sudaro kiek daugiau nei 13 mln. Eur , tai įmonių - apie 573 mln. Eur. Mokestinės paskolos sutartys be palūkanų jau yra sudarytos dėl 521 mln. Eurų mokesčių sumos.
Dar kartą pakartokime: neturint galimybių susikaupusių mokesčių sumokėti laiku, visais atvejais galima kreiptis į Mokesčių inspekciją dėl mokestinės paskolos sudarymo. Kokių dokumentų gali prireikti teikiant tokį prašymą ir ar galima bus keisti jau sudarytos paskolos sutarties sąlygas, tai rūpi labiausiai
Sudarant mokestinės paskolos sutartį reikalinga pagrįsti tokios mokestinės pagalbos būtinumą - tai, kad įmonė iš tiesų negali sumokėti mokesčių ir jai reikia mokėjimą išdėstyti dalimis per tam tikrą pageidaujamą laikotarpį iki tam tikro termino. Dėl dokumentų, kuriuos reikia pateikti kartu su prašymu - įmonė savarankiškai įsivertina, kokius ji tuo metu gali pateikti.
O pagrindiniai yra štai šie - paskutinio ketvirčio ir paskutinių vienerių finansinių metų finansinė atskaitomybė, kreditorių/debitorių sąrašas paskutinio ketvirčio duomenimis, paskutinių mėnesių banko sąskaitų išrašai, kasos knygos, avansinių apyskaitų kopijos ir informacija apie suteiktas/gautas paskolas, o jei jų nebuvo, apie tai pakanka informuoti raštu. Be šių dokumentų, galima pridėti ir kitus, o visą jų sąrašą galima rasti inspekcijos interneto svetainėje.
Svarbu tai, kad jeigu mokestinės paskolos prašymo vertinimui duomenų iš pateiktų dokumentų pritrūks, Mokesčių inspekcija pati kreipsis į įmonę ir paprašys to, ko reikia. O pasirašius sutartį su VMI dėl mokestinės paskolos, jos sąlygas keisti galėsite bet kada per visą paskolos sutarties galiojimo laikotarpį.