Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Vilniaus universiteto studentų komanda „Vilnius iGEM“ tapo geriausia pasaulyje, iškovodama istorinį apdovanojimą tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“. Vos trečią kartą dalyvaudami prestižiniame, didžiausiame konkurse studentai iškovojo pirmą vietą ir didįjį prizą aplenkdami daugiau nei 300 stipriausių universitetų pasaulyje – Harvardo, Kembridžo, Oksfordo, Heidelbergo ir kt.
Šioje nugalėtojų komandoje buvo ir du marijampoliečiai – Rygiškių Jono gimnazijos buvę mokiniai Justas Ritmejeris ir Ignas Maželis. Pakalbinome juos ir paprašėme pasidalinti įspūdžiais iš kelionės Bostonan lapkričio 9–13 dienomis.
Abu studijuoja biochemiją
Justas Ritmejeris studijuoja Vilniaus universiteto biochemijos studijų programos III kurse.
„Dar mokykloje sužinojau apie tarptautinį sintetinės biologijos projektų konkursą „iGEM“ ir sau pasižadėjau, kad jei tik atsiras galimybė, būtinai sudalyvauti jame, tokios progos nepraleisiu. Ir tikrai proga pasitaikė, taigi užpildęs atrankos anketą ir praėjęs motyvacinį pokalbį patekau į komandą“, – pasakoja vaikinas.
Ignas Maželis Vilniaus universitete studijuoja taip pat biochemiją, yra bakalauro studijų IV kurse. „Apie „iGEM“ konkursą išgirdau iš Justo, bet dėl dalyvavimo ilgai svarsčiau. Vis dėlto norėdamas daugiau iššūkių, patirties ir paragintas kitų draugų užpildžiau konkurso anketą. Kadangi jau turėjau panašaus darbo patirties, patekti į „Vilnius iGEM“ laboratorijos komandą nebuvo sunku“, – sakė jis.
Sukurtas didelis bazinis mokslo projektas
„iGEM“ yra kasmet Bostone vykstantis sintetinės biologijos konkursas, į kurį suvažiuoja komandos iš geriausių pasaulio universitetų ir pristato po savo projektą, kuris sprendžia tam tikrą problemą moksle, medicinoje ar pramonėje. Mūsų šalies komanda „Vilnius iGEM“ atrankas pradeda žiemą, todėl projektui paruošti turi apie 9 mėnesius.
„Šių metų komanda „Vilnius iGEM“ sukūrė ganėtinai didelį bazinį mokslo projektą, kurį keliais sakiniais yra sunku apibūdinti. Sintetinėje biologijoje beveik viskas yra įgyvendinama per genus (šiuo atveju tai plazmidės) – gyvųjų organizmų informacinius vienetus. Naudojant įvairias jų kombinacijas, galima mikroorganizmą priversti atlikti mums reikalingas funkcijas – pavyzdžiui, gaminti vaistus. Iki šios dienos nebuvo galima kontroliuoti genetinės medžiagos vienetų skaičiaus. Spręsdami šią problemą mes sukūrėme metodą, kuris leidžia pakankamai tiksliai reguliuoti genų kopijų skaičių, ir labai praplėtėme esamus apribojimus ir trūkumus. Šis pasiekimas sintetinėje biologijoje mokslininkams turėtų padėti konstruoti gerokai sudėtingesnes ir efektyvesnes biologines sistemas, naudojamas pramonėje, farmacijoje ir medicinoje“, – apie sudėtingą projektą pasakojo vaikinai.
Pergalė netikėta
Jie sakė, kad vykdami į konferenciją Bostone didelių vilčių nepuoselėjo būti įvertinti kaip geriausią projektą sukūrusi komanda. „Tikriausiai su idėja jau buvome tiek susigyvenę, jog ji mums atrodė paprasta ir net įprasta, – sakė jie. – Bet pirmos konferencijos dienos pakeitė mūsų nuomonę. Bendraudami su kitų komandų dalyviais, teisėjais pamatėme didelį susižavėjimą mūsų atliktais darbais ir pasiekimais. Atsirado tikėjimas, jog „Vilnius iGEM“ šiais metais gali patekti tarp trijų geriausių konkurso komandų. Bet konkurso pabaiga pranoko mūsų lūkesčius – įveikėme daugiau nei 300 komandų ir iškovojome konkurso pirmą vietą – didijį prizą. Taip pat patekome tarp 5-ių geriausių komandų 5-iose skirtingose kategorijose ir dar trijose kategorijose užėmėme pirmas vietas.“
Šalies pamatė nedaug
Abu vaikinai sakė, kad laiko pakeliauti, pamatyti Ameriką turėjo mažai, nes reikėjo dirbti prie projekto pateikimo ir vizualizavimo. Dar iki konferencijos galo gana daug teko paplušėti, o ir jų prioritetas buvo gerai pasirodyti konkurse.
Aplankė Niujorko žymiausius lankytinus objektus, Bostone keliavo mažiau, nes daug lankytinų vietų šiame mieste ir nežinojo. Justui Bostonas pasirodė daug jaukesnis ir artimesnis Europai, nei Niujorkas. Ignas Jungtinėse Amerikos Valstijose iškarto pastebėjo didelę kultūrinę įvairovę. „Stengėmės pamatyti pačias žymiausias Niujorko vietas, pastatus, pasimėgauti skirtingų kultūrų virtuvėmis. Bostonas kitoks nei Niujorkas – tai studentų miestas su europietiška atmosfera“, – sakė Ignas. Aišku, buvo aplankyti Harvardo universitetas ir Masačiusetso technologijos institutas.
Nuotraukos iš pašnekovų asmeninių albumų