PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gruodžio 28 d. 14:17

Nuaidėjo paskutiniai Dainavos krašto metų paminėjimo akordai

Alytus

Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus rajono Simno gimnazijos informacija


287645

2023-ieji – Dzūkijos (Dainavos) krašto metai įpareigojo ir Alytaus rajono Simno gimnazijos bendruomenę giliau pasidomėti savo regiono istorija, atkreipti dėmesį į savitas Dzūkijos (Dainavos) tradicijas, aktualizuoti jų išsaugojimą, pasidžiaugti stipria šio krašto žmonių etnoregionine savimone.

Norėdami plačiau susipažinti su Dzūkijos (Dainavos) krašto istorija gimnazijos mokiniai pavasarį aplankė Dzūkijos sostinę Alytų. Pamatė Laisvės angelo skulptūrą, sužinojo, kad paminklas – pagarbos ir atminimo ženklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Miesto sode galėjo muzikuoti su lauko muzikos instrumentais.

Lankėsi Alytaus kraštotyros ir poeto Anzelmo Matučio muziejuje. Muziejininkė supažindino su lietuvių kalbos tarmėmis, paaiškino jų skirtumus, didžiausią dėmesį skirdama dzūkų šnektai, jos ypatybėms, santykiui su kaimyninėmis kalbomis, taip pat klausėsi patarmių garso įrašų, žaidė edukacinius žaidimus. A. Matučio muziejuje mokiniai tapo sodo tyrinėtojais. Jie per pažintinę-patyriminę veiklą susipažino su poeto sode augančiais medžiais, krūmais ir kai kuriais mažaisiais sodo gyventojais. Pažinę A. Matučio sodo augalus, susibūrę į gamtos tyrinėtojų komandas ir atlikę žaismingas interaktyvias užduotis, mokiniai praktiškai pritaikė įgytas žinias.

Minėdami A. Matučio 100-ąsias metines, mokiniai aplankė kilnojamą parodą gimnazijos bibliotekoje, susipažino su poeto kūryba, skaitė knygeles, iliustravo eilėraščius. Bibliotekininkės iniciatyva sudarė iliustruotą A. Matučio eilėraščių knygelę, kuri talpinama gimnazijos muziejaus kampelyje.

Popamokinių veiklų metu mokiniai gilino žinias apie žmones, jų gyvenimo būdą, papročius ir tradicijas, dzūkų tautinus drabužius ir juostas. Apžiūrėję dzūkų tautines juostas mokiniai panoro pamėginti sukurti savo juostą. Savo nuostabius kūrinius vieni kūrė languotame popieriaus lape, o kiti pynė juostas iš popieriaus. Piešė ąsočius, juos dekoravo tautiniais ornamentais.

Pamokų metu išmoko dzūkiškų dainų, ratelių ir žaidimų. Skambėjo vaizdinga dzūkiška šnekta, mokiniai deklamavo dzūkiškus eilėraščius, skaitė dzūkų tarmės pasaką „Apie juodų kacinų kap suodzis“, aiškinosi nežinomus žodžius, bandė išnarplioti dzūkiško žodžio reikšmes.

Lankydamiesi Lauryno Radziukyno mokykloje Kurnėnuose, susipažino su mokyklos istorija, dalyvavo „Rašymas žąsies plunksna“ edukacijoje. Buvo įdomu pamatyti suolus, kuriuose pamokos vyko maždaug prie 90 metų. Didelį įspūdį paliko pasivaikščiojimas po mokyklą. Juk tokia galimybė retai pasitaiko – aplankyta vienintelė Lietuvoje „amerikoniška“ mokykla.

Dainavos metų paminėjimą užbaigėme edukacija ,,Lietuvių liaudies dainos, instrumentai ir žaidimai“, kurią inicijavo mokyklos direktorė J. Gudelienė. Jos metu mokiniai susipažino su liaudies instrumentais, turėjo galimybę jais pagroti. Mokėsi ir atliko sutartinę pritardami instrumentais. Skambėjo dzūkiškos dainos bei nuotaikingi žaidimai. Į edukacijas noriai įsijungė ir mokinių tėveliai, kurie kartu žaidė ir dainavo. Veiklos subūrė kartu bendrauti ir bendradarbiauti, kurti šiltus tarpusavio santykius, telkti bendruomenę. O jų metu mokiniai įgijo ne tik žinių, bet ir ugdėsi pažinimo, pilietiškumo, kultūrinę ir komunikavimo kompetencijas.