Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Naujausias Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimas rodo, kad Lietuva yra tarp labiausiai nutukusių Europos šalių ir patenka į 5-uką. Deja, lietuviai antsvorio vis dar nelaiko rimta sveikatos problema ir neįvertina, kad tai sukelia daugybę sunkių sveikatos sutrikimų – pradedant širdies ir kraujagyslių ligomis, II tipo cukrinio diabetu ir baigiant kepenų suriebėjimu ar net padidėjusia kai kurių onkologinių ligų bei nevaisingumo rizika.
Tiesa, sumažinti per didelį svorį gali būti ne taip paprasta, kaip norėtųsi: sportas ir dietos ne visada veikia, tad dažnai gali prireikti ir chirurginio nutukimo gydymo. Baltijos ir Amerikos klinikos gydytojas pilvo chirurgas med. m. dr. Donatas Danys atsako į dažniausiai pacientų pateikiamus klausimus apie nutukimą ir chirurginį jo gydymą.
– Ar tiesa, kad nutukimas yra liga?
– Tikrai taip. Ir ši liga yra nesveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo stokos pasekmė, apimanti daugelį žmogaus vidaus organų ir sistemų, žalojanti asmens fizinę sveikatą, socialinę, ekonominę bei psichologinę būklę.
Šiai ligai apibūdinti naudojamas kūno masės indeksas (KMI), iš kurio galima spręsti, ar suaugęs žmogus yra per mažo svorio, ar turi antsvorio, ar yra nutukęs. (KMI apskaičiuojamas pagal tokią formulę: kūno masė (kg) dalijama iš ūgio (m2). Jei KMI reikšmė per 25 – tai jau yra antsvoris, jei per 30 – vadinama nutukimu.)
– Teigiama, kad chirurginis nutukimo gydymas pagerina gretutinių ligų kontrolę. Ar tai reiškia, kad jos gali visiškai pranykti?
– Atlikus skrandžio mažinimo operaciją, net 70–90 proc. pacientų gretutinių ligų nebelieka. Jokios kitos alternatyvos tokiai operacijai, kuri vienu metu išgydytų tiek daug ligų, šiandien nėra. Po operacijos išgyjama arba labai pagerėja pacientų būklė dėl sąnarių bei stuburo ligų, miego apnėjos, kepenų veiklos sutrikimų, pirminės arterinės hipertenzijos, II tipo cukrinio diabeto, hiperlipidemijos, širdies bei kraujagyslių ligų, insulto, moterims – mėnesinių ciklo sutrikimų, vyrams – potencijos sutrikimų, taip pat mažėja onkologinių ligų rizika.
– Kokiais atvejais pacientui skiriamas chirurginis nutukimo gydymas?
– Šis gydymo būdas dažniausiai skiriamas tada, kai pacientas išbandęs kitus gydymo metodus – tai mitybos įpročių korekcija, įvairios dietos, fizinio aktyvumo didinimas. Didžioji dalis rezultatais džiaugiasi trumpą laiką, svoris linkęs grįžti, tad efektyviausias būdas nutukimui gydyti yra chirurginis. Chirurginis gydymo būdas rekomenduojamas, kai KMI viršija 35.
– Kaip atliekama skrandžio mažinimo operacija?
– Tai minimaliai invazinė operacija, kuri atliekama mažais pjūviais pilvo sienoje. Po šios operacijos greitai sveikstama, yra mažesnė komplikacijų rizika. Dažnai pacientai nustemba, pamatę, pro kokius nedidelius pjūvius pašalinama didžioji dalis skrandžio. Po 2–3 dienų pacientas išleidžiamas gydytis į namus.
Nors operacijos metu pašalinama 80 proc. skrandžio, tačiau nesuardomas žarnyno vientisumas – maistas slenka normalia fiziologine eiga. Per dvejus metus pavyksta atsikratyti net iki 60 proc. kūno svorio.
– Ar pilvo plastika ir riebalų nusiurbimas yra efektyvi priemonė nutukimui gydyti?
– Deja, neretai ateinantiems pacientams, kurie nori patobulinti pilvo sienos linijas, šios srities operacija netinka dėl per didelio KMI, nes po tokių operacijų svoris linkęs grįžti ir rezultatas būna trumpalaikis. Labai svarbu žinoti, kad poodiniai riebalai nėra tokie pavojingi kaip tie, kurie susikaupia pilvo srityje – ant įvairių organų pačioje pilvo ertmėje. Būtent jie susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis, o nusiurbti jų neįmanoma. Tad pirmiausia išbandoma mitybos korekcija, didinamas fizinis aktyvumas. Jei nesiseka numesti svorio, tada pacientams siūlomas chirurginis nutukimo gydymas. Po chirurginės operacijos praėjus 1–2 metams, šalinama perteklinė oda – atliekama vadinamoji abdominoplastika. Tai pacientams tiesiausias kelias pasiekti optimalų rezultatą.
baltijos-amerikos-klinika-danys-82x83mm.jpg
– Kaip pasikeičia gyvenimo kokybė po skrandžio mažinimo operacijos?
– Pirmiausia pacientas po operacijos privalo laikytis dietologo rekomendacijų. Pirmosiomis dienomis leidžiamas tik labai mažas maisto kiekis, pradedama nuo skysčių dietos. Dėl pooperacinių išvaržų tikimybės 3–4 savaites ribojamas sunkus fizinis krūvis, tačiau kartu su dietos kontrole būtinas ir aktyvumas, jei norima maksimaliai sumažinti kūno svorį. Pacientui pradeda kristi svoris, tampa lengviau judėti, jis grįžta į normalų gyvenimo ritmą, gali pradėti dirbti. Gerėja gretutinių ligų kontrolė, reikia vartoti mažiau vaistų. Žmonės tampa laimingesni ir vėl pamilsta gyvenimą.
– Ar Lietuvoje populiari skrandžio mažinimo operacija?
– Pastaruosius metus skrandžio mažinimo operacijos Lietuvoje populiarėja. Tam turi įtakos tiek augantis nutukusių žmonių skaičius, tiek žmonių ryžtas imtis visų įmanomų priemonių savo sveikatai ir gyvenimo kokybei pagerinti. Pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, skrandžio mažinimo operacijų atliekama per 120 tūkst. per metus ir tas skaičius kasmet didėja.
Reklama