PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Sausio 6 d. 11:38

NSGK: daugiau vakcinų Lietuva galėtų gauti per privačias medicinos įstaigas

Vilnius

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


160755

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) vyko diskusija dėl galimybės Lietuvos privačioms medicinos įstaigomis derėtis su tiekėjais ir įsigyti vakciną nuo koronaviruso. NSGK nariai svarstė, jeigu privačios klinikos prisiimtų visą atsakomybę dėl šalutinių poveikių ar jos galėtų komercinėje rinkoje pirkti ir ES nepatvirtintas vakcinas.

„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti ES. Šiuo metu Lietuvos biudžeto lėšomis šiomis įsigytomis vakcinomis nuo COVID-19 skiepijami tik sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinti rizikos grupėms priskirtini asmenys.

NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas klausė sveikatos apsaugos viceministrės, ar ateityje numatoma, kad Lietuvos privačios medicinos įstaigos galėtų savarankiškai įsigyti vakcinos.

„Klausimas dėl privačių medicinos įstaigų galimybių ir leidimų įsigyti vakcinos iš farmacijos kampanijų. Mes žinome, kuomet privatus verslas turi galimybę, jis suranda įvairių nišų. Taip jau yra ir rinkos logika tokia, ar mes čia matome, kokių nors galimybių ir kokia SAM ir valstybės pozicija yra šiuo klausimu. Tai ar reikia kažkokio papildomo leidimo, ar privačios klinikos jau dabar gali tai daryti?“, – klausė L. Kasčiūnas.

Sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė teigė, kad kol kas vakcinų nuo koronaviruso komercinėje rinkoje nėra. Bet, anot jos, SAM nemato problemų, jei privačios klinikos dalyvautų patvirtintų vakcinų pirkime.

„Dėl privačių, tai viskas gerai, jeigu Lietuvos privačios įstaigos sugebės dalyvauti patvirtintų vakcinų loterijoje ir aploš ES, Izraelį, Jungtinę Karalystę ir visus kitus, tai mes tik pasveikinsim. Viskas gerai, lygiai taip pat, kuomet privačiai galima vakcinuotis ir skiepytis nuo gripo bei erkinio encefalito, ar bet kokios kitos užkrečiamos ligos, tai čia lygiai taip pat. Tačiau vakcinų šiuo metu tiesiog nėra ir jų nėra kur įsigyti. Mes šiuo ruožtu šiuo metu dėliojamės ir nelaukdami dėliojamės, nes atėję neradome jokių planų, kaip reikėtų vakcinaciją dėliotis. Tai ruošiamės ir vakcinacijos didesniems kiekiams. Vienas iš vakcinacijos variantų įtraukti ir privačias klinikas mums patiems į procesą. Svarstysime“, – NSGK posėdyje teigė Ž. Simonaitytė.

Lietuvai EK atstovaujantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) direktorius Gytis Andrulionis posėdyje patikslino, kad jeigu privačios medicinos įstaigos norėtų įsigyti vakcinos, iš EK ribojimo tam nebūtų, bet tai turi būti patvirtinta Lietuvos sveikatos apsaugos ministro nutarimu.

„Nekonkuravimas, kuris ES yra įtvirtintas, kol vyksta derybos bei sudarinėjamos sutartys. Po to valstybė narė gali veikti ir individualiai bei papildomai. Lygiai tas pats yra dėl privačių įstaigų, jeigu jos gauna, tai jos gali įvežti į Lietuvos rinką. Yra bendras mechanizmas, jeigu yra įvežama registruotas produktas, tai čia tik vidinės procedūros. O jei yra neregistruotas produktas, tai nesvarbu, ar valstybė, ar privati įstaiga perka, vis tiek reikalingas ministro leidimas tiekti Lietuvos rinkai“, – sakė G. Andrulionis.

Parlamentaras Saulius Skvernelis posėdyje teigė, kad jeigu privačios klinikos prisiimtų visą atsakomybę dėl šalutinių poveikių, jos galėtų komercinėje rinkoje pirkti ir ES nepatvirtintas vakcinas, kaip pavyzdžiui, Oksfordo ir „AstraZeneca“ sukurtą vakciną.

„Jeigu būtų sveikatos apsaugos ministro sprendimas, sakykime, kad leisti įsivežti privatiems į šalį neregistruotą „AstraZeneca“ ir privatūs asmenys, įstaigos, žinodamos, kad ši vakcina neregistruota, bet prisiimtų patys atsakomybę skiepytis, ar ne, tai irgi būtų vienas iš sprendimo būdų. Bet reikia tokius sprendimus padaryt SAM ministrui ir žmonės, tiekėjai tuomet žinotų. „AstraZeneca“ pradėjo skiepyti Jungtinėje Karalystėje. Matome, ar yra šalutinių poveikių, ar nėra. Bet taip, žmogus laukdamas eilėje, turėtų galimybę pasiskiepyti vakcina, kuri skiepijasi Jungtinė Karalystė. Jis prisiimtų visą atsakomybę be jokios žalos atlyginimo iš valstybės, jeigu vakcina neregistruota. Bet reikia SAM ministro sprendimo. Tuomet privatininkai galėtų pradėti veikti“, – sakė jis.

Ž. Simonaitytė patikino, kad tokį sprendimą ministerija svarstys artimiausiu metu.

„Tikrai geras pasiūlymas. Įvertinę visas aplinkybes, kad rizikų yra mažiau nei grėsmių, tai tikrai toliau bus diskusija dėl logistikos ir grandinės. Tikrai vienas iš variantų yra šią logistikos grandinę daryti per privačias priežiūros įstaigas. Tikrai apsvarstysime“, – sakė viceministrė.

ELTA