Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Saugumo jausmas yra vienas pagrindinių žmogaus emocinių poreikių. Todėl tai, kiek jaučiamės finansiškai saugūs, turi didelį poveikį emociniam klimatui namuose ir bendrai mūsų savijautai. Ne vienas žmogus pripažįsta, kad pandemijos trukmės neapibrėžtumas ir abejonės dėl ateities išryškino biudžeto planavimo silpnybes, priversdamas pergalvoti savo kasdienius įpročius ir būtinybę taupyti. Vis dar nežinote, kaip sėkmingai valdyti savo finansus? Štai keletas pasiūlymų!
Pradėkite nuo apžvalginės lentelės
Pastabas galite užsirašyti ant lapelio, elektroniniuose dokumentuose ar biudžeto planavimo programėlėse, pavyzdžiui, Mint, PocketGuard, Wally, MoneyLover, GoodBudget ir kt. Pirmiausiai peržiūrėkite savo banko išrašą, tam tikro laikotarpio pajamas ir (arba) išlaidas bei užfiksuokite, kiek pinigų išleidote fiksuotiems mokėjimams (komunalinėms paslaugoms, nuomai, mėnesinėms sąskaitoms ir kt.) ir kiek – kintamosioms išlaidoms (sveikatai, maistui, drabužiams, transportui, poilsiui, grožio procedūroms ir kt.). Taip pat atkreipkite dėmesį į grynųjų pinigų išlaidas, suskirstykite jas pagal kategorijas. Stebėkite ir įvertinkite, kokie yra jūsų prioritetai ir ką esate pasirengę pakeisti, kad pagerintumėte savo finansinę padėtį. Jei esate atsakingas už visą šeimos biudžetą, lentelėje taip pat pateikiamos kitų šeimos narių pajamos ir išlaidos.
qq.png
Kaip sutaupyti? Laikas įpročių revizijai
Net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jūsų biudžetas puikiai planuojamas, o pinigai nėra švaistomi į kairę ir dešinę, tikrinant įpročius ir laikantis pasirinkto kurso kasdienės išlaidos gali tapti dar mažesnės. Kam reikia skirti daugiau dėmesio norint to pasiekti?
Automatiniai mokėjimai ir abonentiniai mokesčiai. Kada paskutinį kartą peržiūrėjote savo automatinių mokėjimų sąrašą? Gal kuria nors iš paslaugų nebesinaudojate? O gal yra galimybė pasinaudoti geresniais pasiūlymais?
Pirkinių sąrašas. Jei eisite į parduotuvę turėdami konkretų tikslą, sutaupysite ne tik pinigų (impulso vedami neprisipirksite nereikalingų prekių), bet ir laiko. Tuo tarpu, pirkdami internetu galėsite kontroliuoti produktų sąrašą ir bendrą pirkimo sumą.
Naminiai valgiai. Nors reti apsilankymai kavinėje ar restorane gali būti kaip tikra šventė, patariama apsvarstyti galimybę kasdien gaminti maistą namuose. Tai bus ne tik pigiau, bet ir sveikiau.
Pasidaryk pats? Taip pat galite sutaupyti ribodami įvairių tipų paslaugų gavimo dažnumą. Galų gale, nemažai darbų galite pasidaryti patys. Pavyzdžiui, pakeisti automobilio padangas, pasidaryti manikiūrą, išmokti siūti drabužius ir pan.
Mažiau yra daugiau. Sudarydami pirkinių sąrašą pagalvokite, ar jų tikrai reikia. Vertinkite kokybę, o ne kiekybę. Nors išpardavimai vilioja, dažnas ir beprasmis apsipirkimas kenkia jūsų biudžetui. Išimtis yra daiktai, kurie naudojami kasdien, pavyzdžiui, tualetinis popierius, vanduo, kava ir kt. Tuomet verta sekti akcijas ir laukti, kada konkretų produktą galėsite nusipirkti pigiau, didesnėje pakuotėje ar net urmu.
Transporto išlaidos. Kaip žinote, automobilio priežiūra nėra pats pigiausias malonumas. Jei dirbate iš namų ir jums reikia automobilio tik kelis kartus per mėnesį. Pavyzdžiui, norint išvykti į kaimą, pasvarstykite, ar ateityje nebūtų naudingiau automobilį nuomotis.
Šeima kaip komanda. Kad biudžeto planavimas būtų sėkmingas, reikia susitarti dėl visiems priimtinų išlaidų ir (arba) taupymo sąlygų bei limitų. Jei šeima vykdo sąlygas kaip komanda, palaikydama vienas kitą, efektyvumas auga. Tačiau, jei nežinote nuo ko pradėti, nesikuklinkite kreiptis pagalbos į specialistus. Pavyzdžiui, „Luminor“ bankas teikia šeimos finansų valdymo patarimus kaip šeimos programos paslaugos dalį. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite luminor.lt.
Parama ir lengvatos. Jei dėl finansinių sunkumų (pavyzdžiui, netekę darbo) nebegalite atlikti privalomų mokėjimų, sužinokite, kokias paramos programas teikia ne tik bankai, įskaitant „Luminor“, bet ir valstybės bei vietos valdžios institucijos.
aa.png
Santaupos mažesniems ir didesniems tikslams
Ne tik darbo netekimas, bet ir sveikatos problemos, profesijos keitimas, priverstinės nemokamos atostogos ir kitos nenumatytos aplinkybės gali stipriai sutrikdyti pusiausvyrą, taigi, kyla klausimas – ar turite pakankamai santaupų? Ar turite nuo trijų iki šešių mėnesinių algų dydžio finansinę pagalvę, kuri padėtų įveikti šią krizę? Jei dar tik pradedate taupyti, toliau pateiksime keletą patarimų, kaip sutaupyti pinigų:
Pradėkite kurti taupymo bazę pardavinėdami tai, ko nebenaudojate. Pavyzdžiui, gerai išsilaikę drabužiai, geros būklės mobilieji telefonai, baldai ir kt.
Prioritetai. Jei jūsų klausia, ką norite gauti dovanų, nesikuklindami prisipažinkite, kad šiuo metu pagrindinis prioritetas yra taupymas, todėl džiaugsitės dovana pinigine išraiška.
Žingsnis po žingsnio. Pirmiausia sutaupykite pinigų, pavyzdžiui, mažai kelionei, kiekvieną dieną įmetę kelis eurus į taupyklę. Tai leis pajusti taupymo skonį.
Susikurkite kaupiamąją sąskaitą arba atskirą atsiskaitomąją sąskaitą, kurioje kiekvieną mėnesį 10–20 % nuo pajamų skirsite taupymui. Atlikite pavedimą rankiniu būdu, naudokite automatinio mokėjimo parinktį arba įneškite pinigus bankomate – kaip jums patogiau. Daugiau apie kaupiamosios sąskaitos pranašumus skaitykite luminor.lt. Kita vertus, galvodami apie santaupas senatvei, nepamirškite ir įmokų į 3-iąjį pensijų lygį.
Būkite finansiškai saugūs!
Remiamas turinys