PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Rugpjūčio 14 d. 09:57

„Niekieno vaikai“ Šiauliuose ieško pastiprinimo – reikia savanorių budėti su vaikais

Šiauliai

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


94849

Daugiau nei metus Lietuvoje gyvuojanti iniciatyva „Niekieno vaikai“ jau padėjo 140 vienišų vaikų, kurie dėl ligos ar krizės šeimoje sunkias dienas leido ligoninėje. Prieš pusmetį „Niekieno vaikai“ skelbė savanorių atranką ir Šiauliuose, tačiau iniciatyvos vadovė Ieva Šuipė sako, kad turimų pajėgų neužtenka pasirūpinti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atsiduriančiais vienišais vaikais.

„Šiauliuose netgi buvo susidariusi situacija, kai vienu metu teko budėti net prie 5 vaikų. Tai didelis krūvis, nes mūsų žmonės – savanoriai, tad su vaikais jie gali būti tik dalį savo laiko“, – sako I. Šuipė.

Jos teigimu, paprastai savanoriams tenka prižiūrėti vienišus kūdikius ir vaikus iki dvejų ar trejų metų, tačiau pastaruoju metu daugėja ir vyresnių vaikų.

2 atvejai, dėl kurių vieniši vaikai atsiduria ligoninėse

Kodėl ir kaip tokie vieniši „niekieno vaikai“ patenka į ligonines? Pašnekovės teigimu, tai atsitinka dviem atvejais: kai suserga vaikų ar kūdikių namų auklėtinis arba vaiką po krizinės situacijos šeimoje paima valstybės institucijos.

Pirmu atveju vaiką iki ligoninės palydi globos įstaigos darbuotojas, tačiau jis turi grįžti atgal pas kitus globotinius. Antru atveju vaikas ligoninėje laukia kol jam bus surasti nauji globėjai ar, įvertinus situaciją šeimoje, jis bus grąžintas tėvams. Abiem atvejais vaikai – tai gali būti tiek kūdikiai, tiek ir paaugliai – sunkias akimirkas turi išgyventi visiškoje vienatvėje.

„Tokiomis akimirkomis kiekvienas mūsų esame pažeidžiami, o vaikai – ypač. Jiems labai reikia emocinės paramos, bent kiek pažįstamo, palankaus žmogaus, kuris galėtų būti šalia, pasikalbėtų, pažaistų, išeitų drauge į lauką.

Niekas iš mūsų savo vaiko ilgesniam laikui nepaliktume vieno ligoninėje. Tačiau tėvų ar globėjų neturinčių vaikų paprastai niekas nelanko, o ligoninės personalas negali skirti vaikams reikiamo dėmesio, mat turi rūpintis dar ir kitais ligoniais“, – pasakoja I. Šuipė.

Pašnekovės teigimu, „Niekieno vaikai“ savanoriai pagal išgales stengiasi padėti ir tėvams bei globėjams, kurie dėl įvairių aplinkybių (vieniša motina, šeimoje auga daugiau vaikų, reikia pasirūpinti kitais namiškiais ir pan.) neturiu galimybių būti su savo vaiku ligoninėje.

Vaikai greičiau gyja

Pasak „Niekieno vaikai“ vadovės, tiek ligoninių personalas, tiek savanoriai pastebi, kad buvimas su vaikais daro didelį poveikį: vaikų emociniai poreikiai patenkinami, mažėja elgesio problemų, vaiko miegas tampa ramesnis ir netgi spartėja jo sveikimas bei gerėja psichomotorinė raida.

Kaip atrodo budėjimas? I. Šuipė pasakoja, kad savanoriai pasikeisdami prie vaiko budi kas 5 val. Su pačiais mažiausiais stengiamasi būti ir naktį, augesni lankomi dienomis. Kiekvieno vaiko atvejis individualus – pasitaiko ir dieną ar dvi dienas trunkančių budėjimų, visgi dažniausiai budima nuo vienos iki dviejų savaičių, o pasitaiko atvejų kai šalia vaiko išbūnama ir mėnesį ar net ilgiau.

„Birželį, minėdami savo veiklos metų sukaktį, paskaičiavome, kad bendras mūsų savanorių Lietuvoje budėjimo laikas – 8600 valandų. Beveik tiek pat valandų yra metuose. Antraisiais veiklos metais, manau, šis skaičius turėtų išaugti, nes įsibėgėjame Šiauliuose, pradėjome budėjimus Klaipėdoje.

Dabar Šiauliuose ieškome pastiprinimo – kad galėtume tinkamai pasirūpinti vienišais vaikais mums reikia daugiau savanorių“, – sako „Niekieno vaikai“ vadovė.

Kiekvienas norintis prisidėti prie iniciatyvos turėtų iki šeštadienio (rugpjūčio 17 d.) užpildyti šią anketą internete. Susipažinti su „Niekieno vaikai“ veikla, budėjimo istorijomis bei savanoriais galima iniciatyvos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ bei tinklalapyje niekienovaikai.lt

Tie, kurie nori prisidėti prie „Niekieno vaikų“, tačiau neturi galimybių savanoriauti, projekto veiklą gali paremti finansiškai portale aukok.lt čia. Visa gauta parama skiriama projektui koordinuoti ir savanoriams mokyti.

nv-02-monika-pozerskyte-kalvele-nuotr.jpg