PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gruodžio 25 d. 18:47

Nevėžis: be vėžių, nešniokščiantis ar nevežantis?

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


65779

Naujojo tilto per Nevėžį atidarymo proga verta atkreipti dėmesį ir į paties Nevėžio, taip pat ir į Kėdainių pavadinimus. Ką byloja legendos, žmonių šnekos, ką sako mokslo žinios.

Nevėžis

Sakoma, kad Nevėžio vardo kilmė gana aiški. Mūsų proseneliai Nevėžį įvardijo kaip upę, kurioje nėra vėžių. Kai kas bando sieti Nevėžio pavadinimą su sanskritišku žodžiu vaagh, kuris reiškia „ūžti“, „ošti“, „šaukti“. Prie šio žodžio pridėjus neiginį „ne“ ir apibūdinama upė. Iš tiesų Nevėžis teka tyliai, neūžia ir nešniokščia. Regis, kam sieti su sanskrito kalba, kai labai aišku, kad Nevėžis siejasi su vėžiu.

Bet štai pasaulinio garso baltistas, Vilniaus universiteto profesorius, akademikas Vytautas Juozapas Mažiulis teigė, kad šis žodis yra baltiškos kilmės. Galbūt iš balt.*nevēźā-'nejudanti', kuris iš balt.*ne-'ne-' vedinys iš balt.*veź-'judėti (judinti), traukti, vežti (važiuoti)'.

Galima ir pajuokauti: jei jau Kėdainių pagrindinė upė neveža, tai naujasis tiltas tikrai veža. Žinoma, čia žodis „vežti” yra žargoninis ir lietuvių kalboje oficialiai reikšme „patikti, įkvėpti” ir pan. nevartotinas. Jaunimo mėgstamas pasakymas „mane veža” viešojoje kalboje keistinas į „mane jaudina, įkvepia, man labai patinka”.

Kėdainiai

Pasak legendos, Kėdainių pavadinimas yra kilęs iš turtingo pirklio Keidangeno, atvykusio iš Kuršo ir įkūrusio nedidelį žvejų kaimelį, vardo. Tačiau geriau remtis mokslo žmonių žiniomis. Žymus tikrinių vardų tyrinėtojas prof. Aleksandras Vanagas knygoje „Lietuvos miestų vardai“ (Vilnius, 1996) rašo taip: „Manoma, kad jo vardas pirmą kartą paminėtas 1372 m. Vartbergės kronikoje – rašoma Gaydine. XV a. istorikas J. Dlugošas jau mini Kėdainių miestą (oppidum Kieidany). Vėlesniuose istorijos dokumentuose miesto vardas rašomas įvairiai – oppidum Keidaini, Keidany, Keidony, Keidoni ir pan.. Atrodo, kad vardo lytis Kėdainiai yra kiek vėlesnė, nes XVII a. viduryje dar vartota forma Kėdainys (vietininkas Kėdainyse, rašoma Kiedaynise). Vardas neabejotinai asmenvardinės kilmės, kilęs iš asmenvardžio Kėdaĩnis ar pan. daugiskaitos. Tai vienas populiariausių gyvenamųjų vietų vardų darybos būdų lietuvių kalboje“.