PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Birželio 19 d. 11:37

Neprognozuojami orai ir karantino padariniai daugelio Panevėžio rajono ūkininkų nedžiugina

Panevėžys

J. Zaborskis teigė, kad nors vabalai aktyviai puola braškes, vis dėlto jų užteks visiems – tiek vabalams, tiek mūsų klientams. Rimvydo ANČEREVIČIAUS nuotr.

Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt


135644

Žemdirbiai susirūpinę ne juokais – ketvirti metai iš eilės sulaukia rimtų išbandymų: prieš ketverius metus skendę, užpernai džiūvę, pernai Lietuvos laukai vėl dulkėjo, nesulaukdami rimtesnio lietaus, o šiemet orų permainos neleidžia susivokti, ar ūkis skęs, ar džius, o dar baimę kelia karantino padariniai.

Vis dėlto šią dieną ūkininkai džiaugiasi, kad lietaus būta daug, ir tikisi, kad vasarą jo netrūks. Tačiau visi lyg vienas sutarė, kad neįmanoma numatyti, kokia bus vasara ir koks bus derlius.

Karantinas išgelbės daržovių padavimus

Ūkininkė iš Upytės miestelio Milda Mikelionienė, auginanti įvairias daržoves (bulves, morkas, kopūstus, porus, svogūnus, burokėlius ir t. t.), pasakojo, kad pastarųjų dienų oras – tobulas. „Jei bus šilta ir kasdien lis, tai geriau nė negali būti! Šiemet didelė problema – vabalai. Todėl purškiame insekticidais. Žinoma, tai papildomos išlaidos, kurios nedžiugina“, – apie šių metų daržininkų problemas pasakojo ūkininkė.

Paklausta, ar karantinas nesumenkins daržovių prekybos, ji teigė, kad tikriausiai priešingai – pandemija pagelbės. „Manau, virusas pagelbės daržovių pardavimams, nes galbūt žmonės mažiau valgys kavinėse ir rinksis gaminimą namuose. Taip pat, jei bus mažiau išvažiuojančiųjų į užsienį, tai bet kokiu atveju liks Lietuvoje ir valgys lietuviškas daržoves“, – vylėsi M. Mikelionienė. Pasak jos, daržovių kainos šiais metais turėtų likti panašios kaip ir praėjusiais.

dsc-4034.jpg

Braškių pardavimai krito

Panevėžio rajono ūkininkas, auginantis braškes, Jonas Zaborskis teigė, kad kol kas orai žalos nepadarė, tačiau kaip bus ateityje, dar sunku spręsti. „Kol kas katastrofos nėra. Viskas normaliai“, – teigė jis. Taip pat ūkininkas pasidžiaugė, kad panevėžiečiai lietuviškų braškių jau gali įsigyti centrinėje turgavietėje. Jomis J. Zaborskis prekiauja jau nuo birželio 9-os dienos.

Uogų augintojas tvirtino, kad karantinas kenkia braškių pardavimams. „Žinoma, sunku spręsti, nes dar tik pati prekybos pradžia. Tačiau pirmosios dienos jau parodė liūdnus rezultatus – pirkėjų turguje kur kas mažiau“, – pasakojo braškininkas.

dsc-4055.jpg

Paklaustas apie braškių kainas, jis teigė, kad kainos nurodomos pagal tai, ar yra pirkėjų, ar ne. „Nusistatome kainą tokią, pagal kurią pirkėjas perka. Jei matome, kad pardavimai kritę, kainas mažiname“, – atviravo ūkininkas.

dsc-4116.jpg

Puola vabalai

Grūdų augintojas iš Ėriškių Gytis Giedraitis teigė, kad dar prieš visas liūtis ūkio reikalai buvo prasti, labai pustė smėlį, kuris kenkia grūdams. „Dabar, kai nemažai palijo, jau galima džiaugtis. Iš tiesų šie metai sunkūs – pustė smėlį, vabalai itin puolė, teko naudoti nemažai chemijos juos naikinti“, – pasakojo G. Giedraitis.

Pasak ūkininko, pandemija paveikė prekybą, kaip ir daugelį verslų, į neigiamą pusę. Kaip bus su grūdinių produktų kainomis, jis nežino.

dsc-3973.jpg

Valstybė remia nukentėjusius ūkininkus

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė pasakojo, kad iki šiol nesulaukė jokių nusiskundimų iš ūkininkų. „Kiek teko bendrauti su ūkininkais, tiek stambesni, tiek smulkesni visi daugmaž patenkinti. Taip pat visi labai džiaugėsi, kad mūsų rajono nepasiekė tos baisios krušos, kurios kituose Lietuvos rajonuose pridarė nemažai žalos“, – džiaugėsi ji.

Paklausta, ar karantinas paveikė ūkininkus, ji teigė, kad tam tikrų sričių – taip. „Kas laiko kiaules ir galvijus pardavimui, juos tikrai paveikė koronavirusas. Kainos kilo. Tie augalininkai, kurie turėjo sutartis su prekybos centrais, tikrai turėjo daug pelno, nes šiemet buvo itin sukilę pardavimai. Daugiau nukentėjo tie, kurie turėjo sutartis su smulkiąja prekyba“, – pasakojo Z. Bakanienė.

Vedėja džiaugėsi, kad nuo birželio 11 d. įsigaliojo žemės ūkio ministro įsakymai, kurių pagrindu bus remiami pieninių karvių, galvijų laikytojai. „Pieninių karvių laikytojams bus skiriama preliminari išmoka – 77 eurai už vieną karvę. Taip pat bus remiami galvijų augintojai, kurie pardavė mėsą supirkėjams ir mėsos kilogramo vidutinė pardavimo kaina buvo mažesnė palyginti su pirmojo ketvirčio statistiniu vidurkiu. Nuo birželio 11-osios taip pat pradedame rinkti paraiškas šiems išmokos gavėjams. Paraiškos bus renkamos per tris etapus, priklausomai nuo pardavimų laikotarpio. Valstybė tikrai rūpinasi tais žmonėmis, kurie nukenčia“, – atviravo Z. Bakanienė.

tevyne-logo-page-001.jpg