Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andriaus Tverijono nuotr.
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
Prieš savaitę Šiauliuose buvo paskelbtas šildymo sezonas, bet net aštuoni daugiabučiai iki šiol nešildomi. Vieni šąla dėl laiku neatliktų paruošiamųjų darbų, kiti – dėl žmogiškų konfliktų. Dalis Radviliškio g. 76-ojo daugiabučio gyventojų buvo priversti gyventi drėgnuose butuose dėl laiku nenuorintų radiatorių. 5-ame aukšte esantis butas lyg ir turi šeimininką, tačiau daugiabučio gyventojai rėžia įtarimus: trijų kambarių butas – privilegijuotas.
Savivaldybės bute dvejus metus niekas negyvena
„Vėluosiu į darbą. Vaikas ligoninėje“, – tokią žinutę pirmadienį darbdaviui parašė vieno Radviliškio g. 76-ojo daugiabučio buto gyventojas Andrius. Vyras teigia, kad du jo mažamečiai sūnūs susirgo būtent dėl nešildomo buto, o vienas jų dėl ligos net buvo paguldytas į Moters ir vaiko kliniką.
Šildymas minėtame Zoknių mikrorajono name buvo įjungtas vos paskelbus mieste šildymo sezono pradžią. Gyventojai net nesvarstė – šildytis jau ar dar ne, nes butuose jau buvę labai drėgna ir žvarbu.
Įjungus šildymą, dalis zokniškių iškart lengviau atsikvėpė, tačiau viena laiptinė, kurios „karūna“ – 43 butas – buvo priversta šalti. Priežastis – nenuorinti radiatoriai šiame 5-ame aukšte esančiame trijų kambarių bute.
Daugiabučio bendrijos gyventojai žino, kad 43 butas yra Savivaldybės. Prieš daug metų jis buvo skirtas našlaitei, kuriai jau 21-eri metai ir ji jau dvejus metus čia negyvena. Mergina išvykusi į Didžiąją Britaniją, tačiau buto prižiūrėti ateina jos globėja Janina G.
„Šita ponia, kuri butą naudoja kažkokiems rakandams laikyti, o ne gyventi, pasakė, kad gali atvažiuoti tik šeštadienį. Tai palaukite, nuo trečiadienio šildymas įjungtas, o mes turime kentėti dėl moters, kuri net nėra buto savininkė?“ – piktinosi Andrius.
Ne tik Andrius, bet ir kiti bendrijos nariai tikina, kad problemų dėl 43 buto kyla kasmet. Tenka butą prižiūrinčios moters nuolat prašyti ateiti, atrakinti butą.
Daugiabučio gyventojai sako patiriantys ir kitų problemų dėl to, kad name yra Savivaldybės būstas. Kai kurie butai kenčia dėl lietaus užliejamų balkonų. Problemą reikia spręsti remontuojant balkonus, tačiau 43 buto prižiūrėtoja neva atsakanti, kad ji nieko negali padaryti, nes būstas – Savivaldybės.
„Kur noriu, ten ir glaudžiuosi“
„Etaplius“ susisiekė ir su ponia Janina G., kuri, išgirdusi klausimus, buvo labai nepatenkinta. Moteris teigė, kad problemų nėra – radiatoriai buvo nuorinti, ji atvažiavusi, kai tik buvo pakviesta.
„Kaip tai tuščias butas stovi? Jūs jau mane numarinote? O aš ką? Aš ten gyvenu, man, ponia, aštuoniasdešimt metų, taigi kur aš noriu, ten ir glaudžiuosi. Dar turite klausimų? Globotinė jau antrus metus studijuoja užsienyje. Nustokite man mygti, atsiųskite klausimus raštu. Viso gero“, – supyko moteris ir net nepasakė, kokiu adresu jai klausimus pateikti.
-mg-9941.jpg
Tiesa, ponia Janina G. redakcijai paskambino kitą dieną ir išdėstė žinanti, kad straipsnis yra užsakytas, įvardijo ir užsakymo kaltininkus, prabilo net apie advokatus. Moteris patikino, kad yra sekama vienos daugiabučio gyventojos, kuri jai neva pagrasinusi, kad bus parašytas straipsnis.
Tiesa, Janina G. papildomai paaiškino, kad laiptinėje nereikėję nuorinti radiatorių, nes buvo įvykusi avarija ir iš radiatorių buvo išleistas vanduo. Kai avarija buvo likviduota, tada ji, kaip ir buvo paliepęs bendrijos pirmininkas, atvyko bei įleido darbininkus į butą.
Butas tuščias, nes turi „stogą“?
Daugiabučio bendrijos pirmininkas Bachramas Zeinalovas buvo nustebintas žinios, kad daugiabučio laiptinėje buvo avarija. Pasak pirmininko, jokios avarijos nebuvo. Ponia Janina G., pašnekovo teigimu, nuorinti radiatorių atvyko tik kitą dieną po to, kai buvo pakviesta.
B. Zeinalovas teigė, kad ne kartą buvo kreipęsis į Savivaldybę, kad būtų imtasi priemonių dėl sandėliu paversto Savivaldybės būsto, tačiau nesulaukė jokios pagalbos. Ir pirmininkas, ir kiti daugiabučio gyventojai „Etaplius“ sakė manantys, kad 43 butas yra privilegijuotas, nes susijęs su politikais.
-mg-9948.jpg
Esmė ta, kad butą prižiūrinti Janina G. yra labdaros ir paramos fondo koordinatorė, o šio fondo rėmėju prieš kelerius metus buvo vienas buvęs Seimo narys. „Mes manome, kad būtent dėl to ir neišsprendėme problemos“, – teigia B. Zeinalovas.
„Mes su ja net labai nedraugavome“
Dar pernai Savivaldybės būstai buvo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus žinioje. Pieš metus, po administracijos reformos, skyrius buvo panaikintas, o Savivaldybės būsto reikalai perduoti administruoti Socialinių reikalų departamento Socialinio būsto poskyriui.
Gytis Skurkis, seniau vadovavęs Turto valdymo skyriui, „Etaplius“ teigė, kad niekada negirdėjo, jog su butą prižiūrinčia Janina G. kažkaip gali būti susijęs politikas. Vis dėlto G. Skurkis paaiškino, kad su ponia Janina buvo ne kartą susipykta.
„Ji čia vis vaikščiojo, kažko reikalavo, jai ir butą prašė atiduoti, jau dabar gerai neprisimenu, sena istorija. Mes su ja net labai nedraugavome. Ji tik reikalauti moka“, – sakė jis.
Pašnekovas teigė, kad pagal įstatymus tuščias Savivaldybės būstas gali būti iki pusės metų, tačiau už jį turi būti sumokami komunaliniai mokesčiai.
„Mums niekas nepranešė, kad butas tuščias. Mums patiems sužinoti be kaimynų pagalbos – neįmanoma. Mes juk ateisime, rasime duris užrakintas – maža kur šeimininkai išėję. O kai gyventojai praneša, yra liudininkai, tada rašydavome aktus, galima į teismą paduoti“, – sakė G. Skurkis.
Dabartinė Socialinio būsto poskyrio vedėja Ija Jencienė „Etaplius“ paaiškino, kad Savivaldybės butas, dėl kurio kilo problema, skolų neturi, komunaliniai mokesčiai sumokami laiku. Vedėja paaiškino, kad Savivaldybė negali buto atimti iš merginos, kuri butą, kai jis dar buvo neprivatizuotas, paveldėjo iš tėvų, likusi našlaite.
„Jei žmogus mokosi, Savivaldybė, vadovaudamasi Civiliniu kodeksu, buto taip pat negali atimti, nors jame niekas ir negyvena“, – teigė ji.
I. Jancienė patarė, kad jei gyventojams kyla bėdų dėl Savivaldybės būstų, lai kreipiasi į poskyrį, ir specialistai tarpininkaus sprendžiant problemas.
Šiluma dar netiekiama 8-iems daugiabučiams
Skundų, kad daugiabučio gyventojai šąla, nes neįeina į 5 aukšto tuščius butus – nenuorina radiatorių – bendrovė „Šiaulių energija“ sulaukia kiekvienais metais.
Marina Visockienė, AB „Šiaulių energija“ atstovė spaudai, įvardija, kad per metus būna 1–2 atvejai, kada 5 aukšto gyventojai yra išvykę į užsienį, ir į jų butą radiatoriams nuorinti neįmanoma patekti. Tokių neatsakingų emigrantų tenka ieškoti su Šiaulių apskrities VPK Migracijos skyriaus darbuotojais.
„Apie 10 butų savininkų, gyvenančių 5-ame aukšte, kasmet tiesiog neįsileidžia pašalinių, nes bijo ar dėl kitų priežasčių. Tokiu atveju taip pat patariame pirmiausia kreiptis į mūsų bendrovės darbuotojus, kurie tiesiogiai pamėgins susitarti su neįsileidžiančiais gyventojais. To nepavykus padaryti, bus tariamasi su Migracijos skyriumi, ieškoma butų savininkų giminių, kurie padėtų patekti į butą“, – sakė atstovė spaudai.
M. Visockienė informavo, kad Šiauliuose dar nėra tiekiama šiluma 8-iems daugiabučiams. Jų šilumos punktų, šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai dar nėra AB „Šiaulių energija“ pristatę parengtų 2017–2018 m. šildymo sezonui aktų.
Keturiuose daugiabučiuose nebaigti renovacijos darbai, o viename dar net nėra atlikti vidaus šildymo sistemų hidrauliniai bandymai.