PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 23 d. 16:39

„Nenugalėtieji“ – spektaklis, kuris nepalieka abejingų

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


146930

Rugsėjo 30 dieną Šiaulių dramos teatre žiūrovai pirmą kartą išvys onkologinių pacientų istorijomis paremtą meno terapijos spektaklį „Nenugalėtieji“. Tai pirmas tokio pobūdžio spektaklis Lietuvoje, kai pasitelkiamos realios žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis, istorijos. Trečiadienį Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro salėje vyko spektaklio pristatymas, kuriame apie spektaklį, jo teikiamą terapinę naudą papasakojo pats idėjos autorius Virginijus Šaulys. 


Foto galerija:

20200923-101439.jpg
20200923-101146.jpg
20200923-101008.jpg
20200923-100556.jpg
20200923-100529.jpg
20200923-095412.jpg

VšĮ „Sveikim kartu“ vadovas, visuomeninkas, meno spektaklio „Nenugalėtieji“ idėjos autorius ir kūrėjas Virginijus Šaulys su klastinga diagnoze susidūrė 2013 metais. Tada jam diagnozuota IV stadijos neurokarcinoma (neuroendokrininis navikas).

„Aš pats dirbau kultūros srityje, susidūręs su šia liga, pasinėriau į apmąstymus, pajutau artumo troškimą, norą pasidalinti pozityvia energija. Spontaniškai kilo mintis, kad galėčiau padėti sergančiam žmogui perteikti emocijas, išsipasakoti, kas guli jo širdyje, kas jį jaudina“– atviravo spektaklio idėjos autorius.

Spektaklyje sergantysis atranda save

Pasak V. Šaulio, meno terapijos spektaklio idėja kilo prieš dvejus metus, stebint vieną akromegalija sergančių neįgaliųjų spektaklį, kur pacientai savo išgyvenimus perteikia tekstuose. Tada ir kilo mintis pastatyti spektaklį onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiams. Spektaklio pagrindu tapo penkių onkologinių pacientų išgyvenimai, kurie labai jautriai pinasi su meno terapijos principais. Režisierė Aušra Žukaitė-Kupčiūnienė, ne vienus metus dirbanti „Išgyvenimų teatre“ su pacientais pagal šveicarų sukurtą teatro terapijos modelį, drąsiai priėmė mestą iššūkį pritaikyti šiuos principus teatro scenai. Suburta neeilinė aktorių komanda, kurių kiekvieną vienaip ar kitaip palietė klastinga onkologinės ligos diagnozė – patys perėjo ilgą gydymosi kelią, arba išgyveno artimojo ligą. 

„Nenugalėtųjų“ kūrėjas pripažįsta, po premjeros bijojęs visuomenės reakcijos. Visgi tema labai jautri ir subtili. O ir onkologiniai ligoniai atvykę į spektaklį ne visada sulaukdavo jo pabaigos, nepakeldavo užplūdusių emocijų. Visgi kitą rytą pakalbėję su onkopsichologu, viską permąstę, galiausiai pripažindavo patyrę didžiulį palengvėjimą, tarsi patys per aktorius būtų išpasakoję savo istoriją. „Tai ir yra meno terapija ir jos poveikis“ – teigė V. Šaulys.

Žiūrovui neabejotinai reikia drąsos, ryžto, nusiteikimo stebėti, tapatinti save su scenas vaidinančiais aktoriais, atpažinti savo išgyvenimus, nes onkologinius ligonius apimantys jausmai būna labai panašūs. Tie tekstai, kurie išsakomi scenoje, yra identiški kiekvieno ligonio mintims. „Sergantis žmogus kalba mano kalba“ – sako meno terapijos spektaklio kūrėjas.

Spektaklis skirtas ne tik pacientams, bet ir jų artimiesiems 

Spektaklio „Nenugalėtieji“ pavadinime paryškintas žodis „galėti“, išsako mintį, kad niekada negalima prarasti vilties. „Iki paskutinio atodūsio reikia gyventi, kabintis, džiaugtis gyvenimu, padėti kitiems. Reikia mylėti tą, kuris serga, dažnai būna piktas, reikia mylėti tol, kol jis pats pradės save mylėti.“– sako V. Šaulys. 

Spektaklio tikslas – kad kuo daugiau žmonių, ne tik pacientai, bet ir jų artimieji, pamatytų šį spektaklį. Dažnai artimiesiems būna sunkiau susitaikyti su onkologinės ligos diagnoze nei pačiam sergančiajam. Sergantysis anksčiau ar vėliau susitapatina su liga ir žino perspektyvas, o  artimasis galėtų atiduoti viską, kad tik padėtų brangiam žmogui, bet tenka susitaikyti, kad šioje situacijoje jis tiesiog neįgalus pagelbėti. 

Tikslas – padėti kitam

Pasak Šiaulių miesto moterų krūties patologijos asociacijos „Salvia“ prezidentės Nijolės Pročkienės, asociacija vienija 80 onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, kurie susitinka bendrauja, dalijasi savo išgyvenimais ir patirtimi. Pandemija šiek tiek pakoregavo visos asociacijos veiklą, bet susitikimai ir toliau vyksta. N. Pročkienė pabrėžė, kad sergant onkologine liga, ypatingai reikia bendrauti, susitikti, o ne verkti ir gulėti susirietus į kamuoliuką: „Aš su liga draugauju jau 15 metų, džiaugiuosi, kad susiradau daug draugų. Pamačiusi spektaklį, viską išgyvenau iš naujo, teko dar kartą pereiti visą savo ligos kelią, permąstyti gyvenimo vertybes“– sakė N. Priočkienė.

Šiuo metu Lietuvoje onkologinėmis ligomis serga 100 000 gyventojų, apie 18 000 kasmet sužino šią diagnozę. Kas kartą bendraudamas su onkologinėmis ligomis sergančiu pacientu, V. Šaulys bando pasinerti, suprasti tą žmogų, kartu sprendžia klausimą, kaip jam padėti. „Didžiausia grąža – kai sulaukiu skambučio, kad mano patarimai padėjo, tada tiesiog pakyli virš žemės. Tai, ką darau dabar, savo ligos kelyje, yra geriausias gyvenimas, kurį aš galiu gyventi“ – teigia meno terapijos spektaklio kūrėjas.