PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 15 d. 14:06

Nematomas sargas pratina gyventi švariau

Klaipėda

Virginija Lapienės nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


188021

Gal pastarosiomis savaitėmis pastebėjote, jog Gargžduose prie kai kurių daugiabučių gyvenamųjų namų esančiose pusiau požeminių konteinerių atliekų surinkimo aikštelėse nebėra suverstų baldų, buities rakandų, kartoninių dėžių ir kitų šiukšlių? Bet dažniausiai ten, kur vaizdą fiksuoja neseniai įrengtos kameros. VšĮ „Gargždų švara“ pastatė 22 šiuos nematomus sargus, kainavusius apie 30 tūkst. eurų. „Nesiekiame persekioti, bausti gyventojų, bet norime įpratinti tinkamai tvarkyti savo atliekas, kad gyventume švariau“, – patikino šios įmonės direktorius Rimantas Martinkus.

Įpročius keisti nelengva, bet reikia

Iš vieno daugiabučio balkono Melioratorių gatvėje atsiveria jaukus vaizdas su žaliuojančiomis liepomis, todėl šiltais vasaros vakarais norėjosi grožėtis. Tačiau netoliese, kadaise „Pempininkais“ vadintos parduotuvės pašonėje, atsiveria pusiau požeminių konteinerių atliekų surinkimo aikštelė. Gyventojai niurzgėjo, kai pernai juos ten pastatė – tiesiai prieš langus! Betgi europietiškai įrengti pusiau požeminiai konteineriai nėra blogas dalykas – tik blogi gyventojų įpročiai atsikratyti savo atliekų kaip patogiau, o ne pagal nustatytą tvarką. Nuolat šioje atliekų aikštelėje stūksojo krūvos išardytų baldų detalių, statybinių atliekų, lentgalių, vamzdžių, buities reikmenų, vaikiškų vežimėlių, žaislų, kuprinių, rūbų, kartoninių dėžių ir kitų atliekų – tai, ką jų savininkai turėjo išgabenti į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, kur visa tai priimama nemokamai. O čia į konteinerius reikia mesti komunalines, plastiko, popieriaus ir stiklo atliekas – aiškiai užrašyta, kuris kam skirtas. Bet kažkodėl daliai žmonių ši tvarka nepatinka. O gal trūksta įgūdžių?

Tuo teko įsitikinti vakarais stebint iš balkono. Gyventojai pasakojo, jog naktimis čia savo šiukšles maišais atveža ir išmeta individualių namų gyventojai. Bet ir aplinkiniuose daugiabučiuose įsikūrę žmonės ne be nuodėmės.

Štai vėlų vakarą į parduotuvės kiemą prie konteinerių įsuko automobilis. Išlipusi vairuotoja iš bagažinės atvilko du didžiulius maišus ir įmetė į konteinerį. Iš kur tos šiukšlės – iš garažo, sodo sklypo? Gal tai tepaluoti skudurai, indai? Šiukšlių savininkė – viena iš aplinkinių daugiabučių gyventojų, nes prie parduotuvės pastatė automobilį ir nuėjo namo.

Temstant į daugiabučio kiemą mikroautobusu atriedėjusi šeimynėlė su kūdikiu sustojo netoli atliekų surinkimo aikštelės. Aišku – grįžo namo, bet neskubėjo. Vyriškis ištraukė iš bagažinės maišą ir numetė prie konteinerio. Palūkuriavusi su juo buvusi moteriškė nuėjo ir įmetė jį į konteinerį. Vėliau dar ištraukė vaikišką vežimėlį ir pastatė prie jo, po to atnešė ir didelį žaislą.

Stebino kita gyventoja, kuri vakarais atnešusi šiukšles, vieną maišelį pastatydavo šalia konteinerio arba ant jo viršaus. Arba paauglys: atgabenęs glėbį popierių, numetė prie konteinerio, nors tam skirtas buvo tuščias. Teko matyti gyventoją, kuri prie konteinerio pastatė stiklainius su kažkokiomis gėrybėmis. Ryte neberadusi vylėsi gerą darbą padariusi. Ne, tik davė darbo Gargždų seniūnijos valytojoms, kurios prižiūri konteinerius.

Tai tipiški vaizdeliai – panaši situacija ir kitose miesto aikštelėse prie konteinerių, bet „Pempininkų“– viena iš probleminių. Kaip pasikeitė aplinka čia įrengus vaizdo stebėjimo kameras! Dabar švaru prie konteinerių, nors vis dar atsiranda kartono dėžių krūvos, „varpelis“ nuolat užkimštas. Bet kamera jau užfiksavo kaltininką, ir šis bus atskleistas.

Rūšiuoti jau pratinamės

Klaipėdos rajone veikia 40 pusiau požeminių konteinerių atliekų surinkimo aikštelių, iš jų 28 – Gargžduose, 10 – Priekulėje, 1 – Agluonėnuose, 1– Doviluose. R. Martinkaus nuomone, tai didelis pliusas, nes jie sandariai užsidaro, gyvūnai neištampo šiukšlių, ir gyventojai „sanitarai“ nelenda, nors naktimis apsilankę su kabliais išsitraukia maišus, pasiima, ko reikia. „Kalbėjomės su jais apie paliktą netvarką, keliamą triukšmą bei atsakomybę. Pamėgto darbo jie nemetė, bet reikalai pasitaisė – netvarkos nepalieka“, – teigė įmonės vadovas.

Direktoriaus pavaduotojas Raimundas Daubaris pridūrė, kad komunalinėms atliekoms skirti konteineriai labai talpūs, be to, atliekos žemėje ne taip greitai genda, taigi sumažėjo kvapų.

Šio projekto įrengimą finansavo Europos Sąjunga. „Mes buvome įsipareigoję atliekas išvežti du kartus per mėnesį, o dabar tenka du kartus per savaitę. Atliekų kiekis didėja – gyventojai daug perka, naudoja, – atskleidė R. Martinkus. – Tiesa, per karantiną sumažėjo komunalinių atliekų, bet padidėjo statybinių, buitinės technikos (ypač televizorių), stiklo ir kitų pakuočių.“

Atliekų kiekis konteineriuose didėja, bet jos nuolat išvežamos į sąvartynus pagal atliekų rūšį, nes geriau rūšiuojamos. „Žmonės moka komunalinių atliekų rinkliavos mokestį, ir šios keliauja į Dumpių sąvartyną. Kuo mažiau jų nuvežame, tuo mažiau mokėti reikia gyventojams ir „Gargždų švarai“. Už stiklo, popieriaus, plastiko pakuočių išgabenimą vežėjams moka Pakuočių organizacija, jos yra perdirbamos. Štai kodėl svarbu rūšiuoti – pastarųjų nemesti į komunalinių atliekų konteinerius, – dėstė įmonės vadovas.– Daugiabučių gyventojai dažniausiai meta visą maišą (18 proc.), bet yra labai atsakingai rūšiuojančiųjų – stiklo, popieriaus, plastiko pakuotes meta į tam skirtus.“

„Bangos“ skaitytojai skundėsi, jog nuolat trūksta vietos popieriui skirtuose konteineriuose. R. Martinkus patvirtino, jog savaitgaliais visi popieriaus konteineriai būna pilni, nes gyventojai į juos sugrūda neišardytas popierines dėžes ir užkemša. Atnešę kiti jas meta prie konteinerių. „Kartoną sunku suplėšyti, todėl dėžes su visomis pakavimo medžiagomis reikia vežti į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, ten parodo, kur išmesti“, – dėstė R. Martinkus. Popieriaus konteinerius perpildo ir verslo įmonės, nesudariusios sutarčių su vežėjais ir vežančios į miesto konteinerius.

Vaizdo kameros fiksuoja piktavalius

Šią vasarą visose atliekų aikštelėse pastatyta 40 stulpų, o 22-iejose problemiškose įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Vėliau jos bus perkeltos į kitas. Įmonės darbuotojai, pastebėję sumestas atliekas, peržiūri įrašytą vaizdą.

„Situacija pagerėjo – smulkių daiktų dar atsiranda, tačiau viso kambario baldų jau nebeatgabena, – šypsojosi R. Martinkus. – Nenorime sekti, įspėti ar bausti gyventojų, bet siekiame, kad rūšiuotų, tvarkytų atliekas taip, kaip priklauso. Negalime skęsti šiukšlėse, kai yra galimybė tvarkytis. Būsime neabejingi ir stengsimės susipažinti su tais, kurie įvairiu transportu gabena prie konteinerių šiukšles ir ten išmeta – jie pavojingiausi mums, tvarkingai visuomenei ir motinai gamtai. Susikrovęs į automobilį vežk atliekas į atitinkamas aikšteles – būk pilietiškas ir nešiukšlink, neteršk aplinkos, nepykink šalia gyvenančiųjų.“

Kameros, nukreiptos į aikšteles, fiksuoja gyvenimą prie konteinerių visą parą, ir įmonės darbuotojai nustemba pamatę, kaip kai kurie gyventojai atsikrato savo „turto“. „Pastebėjome, jog moteriškė rytais eidama į darbą prie konteinerių padeda šiukšles net nepradariusi dangčio. Vienoje aikštelėje ryte pamatėme prie konteinerių sustatytus maišus su statybinėmis atliekomis. Peržiūrėję užfiksuotus vaizdus nustatėme, jog po vidurnakčio moteris juos dviračiu atvežė iš individualaus gyvenamojo namo, kur vyko remontas. Nustatytas ir tatuiruotas vyrukas, prie konteinerio atnešęs čiužinį. Priekulėje buvo pastebėtas gyventojas, kuris kas rytą į konteinerį supildavo po du maišus obuolių, – atskleidė R. Martinkus. – Mes nekaupiame šių pažeidėjų duomenų, tik nustatę juos medžiagą perduodame rajono Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriui.“

Jis džiaugėsi, kad miestas ir rajonas tampa švaresni, jaukesni. „Gyventojai reiklesni švarai, rūšiavimui ir nepakantesni šiukšlintojams. Tai mus džiugina ir mes visada pasiruošę išklausyti, diskutuoti, reaguoti nedelsiant“, – kalbėjo R. Martinkus.

Visose atliekų aikštelėse rugsėjo mėnesį bus pastatyti informaciniai stendai su adresais, telefonų numeriais, kur nemokamai priima didelių gabaritų ir kitas atliekas.

„Viešosios tvarkos skyrius informuoja, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. surašė 54 administracinių nusižengimų protokolus už Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus. Beveik visi buvo užfiksuoti vaizdo kameromis visame rajone. LR Administracinio nusižengimų kodekso 367 str. „Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas“ numatoma, kad jis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 140 eurų, o pakartotinis nusižengimas – nuo 140 iki 600 Eur“, – „Bangai“ sakė Ernesta Badalova, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja.

Virginija LAPIENĖ

Didelių gabaritų ir kitos atliekos nemokamai priimamos šiose aikštelėse:

Vėžaičiuose, Ąžuolo g. 54, tel. 8 655 42560;

Glaudėnų k., Šalteikių g. 20, tel. 8 664 36244;

Gargžduose, Statybininkų g. 9, tel. 8 675 80207;

Gargžduose, Geležinkelio pylimo g. 6, tel. 8 630 08897.

Žaliosios atliekos priimamos tik Vėžaičių miestelyje, Ąžuolo g. 54.