PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 10 d. 17:56

Diskusijoje svarstyta neįgaliųjų integracija

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6342

Kėdainiuose vyko Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kartu su Kėdainių rajono savivaldybe organizuota diskusija „Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektai: asmeninio asistento paslauga“.

Jos metu buvo pristatytos neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų teikiamos asmeninio asistento paslaugos, įgyvendinant Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus.

Diskusijos dalyvius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė.

Renginyje su iš viso Kauno regiono atvykusiais savivaldybių ir nevyriausybinių neįgaliųjų organizacijų atstovais dalyvavo ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistas Donatas Stelmokas, mūsų krašto neįgaliųjų organizacijų vadovai, nariai.

Diskusijoje daug kalbėta apie tai, kas šiandien yra asmeninis asistentas, kokių paslaugų reikia ir kam jis gali teikti. Asmeniniai asistentai neįgaliesiems teikia informaciją ir pagalbą nuvykstant į vieną ar kitą vietą, padeda buityje. Jų paslaugomis paprastai naudojasi neįgalūs suaugusieji ir vaikai, taip pat ir jų artimieji.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Asta Kandratavičienė pateikė bendrą Kauno apskrities apžvalgą apie asmeninio asistento paslaugas, įgyvendinant Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus.

Viešnios teigimu, Vyriausybėje yra numatyta plėsti paslaugų neįgaliesiems spektrą ir gerinti tas paslaugas, kurios dabar teikiamos, tad būtina išgirsti pastabas apie neįgaliųjų aktualijas iš pirmų lūpų.

„Asmeninių asistentų neįgaliesiems paslaugos jau dabar teikiamos, tačiau matome, kad jos neatliepia visų poreikių. Norime išsiaiškinti šių paslaugų gerąsias ir blogąsias puses, ko joms trūksta. Jei jau planuojama jas plėsti, tai reikia, jog jos būtų kokybiškos ir tenkintų poreikius. Neįgalieji turi jaustis visaverčiais visuomenės nariais ir gyventi tokį pat gyvenimą, kaip ir sveikieji. Tad negali būti taip, kad neįgalus žmogus nenuvyksta pas gydytoją, nes neturi, kas padeda nuvažiuoti į gydymo įstaigą arba negali visaverčiai pasimaitinti, nes pačiam trūksta jėgų pasigaminti valgį. Tokiais atvejais pagalbos ranką turi ištiesti asmeninis asistentas, – kalbėjo A. Kandratavičienė.

Šiemet projektams, per kuriuos teikiamos asmeninių asistentų paslaugos, skirta apie 1,6 milijono eurų. Savivaldybių indėlis į šių projektų veiklą sudaro dvidešimt procentų. Iš viso šalyje už tą sumą finansuojamas 291 projektas. Asistentų paslaugas gaus apie dešimt tūkstančių asmenų, turinčių fizinę, regos, klausos, psichikos, intelektinę ar komplesines negalias.

Kauno regione 45 projektams, teiksiantiems asmeninio asistento paslaugas, skirta 284 tūkstančiai eurų. Iš šios sumos keturiems Kėdainių rajono projektams tenka 25 tūkst. eurų. Asmeninio asistento paslaugas gaus 184 kėdainiečiai. Mūsų rajono neįgaliesiems šie asistentai teiks palydėjimo, pavežėjimo ir pagalbos buityje paslaugas.

Asmeninio asistento paslaugų teikimo projektą mūsų rajone įgyvendina Kėdainių rajono paraplegikų organizacija, turinti du asistentus. Šios organziacijos vadovės Almos Margevičienės teigimu, jie padeda ne tik paraplegikams, bet ir visiems rajono neįgaliesiems.

„Dažniausiai žmonėms reikia pavežėjimo ir palydėjimo paslaugų, tačiau tenka ir padėti sutvarkyti buityje, aprūpinti maisto produktais. Jau matome, kad tokių paslaugų kaskart reikia daugiau. Vis tik dar per mažai padedame neįgaliųjų šeimoms. Žmonėms trūksta informacijos norint patenkinti būtinus poreikius. Esu įsitikinusi, kad asmeinių asistentų paslaugų turi daugėti ir jas teikti turi kvalifikuoti specialistai“, – sakė A. Margevičienė.

Diskusijoje Kauno regiono organizacijų atstovai pristatė jų teikiamas asmeninio asistento paslaugas, įgyvendinant Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus. Taip pat diskutavo, ko reikia, kad asmeninio asistento paslauga neįgaliajam taptų kokybiškesnė.