PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 9 d. 14:29

Neįgalieji galės gauti kompensaciją už šuns pagalbininko įsigijimą

Lietuva

Šuo vedlys / Freepik nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


372800

Vyriausybė trečiadienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems įstatymų pakeitimams, lengvinantiems šunų pagalbininkų naudojimą neįgaliesiems, tarp jų – kompensacijai už tokio šuns įsigijimą.

Kaip trečiadienį pranešė SADM, numatoma, kad asmuo turės teisę į 90 proc. faktinių šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų siekiančią kompensaciją vieną kartą per 96 mėnesius.

Kompensacijos dydis neturėtų viršyti 300 bazinių socialinių išmokų, kas šiuo metu siekia 21 tūkst. eurų.

Dabartinis reglamentavimas nenumato šunų pagalbininkų įsigijimo išlaidų kompensavimo valstybės biudžeto lėšomis.

Ministerijos skaičiavimu, vieno šuns pagalbininko parengimo išlaidos gali siekti iki 25–30 tūkst. eurų ir šiuo metu dengiamos tik pačių neįgaliųjų asmeninėmis lėšomis, todėl šuns pagalbos prieinamumas yra ribotas.

Be to, SADM parengtomis pataisomis atsisakoma reikalavimo, kad šunį pagalbininką gali parengti tik rengėjas, turintis tarptautinių organizacijų akreditaciją.

Anot ministerijos, atsisakius tarptautinės akreditacijos bus praplėstas šunų pagalbininkų rengėjų ratas. Siekiant užtikrinti aukštus šunų pagalbininkų rengimo kokybės standartus, SADM tam žada parengti reikalavimus tokių šunų rengėjams.

Taip pat įtvirtinama teisė neįgaliesiems su šunimis pagalbininkais patekti ir būti viešojoje erdvėje, statiniuose, nepriklausomai nuo jų paskirties, naudotis visuomeninio transportu ir taksi paslaugomis.

Tai numatančius Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų ir Tikslinių kompensacijų įstatymų pakeitimus dar turės priimti Seimas.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės, šunys pagalbininkai reikšmingai padidina žmonių su negalia savarankiškumą ir jų galimybes visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime, tai rodo užsienio šalių patirtis.

„Siekiame ir Lietuvoje sukurti veiksmingą mechanizmą, kad šunų pagalbininkų pagalba žmonėms būtų prieinama, kad jie galėtų gauti šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensavimą valstybės biudžeto lėšomis. Taip pat būtų užtikrinta žmonių teisė naudotis šuns pagalbininko pagalba viešosiose vietose. Tam Vyriausybė atvėrė kelią. Tikiuosi, kad ir Seime įstatymų projektai bus priimti sklandžiai“, – pranešime cituojama I. Ruginienė.

Seimui priėmus įstatymų pakeitimus, SADM su pernai sudaryta tarpžinybine darbo grupe rengtų poįstatyminius teisės aktus, reglamentuojančius naujos tvarkos įgyvendinimo mechanizmą.

#ŠUO#VEDLYS#NEĮGALUSIS#KOMPENSACIJAS#ĮSIGIJIMAS