PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2025 m. Gegužės 16 d. 10:25

Neformalusis švietimas Šalčininkų rajone: naujos kompetencijos ir platesnis akiratis

Šalčininkai

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Šalčininkų rajono savivaldybė


362250

Neformalusis švietimas papildo formalųjį ugdymą ir tenkina mokinių pažinimo ir saviraiškos poreikius, įtraukia į bendruomeninę veiklą. Šalčininkų rajone neformalųjį ugdymą užtikrina A. Ratkevičiaus sporto mokykla, Šalčininkų S. Moniuškos menų mokykla, Jašiūnų ir Eišiškių muzikos mokyklos. Tačiau laisvieji mokytojai ir organizacijos vykdo neformaliojo vaikų švietimo programas.

Iš viso Šalčininkų rajone vykdomos 77 neformaliojo vaikų švietimo programos, kurias organizuoja 49 tiekėjai. Paslaugas gauna 1580 mokyklinio amžiaus vaikų ir jaunimo. Į neformaliojo švietimo programas taip pat įtraukti mokiniai, turintys specialiųjų poreikių. Taip užtikrinami individualūs ugdymo poreikiai, vyksta jų įtraukimas į bendras veiklas, kuriami socialiniai ryšiai, ugdomi reikalingi įgūdžiai. Neformalusis vaikų švietimas tapo kompetencijų ugdymo ir draugystės ryšių kūrimo priemone. Be to, atsižvelgiant į tai, kad Šalčininkų rajone net 47 programos yra sporto srities, NVŠ atlieka ir aktyvaus gyvenimo būdo skatinimo ir komandinės dvasios stiprinimo vaidmenį.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Švietimo ir sporto skyriaus specialistės Oksanos Baslyk teigimu, be sporto veiklų NVŠ teikėjai siūlo mokytis kalbų, istorijos, informatikos, chemijos, matematikos, dainavimo, yra galimybė lankyti teatro ir rankdarbių užsiėmimus, prisijungti prie skautų. 2024 m. NVŠ programų įgyvendinimui iš valstybės biudžeto skirta – 209 800 Eur, 2025 m. – 256 300 Eur.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

„Dedame pastangas, kad NVŠ programos pasiektų kuo daugiau rajono mokinių. Pavyzdžiui, pernai mūsų tikslas buvo Dieveniškės. Kalbėjomės su mokytojais, dirbančiais gimnazijose, apie neformaliojo vaikų švietimo galimybes ir programų organizavimą. Tikslą pasiekėme. Šiemet ten organizuojamos bokso ir futbolo programos. Džiaugiamės, kad NVŠ veiklų yra ir tokiose nedidelėse gyvenvietėse kaip Dainava ir Pabarė, – sako Švietimo ir sporto skyriaus specialistė Oksana Baslyk. – Programų skaičius kasmet kiek keičiasi. Vienos programos nutraukiamos, tačiau atsiranda kitų. Pavyzdžiui, 2024 m. akredituotos keturios naujos programos – dvi istorijos ir dvi ispanų kalbos, jos pradėtos teikti nuo š. m. vasario 1 d.“, – tęsia ji.

Švietimo ir sporto skyrius nuolat ieško potencialių NVŠ tiekėjų, šiemet įvyko susitikimai su Turgelių, Jašiūnų, Dieveniškių švietimo įstaigų mokytojais. Jie buvo supažindinti su neformaliojo švietimo programų galimybėmis, organizavimo ir teikimo tvarka.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Populiariausios NVŠ programos – sportas. Daugiausia vaikų lanko futbolo klubo „Ketera“ užsėmimus, net 143, užsiėmimai vyksta Eišiškėse, Šalčininkuose, Jašiūnuose, Šalčininkėliuose, Dieveniškėse. Antroje vietoje boksas, Pavelo Tomaševskio siūlomas programas Dieveniškėse ir Turgeliuose lanko 54 vaikai ir jaunuoliai. Į karate treniruotes kviečia du klubai: IPPON klubo treneriai dirba su 51 vaiku, o SHIN klubo treniruotes lanko 45 vaikai.

Kūno kultūros mokytojas Andžej Venckevič vykdo programą „Nuo pagrindų iki aukštumų – tinklinio mokymas“ ir moko dvi tinklinio grupes.

„Vaikai, dalyvaudami šioje programoje, įgyja nemažai įvairių kompetencijų. Jie išmoksta dirbti grupėje, komandoje, mokosi ne tik asmeninės, bet ir kolektyvinės atsakomybės, mokosi priimti teisingą sprendimą stresinėje situacijoje, pavyzdžiui, varžybose, lavina greitą mąstymą. Kitas dalykas, jie mokosi ne tik mokytis, bet ir mokyti kitus. Mano užduotis – formuoti komandą, o jų – būti komandoje ir atlikti skirtingas užduotis. Be to, įgytos kompetencijos pritaikomos gyvenime, todėl važiuojame į įvairias varžybas ir mokomės bendradarbiavimo kompetencijų. Be sporto kompetencijų ir įgūdžių vaikai mokosi savarankiškai pasiruošti kelionėms į varžybas, plečia pasaulio pažinimą. Tačiau svarbiausia, jie aktyviai leidžia laiką ir lavina nuolatinius aktyvaus gyvenimo būdo įgūdžius, kurie reikalingi augančiam ir stiprėjančiam organizmui“, – pasakoja treneris Andžej Venckevič.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

NVŠ programos puikiai papildo bendrąjį ugdymą ir plečia mokinių ir jaunuolių akiratį, sužadina smalsumą ir tyrinėjimą. Pavyzdžiui, istorijos mokytoja Ana Nester programa „Istorija plačiau“ siekia gilinti ir plėsti mokinių žinias istorijos srityje bei ugdyti kritinį mąstymą.

„Užsiėmimų metu mokiniai ne tik įtvirtina bendrąsias istorijos žinias, bet ir mokosi analizuoti istorinius šaltinius, suprasti įvykių priežastis ir pasekmes, lyginti skirtingus istorinius laikotarpius. Mokiniai sprendžia problemines ir kompleksines užduotis, kurios skatina taikyti teorines žinias praktiškai, lavina savarankiško mąstymo ir sprendimų priėmimo gebėjimus. Ypatingas dėmesys skiriamas savo krašto istorijos pažinimui: mokiniai susipažįsta su vietos istoriniais įvykiais, asmenybėmis, kultūros paveldu ir svarbiausiais objektais. Programa skatina domėjimąsi Lietuvos ir pasaulio istorija, ugdo pilietiškumą, gebėjimą diskutuoti ir kritiškai vertinti istorinius reiškinius. Jie įgyja tiriamųjų, analitinių ir komunikavimo kompetencijų, svarbių tiek akademinėje, tiek kasdienėje veikloje“, – sako istorijos mokytoja Ana Nester.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

NVŠ programos vykdomos įvairiose rajono gyvenvietėse: Šalčininkuose, Eišiškėse, Baltojoje Vokėje, Kalesninkuose, Jašiūnuose, Butrimonyse, Turgeliuose, Dieveniškėse, Dainavoje, kai kurios organizuojamos nuotoliniu būdu.

Neformaliojo vaikų švietimo programų sąrašas skelbiamas Šalčininkų rajono interneto svetainėje, jame pateikta informacija apie programas, jų organizavimo vietą, pateikiami tiekėjų kontaktai.

#ŠALČININKAI#VEIKLOS#UGDYMAS#NVŠ