PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Gegužės 18 d. 10:12

Ne tik supirkimo kainos krinta, bet ir pirkti niekas nenori: mėsinių galvijų augintojai – nepavydėtinoje situacijoje

Alytus

D. ir I. Zilinkai vis dar viliasi geresnių laikų ūkininkams.

Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt


130787

Mūsų rajone yra nemažai mėsinių galvijų augintojų. Nors supirkimo kainos niekada per daug ūkininkų nedžiugino, šiandien mėsinių galvijų augintojai jaučiasi atsidūrę tarsi paribyje – jų užaugintų mėsinių galvijų kainų kreivė krinta žemyn, negana to, išvis pirkti nenorima. Bent jau kol kas – karantino metu. Guodžia ūkininkus tik tai, kad po karantino galbūt situacija pasikeis ir jei didelės skubos nėra, jie linkę dar paauginti savo galvijus.

gudeliauskaite22.jpg

Ūkininkų variklis – jaunystė ir entuziazmas

Dovilė ir Ignas Zilinkai iš Dervinių kaimo, Būdviečio seniūnijos, jau penkeri metai, kaip ūkininkauja – augina mėsinius galvijus.

Dovilė patikslina, jog jiedu auginantys angusų veislės mišrūnus: „Gryniname angusų veislę, mat norime auginti būtent šiuos galvijus. Angusai nereiklūs pašarams, lauko sąlygomis puikiai auga, nereikia šiltų tvartų, jiems užtenka pavėsinių.“

Dovilė Veisiejų technologijos ir verslo mokykloje netgi įgijo mėsinių galvijų auginimo specializaciją, nors yra baigusi aukštuosius mokslus, turi magistro kvalifikaciją.

Šiandien jų šeimos ūkyje – 70 galvijų: žindenių karvių, bulių, veršelių. „Šiemet metai geri, sėkmingai sulaukėme veršelių“, – pasidžiaugia Dovilė. Paklausta apie mėsinių galvijų kainas, ūkininkė sako, kad ne tik kainos kritę – jų niekas nė pirkti nenori. Tiesa, jiedu savo galvijus dar suspėjo parduoti prieš karantiną. „Kainos beveik tokios pat kaip ir prieš penkerius metus, kai pradėjome ūkininkauti“, – sako ji.

Dabar didelės skubos parduoti galvijus nėra. „Mes savo galvijus visada parduodavome Lietuvos supirkėjams. Aš pasidomėjau, ar superka dabar, kiek moka supirkėjai, bet kiek skambinau, tai niekas jų nė pirkti nenori“, – tikina ji.

Tad vis tik ar ūkį plės – juk karantinas baigsis, gal situacija pasikeis? „Kiek gimsta veršelių, pagal galimybes stengiamės pasilikti ūkyje ir auginti. Tačiau visus planus koreguoja gamtinės sąlygos. Šiemet pavasaris sausas, dvejus metus vasaros irgi buvo sausos, neaišku, kaip bus su pašaru“, – svarsto ūkininkė.

O juk pradėjo kurti ūkį Dovilė ir Ignas nuo visiško nulio. „Po studijų ir darbų mieste sugrįžome į kaimą. Neturėjome nei nuosavos žemės, nei technikos, nei galvijų – nieko. Iš tėvų ūkių neperėmėme, jie tvarkosi savo ūkeliuose patys. Nepaveldėjome nieko“, – pasakoja Dovilė.

Nusprendę ūkininkauti Zilinkai nusipirko 10 veršelių. „Iš mieste uždirbtų ir sutaupytų pinigų“, – prisipažįsta ji. Taip ir pradėjo. Žemės taip pat nusipirko, kita naudojasi su kaimo žmonėmis sudarę panaudos sutartis.

Ar technikos turi? „Nuo pernai metų – taip“, – patikina Dovilė. Ūkininkė prisimena, jog, kai pradėjo ūkininkauti, neturėjo net savo traktoriaus, tad sudarė su pažįstamu panaudos sutartį ir viską apsidirbdavo jo „Belarusu“ – senu, sovietiniu traktoriumi.

Tai kas juos palaiko, jog vis dar ūkininkauja? „Pasakysiu šitaip: jaunystė ir entuziazmas. Vis dar viliamės geresnių laikų sulaukti“, – prisipažįsta ji.

Nepaisant nieko, mėsinių galvijų augintojų mūsų rajone daugėja

O ką gi mano dėl tokios nepalankios mėsinių galvijų augintojams situacijos Lazdijų rajono savivaldybės Kaimo ir žemės ūkio plėtros skyriaus vedėja Jurgita Gudeliauskaitė (nuotr.)?

Vedėja sako, kad, 2020 metų balandžio 1 dienos duomenimis, Lazdijų rajone yra 775 mėsinių galvijų laikytojai. Per pirmus 3 šių metų mėnesius šis skaičius padidėjo 14 laikytojų. „Tai tikrai džiugina, nes pastaruosius metus šis skaičius buvo mažėjantis. Pasidžiaugti galime ir tuo, kad daugėja mėsinių galvijų skaičius. Šių metų balandžio pirmos dienos duomenimis, rajone registruoti 7 422 mėsiniai galvijai. Įvertinę statistinius duomenis, matome ūkių stambėjimo tendenciją mūsų rajone“, – sako J. Gudeliauskaitė.

Mėsinių galvijų augintojai skundžiasi: jų kainos krito ypač karantino metu. Ar tai vien pandemijos padariniai? Galbūt bus imamasi kokių priemonių jiems pagelbėti šiuo nelengvu metu?

„Skundus dėl mėsinių galvijų supirkimo kainų iš ūkininkų girdime ir mes, ypač paskutiniu metu. Supirkėjai teigia, kad kainos krito sumažėjus eksportui, ūkininkai teigia, kad buvo pasinaudota esama situacija. Kad prie kainų kritimo prisidėjo ir pandemija, tai akivaizdu, nes ne tik sumažėjo eksportas. Nereikėtų pamiršti, kad yra uždarytos mokyklos, stipriai apribota viešojo maitinimo įstaigų veikla. Labiausiai nukenčia ūkininkai, kurie neparduoda tiesiogiai vartotojui ir patys neperdirba savo produkcijos, o parduoda supirkėjams. Priemonių, kaip padėti galvijų augintojams šiuo nelengvu metu, ieško Žemės ūkio ministerija – bandoma derėtis su perdirbėjais, ieškoma ir kitų būdų“, – sako J. Gudeliauskaitė.

Kainų kritimas pagal oficialius duomenis ir diskusija dėl paramos

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Mindaugas Kinderis sako, kad pagal oficialius duomenis nuo kovo pradžios buliukų supirkimo kainos krito daugiau nei 5 procentais, karvių ir telyčių – daugiau nei 10 procentų. „Tačiau iš ūkininkų sulaukiame nusiskundimų, kad kainos krito daug smarkiau: jei anksčiau už bulius siūlydavo 1,8–2 eurus už gyvo svorio kilogramą, tai dabar – tik 1,3 euro. Taip pat krito ir atjunkytų galvijų supirkimo kainos bei tiesioginių jautienos pardavimų apimtys. Kainoms kristi labiausiai įtakos turėjo ekonominė situacija, kurią sukėlė COVID–19 pandemija, nes pagrindinėse rinkose užsidarė restoranai, krito žmonių pajamos ir vartojimas“, – sako M. Kinderis.

– Kaip manote, ar ši situacija keisis? Gal galite nudžiuginti Lazdijų krašto ūkininkus, tarp kurių nemažai mėsinių galvijų augintojų?

– Sunku pasakyti, kiek ilgai karantino sąlygos tęsis ir ar greit ekonomika atsistatys pasibaigus suvaržymams. Neaišku, kaip pasikeis žmonių vartojimo įpročiai. Karantino reguliavimai po truputį yra lengvinami, todėl reikia tikėtis, kad ekonominė krizė ilgai nesitęs.

Anot direktoriaus, su Žemės ūkio ministerija aktyviai diskutuojama dėl paramos mėsinių galvijų augintojams: „Ministerija siūlo skirti paramą ūkininkams, pardavusiems galvijus Lietuvos perdirbėjams skersti. Diskutuojame, kad paramą galėtų gauti ir ūkininkai, eksportuojantys galvijus į užsienį – tiek atjunkytus, tiek suaugusius. Taip pat tariamasi, kad parama būtų teikiama tiek parduodantiems tiesiogiai vartotojams, tiek parduodantiems veislei. Europos Komisija riboja paramos dydį iki 100 000 eurų vienam ūkininkui. Kalbame, kad netektas pajamas kompensuotų, kainas lyginant su kainomis prieš pandemijos pradžią. Taip pat galvijai turės būti išlaikyti ūkyje ilgiau nei du mėnesius. Planuojama dalį paramos skirti per perdirbėjus su sąlyga, kad jie turėtų užtikrinti supirkimo kainas, buvusias iki pandemijos.“

Tokios diskusijos suteikia viltį mėsinių galvijų augintojams – kiek jų virs realybe, parodys laikas.

Rachat de voiture hs Rachatvotrevoiture.com