PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Kovo 13 d. 16:43

Naujovės dėl būsto pritaikymo neįgaliesiems

Klaipėda

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


75713

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras 2019-02-19 įsakymu Nr. A1-103 patvirtino Būsto pritaikymo neįgaliesiems tvarkos aprašą (toliau-Aprašas).

Dėl būsto pritaikymo neįgaliajam su prašymu reikia kreiptis į Šilutės rajono savivaldybės administraciją, kurioje sudaryta komisija, nagrinėdama prašymą, nustato būsto pritaikymo neįgaliajam poreikį. Būstai neįgaliesiems pritaikomi iš valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų. Valstybės biudžeto lėšas savivaldybėms skirsto Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Apraše nustatyta, kad būstas gali būti pritaikomas ne tik neįgaliesiems, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir kurie naudoja bet kurio tipo neįgaliojo vežimėlį ar kitą judėjimo priemonę (ramentai, vaikštynės ir pan.), bet ir tiems, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) pirmojo lygio poreikis dėl psichikos ar proto negalios. Pagal negalios lygį numatyti ir galimi pritaikymo darbai bei perkama įranga.

Neįgaliajam pritaikomas būstas turi priklausyti pačiam neįgaliajam, kitam fiziniam asmeniui arba savivaldybei. Jame turi būti deklaruota ir faktinė neįgaliojo gyvenamoji vieta. Apraše įtvirtinta naujovė, kad reikalavimas dėl deklaruotos ir faktinės gyvenamosios vietos netaikomas, kai būstas nėra visiškai baigtas, tačiau šio būsto baigtumas turi būti ne mažesnis kaip 80 proc. Būsto savininkas, jei būstas nepriklauso pačiam neįgaliajam, turi sutikti su būsto pritaikymu neįgaliajam, nuosavybė į būstą negali būti apribota, taip pat būstas negali būti išnuomotas, išskyrus, jeigu tai socialinis būstas arba jis savivaldybės nuosavybė. Jei neįgaliajam yra pritaikomos bendrojo naudojimo patalpos daugiabutyje, tuomet prašoma kitų savininkų sutikimo, tačiau jeigu kitų butų savininkai nepritaria bendrojo naudojimo patalpų pritaikymui neįgaliajam, teigiamą sprendimą gali priimti savivaldybės administracija. Toks pritaikymas negali sumažinti kitų gyventojų nekilnojamojo turto vertės.

Patvirtintame apraše numatyta naujovė, kad yra galimybė neįgaliajam ir savarankiškai organizuoti būsto pritaikymo darbus, įskaitant keltuvų ar liftų pirkimą ir jų įrengimą, net ir tuo atveju, jei neįgaliojo pritaikomas būstas nėra įtrauktas į einamųjų metų pritaikomų būstų sąrašą. Tokiu atveju yra pasirašoma sutartis dėl savarankiško būsto pritaikymo ir darbai turi būti atlikti ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo sutarties pasirašymo. Kompensacija bus išmokama tik tuomet, kai neįgaliajam pritaikomas būstas bus įtrauktas į einamųjų metų pritaikomų būstų sąrašą ir jei tuo metu jis ten gyvena (išskyrus, kai reikia persikelti į slaugos ar globos įstaigą). Atkreiptinas dėmesys, kad ši kompensacija nėra paveldima ir neišmokama neįgaliojo būsto paveldėtojams. Jei nutraukiamas būsto pritaikymo neįgaliesiems finansavimas iš biudžeto lėšų, ši išlaidų suma taip pat neišmokama.

Naujajame apraše yra padidinta valstybės biudžeto lėšų dalis nuo 4 218 eurų iki 5 700 eurų, bet šių lėšų dalis negali viršyti 60 proc. visos būsto pritaikymo darbų kainos, o likusią 40 proc. lėšų dalį kompensuoja savivaldybė. Iš viso su savivaldybės biudžeto dalimi vienam neįgaliajam būsto pritaikymo darbams gali būti skiriama iki 9 500 eurų. Taip pat didinama lėšų suma ir keltuvo ar lifto įrengimo išlaidų kompensavimui. Kai įrengiamo keltuvo ar lifto kėlimo aukštis siekia pirmąjį namo aukštą ir jo įrengimą organizuoja pats pareiškėjas, tai kompensuojamų lėšų suma, palyginus su praėjusiais metais, didinama nuo 4 370 eurų iki 5 383 eurų. Kai tokio paties aukščio įrenginio darbus organizuoja savivaldybė arba keltuvo ar lifto kėlimo aukštis yra didesnis nei namo pirmasis aukštas ir darbus organizuoja pats asmuo, šios lėšos palyginus su pernai didėja nuo 8 740 eurų iki 10 450 eurų.

Apraše numatytos platesnės galimybės neįgaliesiems gauti kompensaciją būsto keitimui, kai parduodamas neįgaliajam nepritaikytas būstas ir perkamas pritaikytas (skirtumas gali būti padengiamas visiškai ar iš dalies). Anksčiau keisti būstą galėjo tik tie neįgalieji, kuriems reikėjo keltuvo ar lifto, o šiuo metu keitimo kompensaciją galės gauti ir asmenys, kuriems reikia bet kurio tipo vežimėlio ar kuriems yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Keisti būstą bus galima nepriklausomai nuo savivaldybės, tai yra neįgalusis gali gyventi vienoje savivaldybėje, bet tinkamo būsto gali ieškoti kitoje savivaldybėje. Tokiu atveju kompensaciją išmokėtų ankstesnės gyvenamos vietos savivaldybė. Kompensacija apskaičiuojama įvertinus parduoto nepritaikyto būsto faktinės kainos ir nupirkto pritaikyto būsto faktinės kainos skirtumą, kuris neturi viršyti 15 846 eurų. Ši kompensacija pervedama, kai asmuo yra įtrauktas į einamųjų metų sąrašą būstui pritaikyti. Ši kompensacija neišmokama nupirkto būsto paveldėtojams taip pat jei nutraukiamas būsto pritaikymo finansavimas iš valstybės biudžeto lėšų.

Dėl būsto pritaikymo galės kreiptis ir asmenys, kuriems nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) pirmojo lygio poreikis dėl psichikos ar proto negalios. Šiuo atveju įrengiami tik saugos elementai: balkono apsaugos nuo iškritimo (išskyrus stiklinimą), dujų nuotėkio signalizatoriaus įrengimas, saugos priemonių įrengimas (sienų dangos minkštinimas arba jos keitimas, apsauginių plėvelių langams klijavimas, durų užraktų ar apsaugų įrengimas ir pan.).

Patvirtintame apraše įtvirtinta naujovė, kad bus galima kreiptis ir dėl naujos statybos būsto pritaikymo, tačiau jo baigtumas turi būti ne mažesnis kaip 80 proc. Šiuo atveju bus atliekami tik tam tikri būsto pritaikymo darbai ar perkama įranga (perkėlimo įrangos asmeniui perkelti pirkimas ir montavimas, elektrinio vandens šildytuvo pirkimas ir pastatymas, ne didesnio kaip 100 litrų ir jei nėra centralizuotai tiekiamas šiltas vanduo, turėklų ir įvairių atramų pritvirtinimas ir pastatymas ir pan.).

Reikalinga informacija teikiama Šilutės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje telefonu 8 441 79 241, el. p. vaidas.kuzas@silute.lt, kab. 111.