Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo šių metų startavo elektroninė centralizuota vaikų registravimo ir priėmimo į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas tvarka. Pranešimą apie kvietimą atvykti pasirašyti sutartį patekusiųjų į darželius vaikų tėvai gavo iki birželio 15 d. Tada jie turėjo nuvykti į norimą darželį ir pasirašyti sutartį.
Kai kurių darželių vadovės dar vasaros pradžioje spėjo, kad bus daug ašarų, kai tėvai sužinos eilę. Bus tokių, kurie vaikus į norimą darželį užrašė vos gimusius, o nepateks, nes šeimos, turinčios pirmumo teisę – socialiai remtinos, socialinės rizikos ir kt., išstums juos iš eilės...
Nesuspėję pasirašyti sutarčių išbraukiami
Marijampoliečiai, registravę vaikus į darželius, nuo birželio pradžios į elektroninio pašto dėžutes gavo informaciją apie priėmimą ir kvietimą pasirašyti sutartis. Pasirašyti ugdymo sutartį jie turėjo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio pranešimo gavimo.
Atvykstant į ugdymo įstaigą pasirašyti sutartį reikėjo pateikti vaiko gimimo liudijimo kopiją, dokumentus (jų kopijas), patvirtinančius priėmimo prioritetą, jei tokių yra.
Laiku nepranešus apie pageidavimą lankyti priskirtą įstaigą arba priskirtoje įstaigoje nepateikus vaiko priėmimui reikalingų dokumentų, netenkama ugdymo vietos, ir vaiko duomenys išbraukiami iš informacinės sistemos eilės.
Buvo skelbiama, kad sąrašai tikslinami birželio antroje pusėje ir rugpjūčio mėnesį.
Susisiekėme su liepos mėnesį veikiančių Marijampolės lopšelių-darželių „Šypsenėlė“, „Nykštukas“, „Varpelis“, „Linelis“ ir „Pasaka“ vadovais ar atstovais teiraudamiesi, kaip vyksta sutarčių pasirašymas, kokie atsiliepimai apie naują registravimo sistemą.
Didina skaidrumą
Lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorė Vilma Liaudanskė elektroninę centralizuotą vaikų registravimo ir priėmimo sistemą vertina teigiamai, nes ji didina skaidrumą dėl priėmimo į darželius. Privalumas ir tai, kad objektyviau vyksta priėmimas, be to, patys tėvai gali stebėti tą procesą.
„Varpelyje“ grupės jau sudarytos, vietų nėra. Visi pasirašę sutartis, tik viena mama nutarė šiais metais neleisti vaiko, leis nuo 2019 m. Nebuvo pavėlavusių pasirašyti sutartis. Darželį šiuo metu lanko 107 vaikai.
Lopšelio-darželio „Šypsenėlė“ direktoriaus pavaduotoja Rasa Šalaševičienė sakė, kad nebuvo nepatenkintų tėvų. Ji tik girdėjo, kad kituose darželiuose buvo nepatenkintų, nes tie, kurie labai seniai buvo parašę prašymus į konkrečius darželius, nepateko, o pateko vėliausiai parašę prašymus.
Vaiva Jonynienė, lopšelio-darželio „Linelis“ direktorė, mano, kad viskas priklauso nuo darželio dydžio. Pasak jos, mažas darželis – mažai problemų. „Jokių nesusipratimų nebuvo, mes patenkinti šia sistema. Džiaugiamės, nes mums nuimtas didžiulis darbas bendrauti su tėvais. Anksčiau jie ateidavo su nepasitenkinimu, o dabar visi skundžiasi savivaldybei“, – sakė direktorė. Ji pripažino, kad pradžioje bijojo naujovių, bet dabar yra labai patenkinta. Šiuo metu iš viso darželis turi 73 vaikus. Nuo rugsėjo 1 d. priėmė 15 naujų, bet bendras skaičius bus panašus – apie 75 vaikai.
Lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja Gita Orinienė sakė, kad grupės jau užpildytos. Pasirašyta 50 sutarčių, o sistemoje dar matyti 48 laukiantys eilėje. „Mums reikėtų 7 vaikų, gimusių 2012 m., bet jų eilėje dabar nėra, galbūt atsiras vėliau. Nuo rugsėjo 1 dienos planuojame turėti iki 220 vaikų, tai yra, visiškai užpildyti turimas vietas“, – sakė pavaduotoja. Pasak jos, duomenys preliminarūs, nes nėra aišku, ar visi pasirašę sutartis tikrai rugsėjo 1 dieną ateis, o ir socialiai remtinų šeimų skaičių žinos tik rugsėjo 1 d., kai tėvai atneš pažymas.
Geriau paskirstomi vaikai pagal amžių
Dalytė Luckuvienė, lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė, sakė kitaip: lengvatų turinčias šeimas mato iš karto. Jeigu turi prioritetą, šeima privalo pateikti dokumentus, dėl kurių ji tampa prioritetinė. Pasirašydami sutartis tėvai turi pagrįsti, dėl ko turi lengvatas ir pirmenybę eilėje į darželį. Pasak direktorės, pirmenybė priklauso daugiavaikėms, socialinės rizikos šeimoms, jei vienas iš tėvų studijuoja stacionare. Taip pat broliui ir sesei iš to pačios šeimos, tik šiomis dienomis tai vyksta kitaip, nes stinga vietų. O jei iš anksto užsirašę, tai lankančiųjų vaikų broliai ir seserys patenka be eilės.
„Registracija baigiasi, pas mus visos grupės užpildytos. Anksčiau miesto darželiuose vietų trūkdavo mažiau, bet girdėjau, kad vien per šį mėnesį parašė 50 prašymų. Anksčiau per visus metus mieste apie 50 vaikų negaudavo vietų, bet paskui kažkaip pamažu jų atsirasdavo, – sakė direktorė. – Mums, darželiams, dabar labai gerai, bet Švietimo skyrius, girdėjau, labai apkrautas. Ir kitos direktorės sakė, kad dabar geriau – nusiėmė krūvis bendrauti su tėvais, išklausyti jų priekaištų. Norėdami patekti tėvai seniau siūlydavo ir pinigų, ir lauktuvių. Dabar to nebus.“
Direktorė džiaugėsi, kad vaikai susidėliojo į grupes pagal amžių. Anksčiau būdavo, jeigu išeina 4–5 metų vaikas į kitą darželį, tai grupėje lieka tuščia vieta ir tenka priimti mažesnius – grupės susidaro mišrios. Dabar sistema parinko vaikus griežtai pagal amžių. Seniau „Nykštukas“ lopšelio amžiaus vaikų priimdavo daugiausia. Paaugę jie pereidavo į Mokolų mokyklą-darželį (nes ten galės patekti į pradines klases), arba į „Vaivorykštės“ darželį dėl turimo baseino. „Mūsų darželis miesto pakrašty, ne toks populiarus kaip centre“, – sakė direktorė.
Tikimasi, kad vietų atsiras vasaros pabaigoje
Marijampolės savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Asta Vaznienė komentavo, kad grupės jau sudarytos, bet vasaros pabaigoje jos bus patikslinamos.
Liepos 5 dienos duomenimis, laisvų vietų į priešmokyklinio ugdymo grupes Marijampolės savivaldybės įstaigose daugiausia buvo Liudvinavo, Igliaukos ir Želsvos mokyklose esančiose priešmokyklinio ugdymo grupėse, taip pat Marijampolės „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre (3–6 m. grupėje). Iš viso savivaldybės darželiuose yra 75 laisvos vietos, daugiausia 5–7 metų vaikams.
Priešmokyklinis vaikų ugdymas yra privalomas, todėl tėvai, dar nepasirūpinę savo vaikų ugdymu, turi galimybę pasirinkti įstaigą. A. Vaznienė įspėja, kad jie turėtų suskubti, nes rugpjūčio mėnesį nebus palikta laisvų vietų priešmokyklinėse grupėse – jas užpildys jaunesniais, ikimokyklinio amžiaus vaikais.
Priešingai nei priešmokyklinukų, ikimokyklinio amžiaus vaikams vietų trūksta. Pasak A. Vaznienės, negalima patenkinti 98 tėvų, kurie norėtų vaikus leisti į lopšelio ar darželio grupes, prašymų. Blogiausia situacija su 2016 metais gimusiais vaikais – jų nepateko į lopšelį net 59.
„Tokios situacijos ankstesniais metais nebuvo. Kasmet didiname ikimokyklinio amžiaus vaikų skaičių mokyklose-darželiuose, Degučių mokykla-darželis tapo lopšeliu-darželiu, tačiau vietų vis tiek trūksta. Manome, kad tokia situacija susidarė dėl kelių priežasčių: įvestas privalomas priešmokyklinis ugdymas, tai pritraukė daugiau šio amžiaus vaikų, ypač sugriežtinta priežiūra dėl grupių komplektavimo pagal higienos normas, taip pat įdiegta nauja Vaikų registravimo ir priėmimo į priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupes tvarka“, – komentavo skyriaus vedėja.
Grupės buvo suformuotos birželio viduryje, tačiau priėmimas į darželius vyko ir vyksta liepos mėnesį. Būna, kad tėvai apsigalvoja ir nusprendžia neleisti vaiko į lopšelį, ar neveda dėl kitų priežasčių. Todėl tikimasi, kad per vasarą atsilaisvins vietų ir dalis norinčiųjų bus priskirti į vieną ar kitą įtaigą.
„Atkreipiame dėmesį, kad jeigu tėvai negavo automatinio pranešimo, jog jų vaikas priskirtas į įstaigą, o prisijungę prie IS savo vaiko informacijoje mato, kad jis „n-tasis eilėje“, reiškia, vaikas į įstaigą nepateko ir liko laukti eilėje“, – aiškino A. Vaznienė.
* * *
Dėl vietų darželiuose trūkumo buvo sukviestas Marijampolės savivaldybės tarybos kolegijos posėdis. Nuspręsta, kad nuo 2019 m. rugsėjo mėn. nebus formuojamos I klasės Mokolų mokykloje-darželyje ir mokykloje-darželyje „Želmenėliai“, vietoje jų steigiant ikimokyklinio ugdymo grupes. Sprendimui buvo vienbalsiai pritarta ir įsipareigota parengti Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimo projektą rugpjūčio posėdžiui.