Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Vilniaus universitetas (VU) šį rudenį pasitiks su keliomis naujomis bakalauro studijų programomis. Viena jų – „Informacinių sistemų inžinerija“ Matematikos ir informatikos fakultete. „Tai – platesni žinių, gebėjimų ir tyrimų horizontai mėgstantiems informatiką ir norintiems aktyviai dalyvauti pasauliniuose technologijų pažangos procesuose“, – programą apibūdina jos kūrėjai dr. Povilas Treigys ir dr. Jolita Bernatavičienė. Su jais plačiau pasikalbėjome apie programos atsiradimą, jos ypatumus ir karjeros perspektyvas ją baigusiems absolventams.
Kaip ir kodėl atsirado studijų programos „Informacinių sistemų inžinerija“ poreikis?
Dr. Jolita Bernatavičienė: Programa buvo kuriama atsižvelgiant į absolventų lūkesčius, siekį užtikrinti sėkmingą jų karjerą. Išnagrinėjome rinkos poreikius ir atsižvelgėme į valstybės norą didinti informatikos studentų priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas apimtis.
Dėmesį skyrėme ne tik žinių perteikimui, bet ir aktualių kompetencijų suformavimui. Šiuolaikinėje informacinių ir ryšių technologijų (IRT) darbo rinkoje jų dažnai pasigenda verslo atstovai. MOSTA duomenimis, Lietuvos aukštųjų mokyklų studijų programose pastebimas aiškus atotrūkis tarp studijų programos turinio bei būtinų rinkai kompetencijų poreikio. Dėl to ir dauguma užsienio investuotojų Lietuvoje aukštojo mokslo ir profesinio mokymo absolventų kokybę vertina labiau neigiamai, nei teigiamai. Tačiau informatikos studijų absolventai vis dar išlieka paklausiausiais specialistais Lietuvos darbo rinkoje ir tai atspindi bendrą Europos Sąjungos (ES) tendenciją.
Dr. Povilas Treigys: Per pastaruosius kelerius metus nemaža dalis užsienio kompanijų Lietuvoje įkūrė savo IT paslaugų centrus, o tai sukūrė naujas darbo vietas ir lėmė stipriai augančią IT specialistų paklausą. Vien tokios kompanijos kaip „Western Union“, „BAIP“ yra įdarbinę per 1000 specialistų ir toliau skelbia planus ženkliai didinti IT darbuotojų skaičių.
Tikimės, jog naujoji studijų programa atlieps šiuos poreikius, prisidės prie IT specialistų trūkumo mažinimo ir formuos rinkoje paklausias kompetencijas bei įgūdžius – būtent todėl rengdami programą glaudžiai bendradarbiavome su verslo atstovais. Pasirinkome informatikos inžinerijos kryptį, nes taip apimamos verslui aktualios sritys, susijusios ne tik su kompiuterine įranga, bet ir su moderniais programiniais sprendimais, procesų automatizavimu, debesų technologijomis, didžiųjų duomenų bei realaus laiko informacijos apdorojimo ir valdymo galimybėmis.
Kuo ši programa išsiskiria iš kitų šios krypties studijų programų?
Dr. Jolita Bernatavičienė: Naujoji programa yra nuosekliai orientuota į Lietuvos IT rinkos poreikius. Dar prieš pradėdami ją rengti, užmezgėme ryšius su socialiniais partneriais, Lietuvos ir užsienio kapitalo IT įmonių atstovais – šis bendradarbiavimas tęsis ir programos įgyvendinimo laikotarpiu. Verslo įmonių pasiūlymai ir rekomendacijos padėjo suformuoti suvokimą, ko iš tikrųjų reikia šiuolaikinei IT rinkai. Kartu jos iš dalies nulėmė studijų programos turinį.
Diskusijų metu buvo akcentuota, kad šiuolaikinėse informacinėse sistemose pridėtinę vertę kuria ne tik tiesiogiai su jomis susijusios žinios, bet ir procesų automatizavimo, resursų virtualizavimo, našiųjų skaičiavimų ir debesų kompiuterijos principų išmanymas ir panaudojimas, ypatingai – didžiųjų duomenų analitikos, sistemų mokymosi ir duomenų vizualizavimo metodų naudojimas sprendžiant praktines užduotis, siekiant atpažinti, nuspėti, įvertinti stebimą, skaitiniais duomenimis aprašomą reiškinį.
Taigi, esminis šios studijų programos išskirtinumas – duomenų analitikos žinių įgijimas, tuo pačiu ugdant būtinas kompetencijas, apimančias ne tik programavimo ir duomenų bazių, bet ir verslo procesų bei vadybos žinias.
Vis dažniau akcentuojame praktikos svarbą. Kaip teorija bus derinama su praktika? Kiek dėmesio bus skiriama pastarajai?
Dr. Povilas Treigys: Studijų programos metu numatomos dvi praktikos, tuo suteikiant verslo atstovams galimybę efektyviau dalyvauti ugdymo procese ir tuo pačiu padedant studentams formuoti praktinius įgūdžius. Jų metu studentai ne tik išbandys turimas žinias realiomis sąlygomis, bet ir susipažins su verslo aplinka, procesais, komandiniu darbu ir vadybos kultūra. Ugdyti ir taikyti praktinius gebėjimus bus galima ir pasirenkamųjų dalykų metu, tuo pačiu gilinantis į kitus verslui aktualius dalykus: programavimą, multimedijas, duomenų apdorojimą, verslo procesų analizę.
Kokias praktines problemas sprendžia informacinių sistemų inžinerija? Kokius produktus ji kuria?
Dr. Povilas Treigys: Skaitmeniniai įrenginiai ir mus supančios technologijos, kompiuteriai, išmanieji telefonai ar kitos išmaniosios sistemos kiekvieną dieną generuoja didžiulius duomenų kiekius. Apskaičiuota, kad nuo 2013 m. iki 2020 m. duomenų kiekis pasaulyje bus padidėjęs nuo 4,4 iki 44 zetabaitų – tai išties milžiniški kiekiai.
Vienas dalykas yra kurti programinę įrangą, kuri geba užtikrinti jų apdorojimą, saugojimą ir perdavimą tarp skirtingų sistemų, kitas – kurti programinę įrangą, kuri geba sukauptuose duomenyse greitai surasti reikalingą informaciją. Būtent čia ir išryškėja informacinių sistemų inžinerijos taikymo svarba: šiuolaikinė tipinė informacinė sistema nebėra ta, kuri tik saugo ar perduoda duomenis.
Šiandien yra būtina duomenų pagrindu gauti naujas žinias ir jas gebėti pritaikyti praktinėje veikloje, todėl didžiųjų duomenų apdorojimo įgūdžiai, dirbtinio intelekto metodų taikymas, debesų kompiuterijos išmanymas ar socialinių tinklų duomenų analizės gebėjimai yra tai, ko iš informatikos specialistų tikisi darbdaviai.
Kam patartumėte rinktis šią specialybę?
Dr. Jolita Bernatavičienė: Programa yra skirta abiturientams, pamėgusiems informatiką ir besidomintiems informacinėmis technologijomis. Šią specialybę turėtų rinktis norintys išmokti programuoti, kurti verslo informacines sistemas, dirbti su didžiaisiais duomenimis. Nors informatikos mokslas yra priskiriamas prie tiksliųjų, tačiau čia lieka vietos ir kūrybinei saviraiškai, kadangi ne visada sprendimai yra iš anksto griežtai apibrėžti. Dar viena ne mažiau svarbi savybė – gebėjimas bendrauti, nes informacinių sistemų kūrimas yra komandinis darbas.
Dr. Povilas Treigys: Informacinių sistemų inžinerijos studijų programa yra skirta ir tiems, kurie nenori „užklimpti“ siauroje IT srityje (programavimo, programinės įrangos testavimo ir pan.), o siekia įgyti platesnes žinias. Jos padės sėkmingiau siekti karjeros bei padidins pasirinkimo galimybes, leis dirbti įdomesnį darbą ir tobulėti kartu su technologijomis.
Kokios karjeros perspektyvos atsiveria baigus šią studijų programą?
Dr. Jolita Bernatavičienė: Baigusieji šią programą turės galimybę pradėti karjerą IT įmonėse, kuriose net ir pradedančiųjų atlyginimai yra ženkliai didesni už vidutinį atlyginimą kituose verslo sektoriuose.
Studentai galės tapti programinės įrangos kūrėjais, verslo procesų ir verslo sistemų architektais, dirbtinio intelekto sprendimų ir didžiųjų duomenų analitikos specialistais, vaizdo ir garso signalų apdorojimo specialistais, internetinių svetainių ir portalų kūrėjais, duomenų bazių, saugyklų analitikais ir kūrėjais, programėlių išmaniesiems įrenginiams kūrėjais ir kt. Be to, programos absolventai turės galimybę toliau studijuoti magistrantūroje ir doktorantūroje siekiant mokslų daktaro laipsnio.
Dr. Povilas Treigys: Specialybė yra itin perspektyvi, nes informacinių sistemų kiekis nepaliaujamai auga, o pačios sistemos sudėtingėja, jungiasi tarpusavyje sudarydamos naujus sistemų tipus. Ateityje nuolat reikės specialistų, gebančių analizuoti, projektuoti ir įgyvendinti informacines sistemas, organizuoti jų integravimą ir migravimą.