PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 11 d. 15:00

Nauji projektai Nemėžyje skatins verslumą bei socialinę įtrauktį

Vilnius

Vilniaus rajono savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Vilniaus rajono savivaldybė


355616

Vilniaus rajono savivaldybės administracija sudarė finansavimo sutartis, skirtas Nemėžio kaimo plėtrai pagal „Sumaniojo kaimo“ koncepciją.

Tai apima tris pagrindinius projektus – „Verslumo ir socialinių inovacijų centras“, „Daugiafunkcė verslumo ir socialinių inovacijų erdvė“ bei „Verslumo ir socialinės integracijos inovacijų platforma“ – kuriais siekiama sukurti modernią ir socialiai įtraukią infrastruktūrą, savivaldybėje pagerinsiančią gyvenimo kokybę ir skatinančią verslumą.

„Kaimiškųjų teritorijų ateitis priklauso nuo bendruomenės vienybės, inovacijų ir gebėjimo prisitaikyti prie besikeičiančio pasaulio. Kai vietos gyventojai susitelkia, kuria naujas galimybes ir pasitelkia modernias technologijas, gimsta sumanūs sprendimai, skatinantys verslumą, socialinę įtrauktį ir geresnę gyvenimo kokybę. Tik taip galima užtikrinti, kad kaimo vietovės ne tik išliktų, bet ir klestėtų, suteikdamos visiems gyventojams galimybę augti, tobulėti ir prisidėti prie bendros gerovės“, – teigia Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič.

Šie projektai apims Nemėžio kaimo centro viešųjų erdvių sutvarkymą ir šiuolaikinių technologijų įdiegimą. „Verslumo ir socialinės integracijos inovacijų centras“ bus įrengtas su nutolusiomis darbo vietomis, kurios suteiks galimybę gyventojams ir verslo atstovams dirbti moderniose erdvėse, organizuoti susitikimus, paskaitas ir konferencijas. Šiam projektui numatyta maksimali paramos suma iš ES fondų bei valstybės biudžeto siekia beveik 200 tūkst. Eur, o likusi projektui reikalinga pinigų suma – ne mažiau kaip 339 tūkst. Eur – būtų skiriama iš savivaldybės biudžeto.

„Daugiafunkcė verslumo ir socialinių inovacijų erdvė“ suteiks galimybes socialiai jautrioms grupėms prekiauti savo pagaminta ar išauginta produkcija, taip pat bus įrengtos prekybos vietos maisto vagonėliams. Numatyta europinė bei nacionalinė parama šiam projektui taip pat siekia ne daugiau nei 200 tūkst. Eur. Numatoma, jog savivaldybė šiam projektui skirs bent 300 tūkst. Eur.

Taip pat, įgyvendinant projektą „Verslumo ir socialinės integracijos inovacijų platforma“, bus sukurtas inovatyvus įrankis „Socialinių paslaugų žemėlapis“. Ši interaktyvi platforma padės gyventojams ir specialistams lengvai rasti bei pasiekti svarbiausias socialines paslaugas įvairiose rajono vietovėse. Žemėlapyje bus pateikiama informacija apie krizių centrus, teisinę pagalbą, psichologinę ir socialinę reabilitaciją, užimtumo bei integracijos programas, pagalbą šeimoms, negalią turintiems žmonėms ir kitas svarbias paslaugas. Šio projekto paramos suma, kurią sudaro europinės ir nacionalinės lėšos – kiek daugiau nei 40 tūkst. Eur. Tuo tarpu savivaldybė skirtų apie 60 tūkst. Eur.

Šie projektai bus ypač naudingi socialiai jautrioms grupėms, įskaitant bedarbius, jaunimą, vyresnio amžiaus žmones, žmones su negalia, asmenims, susiduriantiems su sunkumais, pavyzdžiui, netekus gyvenamosios vietos, patiriant smurtą ar finansinius sunkumus. Sukūrus galimybes šiems žmonėms aktyviai dalyvauti darbo rinkoje, gauti reikiamas socialines paslaugas ir stiprinti bendruomeninius ryšius, projektais siekiama pagerinti jų gyvenimo kokybę ir padidinti socialinę įtrauktį. Be to, platforma palengvins socialinių darbuotojų, nevyriausybinių organizacijų ir kitų specialistų darbą – galės greitai rasti aktualią informaciją ir nukreipti žmones ten, kur jie gali gauti reikiamą pagalbą.

Projektai bus įgyvendinami pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Sumanieji kaimai“. Primenama, jog Vilniaus rajono vietos veiklos grupė buvo pirmoji Lietuvoje, kuriai skirtas finansavimas sumanaus kaimo strategijai įgyvendinti. Ši grupė parengė sumanaus kaimo strategijos projektą „Dinamiškas verslo ir socialinių inovacijų HUB‘as“.

Sumanieji kaimai – tai vietos bendruomenių kuriamos ir plėtojamos iniciatyvos, skirtos kaimo vietovių patrauklumui ir gyvenimo kokybei gerinti. Jos remiasi vietos resursais ir galimybėmis, skatina gyventojų įsitraukimą bei bendradarbiavimą, kasdieniame gyvenime aktyviai naudojant skaitmenines ir kitas technologijas, padedančias diegti inovatyvius sprendimus ir siekti ilgalaikių pokyčių.

#ĮTRAUKTIS#VILNIUS#RAJONAS#NEMĖŽIS