Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Projekto iliustracija
Enrika ValančiūtėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Laidojimo namai šalia arenos
Šiauliuose naujiems laidojimo namams suplanuota vieta Žaliūkių mikrorajone. Kitaip tariant, sklype visai šalia Šiaulių arenos – J. Jablonskio g. 24.
Laidojimo namai turės keturias šarvojimo sales, banketinę salę, laidojimo namams reikalingas administracines, buitines, pagalbines patalpas. Projektuojama, kad vienu metu pastate nebus daugiau kaip 95 žmonių, įskaitant lankytojus ir aptarnaujantį personalą, o stovėjimo aikštelėje bus vietų net 61 automobiliui. Pastatas būtų vieno aukšto, 6,70 m aukščio. Numatyto sklypo plotas – 9 672 m². Įvažiavimas į sklypą numatomas iš Žaliūkių g.
Pradėti statybas numatoma 2022-ųjų IV ketvirtį, o baigti – 2023 m. pabaigoje. Laidojimo namų statyba užsiimtų Kėdainių įmonė AB „K2 LT“, projekto vadovas – Rimas Adomaitis. Projektinius pasiūlymus parengė Kaune įsikūrusi UAB „RA studija“.
„Eina į renginį su dainomis, o šalia išneša karstą...“
Viskas atrodytų gerai ir sveikintina, tik klausimas, kilęs netoliese gyvenančiai ar laisvalaikį leidžiančiai bendruomenei: ar tikrai tinkama ši numatyta vieta?
„Tas sklypas juk yra rekreacinis – visas Žaliūkių parkas toks. Dabar jis sutvarkytas, Savivaldybė investavo didžiulius pinigus: nauji dviračių takeliai, vaikų žaidimų aikštelės, plėtojama pramogų vaikams zona, bus ir uždaras regbio maniežas, jau yra BMX trasa, šalia nedidelė dviračių trasa, netoli teniso kortai. Apskritai visas parkas yra laisvalaikiui, sportui ir pramogoms. Ir tame rekreacinės paskirties parke žada statyti gedulo namus“, – stebisi Žaliūkių bendruomenės atstovas D. Novikovas.
Prieš dvi savaites vykusiame projekto pristatyme rengėjai akcentavo, kad niekam netrukdys, netriukšmaus. Pasak pašnekovo, problema yra ne triukšmas statybų metu ar pan., o etinis klausimas. Juk visai šalia vienu metu gali tekti ir pergalės dainas skanduoti, ir raudoti.
„Bandžiau pasakyti, kad problema ne ta, jog statybų metu kažkam trukdys. Esmė yra iš etinės pusės: yra parkas, pramogos, krepšinio arena, per visus renginius yra spūsčių, pristatyta mašinų – iki Žaliūkių g. visada, o retsykiais net iki Architektų g. Žmonės eina su nuotaika į renginį, nori papramogauti, pašūkauti, o šalia gedulo namai... Problema ne pastate, bet pirmiausia neigiamos asociacijos, antras dalykas – jei vyksta procesijos: žmonės eina į renginį su dainomis, o šalia išneša karstą… Ir tiems žmonėms labai nejauku, kurie dalyvauja toje procesijoje, nors, žinoma, suprantu, kad čia gyvenimo dalis, ir tiems, kurie eina į pramogas“, – argumentuoja bendruomenės atstovas.
Jis sako ėmęsis veiksmų: rinko parašus iš Žaliūkių bendruomenės narių ir parko lankytojų, arenoje sportuojančių žmonių. 100 parašų peticiją įteikė Savivaldybei, laukia atsakymo iš Peticijų komisijos. Siekia, kad Savivaldybė neišduotų leidimo laidojimo namų statybai šioje vietoje. „Bendruomenė palaiko idėją, kad ta vieta yra netinkama. Jei jau visgi sutiks naikinti medžius ir rekreacinės paskirties zoną vers komerciniais objektais, tegu tada jie būna tiesiogiai susieti su sportu, pramogomis ir pan., nes dabar esantys visi pastatai su tuo yra susieti“, – teigia Dmitrijus.
Statytojai: pastatas įsikomponuos į aplinką
Birželio 9 d. įvyko viešas projekto pristatymas, aptarimas. Dalyvavo ir Dmitrijus, kaip bendruomenės atstovas, ir išreiškė jos nuomonę, kad vieta ritualinių paslaugų pastatui nėra tinkama.
Projekto vadovas R. Adomaitis tvirtino, kad „įvertinus veiklos pobūdį, gretimų sklypų ir teritorijų paskirtį bei jose esančių statinių išdėstymą, naudojimo pobūdį, planuojamos teritorijos inžinerinį aprūpinimą, daroma išvada, kad numatyta plėtra, įvykdžius detaliajame plane nurodytų statinių statybą, neturės neigiamo poveikio aplinkai ir gretimybėms, neturės įtakos papildomų apribojimų gretimiems žemės sklypams ar jų paskirčiai. Statybos metu šalia esančių namų gyventojai nepatogumų nepatirs. Priėjimai ir privažiavimai nebus apriboti. Kaimyninių sklypų įvadiniai inžineriniai tinklai nebus paliesti“.
Buvo atsakyta ir į pagrindinį bendruomenę neraminantį klausimą dėl greta esančių laisvalaikio pastatų, zonų. Rengėjai sako gavę minėtą peticiją, tačiau nesutinka dėl joje išdėstytų argumentų, kad projektuojamo pastato paskirtis ir numatoma ritualinių paslaugų veikla disonuoja su aplinkine teritorija.
„Pažymėtina, kad artimiausias gyvenamasis namas nuo projektuojamo pastato yra nutolęs 190 m atstumu bei žemės sklypas ribojasi su miesto parku – želdynais, kurie taip pat savotiškai atriboja planuojamą veiklą nuo aplinkinių. Argumentai, kad ketinama įsikurti prie pagrindinės miesto gatvės, yra neetiški. Užsakovų ir projektuotojų nuomone, numatytas pastatas ir jo architektūra įsikomponuos į aplinką“, – rašoma susirinkimo protokole.
Nemato pagrindo stabdyti darbų
Išties sklypo Registro pažymėjime yra pastaba: „Rekreacinės teritorijos 51 proc. bei komercinės paskirties ir smulkaus verslo objektų teritorijos 49 proc.; teritorijos moteliams, poilsio namams ir kitiems objektams, sporto kompleksams 51 proc. ir poilsio bei turizmo informacijos, pramogų centrams, koncertų, parodų, teatrų ir kitiems komerciniams objektams 49 proc. statyti, įrengti ir eksploatuoti.“ Tiesa, nuosavybės teise sklypas priklausė UAB „Putokšnis“, ne Šiaulių miesto savivaldybei.
Apie situaciją pasiteiravome Šiaulių miesto savivaldybės. Kaip teigė Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyr. specialistas, architektas Remigijus Jurėla, būsimų gedulo namų vieta šalia parko – tinkama, mat dalis sklypo gali būti skirta komercijai.
„Statytojas aukciono būdu įsigijo žemės sklypą. Savininkė – privati įmonė. Pagal kadastrinius duomenis, žemės sklype 51 proc. – parko teritorija, 49 proc. – komercinės paskirties ir smulkaus verslo teritorija, vieta laidojimo namams – tinkama. Statytojas nusprendė projektuoti laidojimo namus. Projekte numatomas parko prieigų sutvarkymas, įrengiant parko takelius ir suoliukus. Pagal J. Jablonskio ir Žaliūkių gatves numato apželdinimą medžiais, kaip numato sklypo plano reglamentas“, – atsakė architektas, paaiškindamas, kad parkas bus neliečiamas, o aplink pastatą papildomai planuojami žali plotai su naujai sodinamais medžiais. Pasak jo, ši zona prisijungia prie parko zonos.
Paklaustas, ar bendruomenės nuomonė gali turėti įtakos sprendimo pakeitimui, Savivaldybės atstovas tai paneigė: „Nematome juridinio pagrindo sustabdyti projektavimo darbų. Sklypas – privatus. Veikla atitinka Registrų centro duomenis. Sprendiniai atitinka higienos normas. Statytojas nenusižengė jokiems įstatymams bei STR projektavimo punktams (juk blogiau būtų, jei statytojas būtų numatęs: autoservisą, nuomos punktą, buitinės technikos remonto dirbtuves ir panašiai).“
Tiesa, Savivaldybė turėjo projektuotojams pastabų. Pirminė projektavimo užduotis buvo patvirtinta 2022-04-29, projektiniai pasiūlymai viešinti Savivaldybės puslapyje 2022-06-09. Tačiau birželio 15 d. atmetus projektinius pasiūlymus, buvo prašyta koreguoti sklypo plano sprendinius. Iš naujo projektas patvirtintas birželio 20 d., kai pateiktas projektas su papildomu apželdinimu.
Beje, kaip „Etaplius“ informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Šiaulių departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Zita Kuizinienė, prieš pradedant žmogaus palaikų laidojimo paslaugų veiklą, reikalingas leidimas-higienos pasas, kurį išduoda NVSC. Jis liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. „Pažymėtina, kad minimu adresu leidimo-higienos paso NVSC prie SAM Šiaulių departamentas nėra išdavęs, į mus kreiptasi nebuvo“, – teigė ji.
Ką galima pasiekti su peticija?
Kokią galią gali turėti bendruomenės pasirašyta peticija? Ar bus atsižvelgta į gyventojų nuomonę? Pasak LR Vyriausybės, jeigu kreipimasis teikiamas laikantis įstatyme numatytų kriterijų ir yra pripažįstamas peticija, ji yra nagrinėjama savivaldybės sudarytoje peticijų komisijoje, kuri savo ruožtu teikia išvadas savivaldybės tarybai dėl peticijoje išdėstytų reikalavimų ar siūlymų tenkinimo.
Jeigu nusprendžiama juos tenkinti, gali būti parengiamas atitinkamo teisės akto projektas arba siūloma sudaryti komisiją ar darbo grupę teisės akto projektui parengti, taip pat parengti teisės akto projektą gali būti siūloma pavesti savivaldybės administracijos direktoriui.
Šio atveju peticija yra priimta Šiaulių miesto savivaldybėje ir turėtų būti išnagrinėta greitu metu.