PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 14 d. 18:04

Naujai išrinktam Seimui pateiktos 6 parlamento vicepirmininkų kandidatūros (PAPILDYTA)

Lietuva

Seimo posėdis, kuriame renkamas naujojo Seimo pirmininkas, parlamento vadovybė. ELTA / Josvydas Elinskas

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA.LT


329131

Parlamentui ketvirtadienio vakarą pristatomos 6 Seimo vicepirmininkų kandidatūros.

Į šias pareigas siūloma skirti Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narius Juozą Oleką, Rasą Budbergytę, Orintą Leiputę, „Nemuno aušros“ atstovę Agnę Širinskienę, konservatorių atstovę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę ir Liberalų sąjūdžio pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.

Į šias pareigas teikiamas J. Olekas Seimo tribūnoje akcentavo, jog svarbiausia, kad Lietuvoje gyvenantys žmonės jaustųsi saugiai.

„Aš noriu tikrai dar kartą pakartoti, kad nepriklausomai nuo to, kuriai partijai priklausome, kokias politines pažiūras atstovaujame, turėtume ir turėsime dirbti taip, kad Lietuva ir jos žmonės pirmiausiai gyventų saugiai, oriai ir kad galėtų didžiuotis savo valstybe“, – akcentavo į šias pareigas kandidatuojantis J. Olekas.

„Jeigu pritarsite mano kandidatūrai, skirsiu visą patirtį ir jėgas, jog jūsų kiekvieno darbas galėtų geriau atspindėti Lietuvos žmonių lūkesčius ir mūsų bendras darbas būtų vaisingesnis“, – pabrėžė jis.

Savo ruožtu kita socialdemokratų kandidatė į Seimo vicepirmininkus Rasa Budbergytė akcentavo įsiklausymo dirbant parlamente svarbą.

„Mes esame stiprūs ne tuomet, kai mes galvojame, kad esame geresni, bet tuomet, kai mes išmokstame išgirsti oponentą – kai išmokstame girdėti, štai tada ir yra gyva Seimo dvasia“, – sakė R. Budbergytė.

„Šiomis vertybėmis vadovausimės ir pirmininkaudami Europos Sąjungos tarybai. Tai bus ypatingai svarbus laikotarpis tarptautinio bendradarbiavimo kontekste. Ir aš kaip kandidatė į Seimo pirmininko pavaduotojus sakau jums, kad jeigu būsiu išrinkta į šias pareigas, darysiu viską, kad mes šį egzaminą išlaikytume puikiai“, – akcentavo ji.

Socialdemokratė O. Leiputė, prisistatydama iš plenarinių posėdžių salės tribūnos, teigė, jog būdama parlamento vicepirmininke sieks užtikrinti, jog Seimo darbotvarkė būtų socialiai jautri, o sklaida apie priiminėjamus įstatymus – platesnė.

Visgi, kandidatė sulaukė ir nepatogių klausimų. Konservatorius Arvydas Anušauskas atkreipė politikės dėmesį į šalia parlamento rūmų vykstančią protesto akciją „Dešimt tylos minučių“ ir paragino atsakyti į susirinkusiųjų keliamus klausimus.

„Suteikiu jums galimybę iš Seimo tribūnos kreiptis š tuos žmones ir atsakyti į jų nuogąstavimus, rūpestį ir protestą“, – sakė A. Anušauskas.

„Aš tikiuosi, kad mes visi savo darbais įrodysime tai, kad esame čia išrinkti mūsų piliečių, mūsų tautos. Ir tinkamai organizuojant parlamento darbą ir tinkamai dirbdami tikrai tam tikrus pakurstymus ar kažkokius komentarus, kurie kartais sklinda nežinia iš kur, padarysime beverčiais. Aš manau, kad Seimas yra išrinktas, jis yra pasirengęs darbingai dirbti ir atstovauti mūsų šalies piliečių interesams“, – atsakė socialdemokratė.

A. Širinskienė sulaukė klausimų apie R. Žemaitaitį

Tuo metu į vicepirmininkus siūloma „Nemuno aušros“ atstovė Agnė Širinskienė pabrėžė būtinybę susitelkti darbams.

„Lietuvos žmonėse yra išlikęs tam tikras susiskaldymas ir, deja, bet kartais jie sako, kad bijo kalbėti. Visam tam, kad situacija keistųsi, bus reikalingas darnus ir sutelktas darbas“, – dėstė ji.

Reaguodama į konservatoriaus A. Anušausko pasisakymus apie antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusį Remigijų Žemaitaitį, politikė ragino žmones vertinti pagal jų darbus.

Opozicijai priklausantys kandidatai pabrėžė įvairių nuomonių svarbą

Savo ruožtu opozicinės konservatorių frakcijos kandidatė į Seimo pirmininko pavaduotojus Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžė, kad parlamento darbo grožis yra tame, kad Seimo rūmuose yra erdvės įvairioms nuomonėms.

„Viliuosi, kad mano ta patirtis bus naudinga valdybos darbe, jeigu jūs, Seimo nariai, pasitikėsite manimi ir išreikšite pasitikėjimą balsavimu. Bet, man atrodo, grožis tame, kad turime skirtingas nuomones, bet kažkaip sugebame drauge dirbti po šiuo vienu stogu“, – akcentavo ji.

Tuo metu liberalų deleguota V. Čmilytė-Nielsen pastebėjo, jog būsimame Seime opozicijos vaidmuo bus dvilypis – teks ne tik tapti valdančiųjų atsvara, bet ir remti daugumą, sprendžiant svarbiausius Lietuvos klausimus.

„Kaip ir kiekviename Seime, ateinančius keturis metus opozicijos vaidmuo bus labai svarbus. Gali skambėti paradoksaliai, bet tuo pačiu metu turėsime būti ir atsvara valdantiesiems, ir užtikrinti mūsų valstybės sėkmės istorijos tęstinumą, ieškodami susitarimo klausimais, kurie yra kertiniai mūsų valstybei ir jos žmonėms“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

„Kalbant apie parlamentinę demokratiją, opozicijos misiją matau būtent taip – naudojantis jai suteiktais įrankiais, iš kurių vienas yra ir Seimo vicepirmininkų funkcijos“, – nurodė ji.

ELTA primena, kad ketvirtadienį į pirmąjį posėdį susirinko naujasis 2024-2028 m. kadencijos Seimas. Darbą parlamente pradėję politikai ketvirtadienio vakarą išrinko ir naująjį Seimo pirmininką – juo tapo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – pirmadienį parlamento rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

#SEIMO#VICEPIRMININKAI#KANDIDATŪROS