Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pirmąjį metų sekmadienį Mažeikių ledo arenoje pažaisti akmenslydžio susirinko 16 žmonių. Nuotr. iš Mažeikių ledo arenos archyvo
Neringa ŠvelnienėŠaltinis: Laikraštis „Santarvė“
Bandoma populiarinti
Projektas, kurio metu mažeikiškiai turi galimybę nemokamai susipažinti su Lietuvoje dar pakankamai nauja sporto šaka – bavarišku akmenslydžiu, yra finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, jas administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
Renginių vedėjas Vaidas Andrijaitis yra vienas iš kelių mažeikiškių, pasiryžusių prisidėti prie to, kad ši sporto šaka mūsų rajone taptų žinomesnė ir populiaresnė. Prie sumanymo populiarinti šį sportą prisijungęs mažeikiškis „Santarvei“ pasakojo prisiėmęs instruktoriaus ir žmonių, norinčių išbandyti šią sporto šaką, grupių subūrėjo pareigas.
Kerlingas ir aisštokas — ne tas pats
„Tai pasikalbėkime apie kerlingą“, – taip pradėjau pokalbį su V. Andrijaičiu.
Pašnekovas iškart pataisė: kerlingas ir aisštokas, arba bavariškas akmenslydis, – ne tas pats žaidimas. Ir ėmė vardyti niuansus, kurie šiuos du žaidimus skiria vieną nuo kito.
Kerlingas – žaidimas, kurio metu specialiomis šluotelėmis reikia labai greit ir intensyviai valyti ledą tam, kad tuo ledu judėtų specialus rutulys, kurį žaidėjas privalo „nuvaryti“ iki taikinio.
Pašnekovas sakė neseniai sužinojęs faktą apie kerlingo fizinę naudą žmogui – 10 sekundžių ledo trynimo su ta šluotele atstoja 200 metrų estafetinio bėgimo.
Bavariškas akmenslydis žaidžiamas komandomis po 4 narius. Kiekvienam nariui skiriama po vieną štoką (kitaip – slystantį 4,5 kilogramo akmenį arba „šaibą“ su rankena ant viršaus).
Žaidėjų užduotis – štoką nustumti arčiausiai guminio taikinio, padėto žaidimo lauko centre. Štokas metamas iš rankos. Komanda, pristūmusi štoką arčiausiai taikinio, gauna tašką.
Taisyklėse yra ir kitokių aspektų, kuriuos bus galima sužinoti bei praktiškai išbandyti sekmadieninių užsiėmimų metu.
„Kerlingui reikalingą įrangą turime. Bet tikslas yra pirmiausia žmones išmokyti aisštoko. O paskui, jei jausime mažeikiškių susidomėjimą, manome, kad galėsime pradėti organizuoti ir kerlingo užsiėmimus“, – kalbėjo Vaidas.
Vyko pristatymas
V. Andrijaitis informavo, kad, gruodį duris atvėrus Mažeikių ledo arenai, į mūsų miestą buvo atvykęs Lietuvos kerlingo asociacijos atstovas Vygantas Zalieckas.
Jis mažeikiškiams parodė, kaip žaidžiamas kerlingas, o kaip – aisštokas, supažindino su pagrindinėmis taisyklėmis, įranga ir pakvietė žmones prisidėti prie to, kad apie aisštoką visuomenė sužinotų daugiau, kad turėtų galimybę susiburti, pažaisti.
„Kai gruodį dalyvavau pristatyme, mane ši sporto šaka sudomino. Pirmiausia dėl to, kad ji tinka bet kokio amžiaus žmonėms – žaisti gali ir vaikai, ir senjorai. Be to, nebūtinas didelis fizinis pasirengimas. Tai vienijantis, aktyvus, bet ne per daug sunkus žaidimas, laisvalaikio praleidimo būdas“, – kalbėjo V. Andrijaitis.
Autis pačiūžų nereikia
Anot pašnekovo, kai jis kvietė į sekmadienį vykusį pirmąjį užsiėmimą, iš kelių mažeikiškių teko išgirsti: „Oi ne, ačiū, bet pačiūžų tai jau aš nesiausiu ir ant ledo nelipsiu.“
Pasirodo, įsitikinimas, kad aisštokas žaidžiamas apsiavus pačiūžas, klaidingas.
„Iš tikrųjų aisštoką žmonės žaidžia apsiavę savo avalynę. Kai žaidžiama profesionaliai, ant avimų batų užsidedami specialūs neslystantys padukai.
Yra toks į ledą įkalamas laikiklis. Žmogus koja atsiremia į tą laikiklį ir akmenį meta panašiai kaip boulingo rutulį“, – kalbėjo Vaidas.
Sekmadienį į pirmąjį užsiėmimą buvo susirinkę 16 mažeikiškių, o laimėtoju tapo dešimtmetis berniukas. Mesdamas vadinamąjį štoką jis geriausiai jautė, kaip rutulys slysta, surinko daugiausia taškų ir savo pavyzdžiu dar kartą patvirtino, kad šiame žaidime lygiaverčiais dalyviais gali būti visi – nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinio pasirengimo.
Istorija ir kilmė
Bavariškasis akmenslydis atsirado dar viduramžiais, kai žiemą ant užšalusių ežerų ar upių žmonės ėmė ledu stumdyti akmenis. Pirmieji rašytiniai šaltiniai apie šį žaidimą siekia XVI a. Žaidimas sugalvotas Bavarijoje. Vėliau, XIX a. pradžioje, jis jau buvo žinomas ir kituose regionuose. Moderni forma ir taisyklės pradėtos standartizuoti XX a., o pirmasis oficialus turnyras įvyko 1936 m. Vokietijoje.
Lietuvoje tai dar nauja sporto šaka, bet entuziastų gretos pamažu didėja.
Įdomu tai, kad ledas, ant kurio žaidžiamas bavariškasis akmenslydis, neturi būti idealiai lygus. Kitas dalykas – šį žaidimą galima žaisti ir šiltuoju metų laiku, ne ant ledo.
„V. Zalieckas žadėjo atsiųsti specialių padelių, kad būtų galima žaisti lauke, kai jau atšils oras.
Tai žiūrėsim, kaip čia kas bus. Bet minčių visuomenei pasiūlyti žaisti šį žaidimą, išbandyti pramogą, pavyzdžiui, renginių metu, tikrai yra“, – kalbėjo V. Andrijaitis.
Kol kas arenoje, paskui lauke
O kol kas iki pavasario, sekmadieniais, nuo 11.30 val. iki 13.30 val., aisštoką pažaisti kviečiami visi norintieji mažeikiškiai ir miesto svečiai.
Trečiadieniais, ketvirtadieniais, penktadieniais galimybę išbandyti naują žaidimą turės rajono mokyklas lankantys moksleiviai. Paskui ketinama jį perkelti į lauką.
„Kiek klausinėjau sekmadienį į Ledo areną atvykusių ir aisštoką išbandžiusių žmonių, dauguma sakė, kad žaidimas jiems pasirodė visai įdomus. Ruošdamiesi tam pirmam susitikimui, užsiėmimui, galvojome, ar nebus taip, kad tos dvi valandos tęsis per ilgai. Galvojome: gal pažais valandėlę ir ims skirstytis... Bet ne, laikas neprailgo: muzika groja, žmonės bendrauja, juokauja, stumdo tuos akmenis, pamažu kyla konkurencija, sportinis azartas – atrodo, dalyviams buvo smagu“, – apibendrino V. Andrijaitis.
Ant štoko uždėjus specialius padelius, akmenslydį galima žaisti ir lauke. Nuotr. iš Mažeikių ledo arenos archyvo