PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 14 d. 15:56

Nauja paslauga Radviliškio savivaldybėje – pagalba priimant sprendimus

Radviliškis

Asociatyvi Radviliškio rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros informacija


373583

Radviliškio savivaldybėje pradėta teikti nauja paslauga – pagalba priimant sprendimus.

Pagalbos priimant sprendimus paslauga skirta suaugusiems žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, kuriems nustatytas 0–55% dalyvumo lygis.

Pagalbos priimant sprendimus paslaugos tikslas – pasitelkus pagalbininko priimant sprendimus ar specialistų komandos pagalbą stiprinti asmens gebėjimus pasirūpinti savimi ir priimti kasdienius sprendimus siekiant savarankiško gyvenimo ir dalyvavimo visose gyvenimo srityse.

Pagalba priimant sprendimus – tai asmeniškas sprendimų priėmimo procesas, kai sprendimą priimantis asmuo naudojasi jam padedančio specialisto ar specialistų komandos (2–5 asmenų) pagalba.

Specialistas kartu su šios paslaugos gavėju sprendžia įvairius kasdienius klausimus – sveikatos, socialinio dalyvavimo, turtinius ir kt. Svarbu pastebėti, kad priimant sprendimus visų pirma remiamasi sprendimą priimančio asmens valia, pageidavimu ir teise rinktis.

Pasitaiko ir sudėtingesnių situacijų, pavyzdžiui, išmokyti priimti su finansais susijusius sprendimus žmogų, kuris nemoka skaičiuoti, arba padėti rasti sprendimą žmogui, kuris beveik nekalba. Tada į pagalbą pasitelkiama paveikslėlių kalba arba dalomoji medžiaga. Teikiant šią paslaugą labai svarbu nenutolti nuo kliento tikrųjų tikslų ir lūkesčių.

Pagalba priimant sprendimus reikalinga todėl, kad žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, norėdami prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, vis dar susiduria su kliūtimis. Kai sprendimus už žmogų priima kiti asmenys, pavyzdžiui, šeimos nariai, sveikatos specialistai, socialiniai darbuotojai, globėjai ar rūpintojai, iš žmogaus atimama pamatinė vertybė: kontroliuoti savo gyvenimą.

Savarankiškas sprendimų priėmimas žmogui suteikia autonomiją ir įgalina veikti savarankiškai. Šis žmogaus asmenybės elementas leidžia jam pačiam kontroliuoti savo gyvenimą ir dalyvauti visuomeniniuose santykiuose.

Ir priešingai – galimybės pačiam priimti sprendimus apribojimas smarkiai veikia kasdienį asmens gyvenimą. Dažnai tai apriboja bet kokių sprendimų priėmimą: bendruomenėje, sveikatos paslaugų srityje ir t.t. Pavyzdžiui, tuomet žmogus negali pats nuspręsti netgi dėl tokių kasdienių dalykų, kaip su kuo praleisti laisvalaikį, kuo užsiimti, kur ugdytis ar dirbti, kaip leisti savo pinigus, kur ir su kuo gyventi, dėl kokių i sveikatos priežiūros paslaugų ir kur kreiptis, su kuo bendrauti, kaip auginti vaikus ir pan.

Vienas svarbiausių metodų, užtikrinančių šios paslaugos sėkmę, – leisti paslaugos gavėjams klysti. Kartais kliento priimamas sprendimas neatneš tokių rezultatų, kokių norisi, tačiau į sprendimo priėmimą pagalbos priimant sprendimus specialistas nesikiša.

Pavyzdžiui, vienas klientas vengė darbdaviui pasakyti, kad serga cukriniu diabetu – jam buvo nejauku tai įvardyti. Pagalbininkės bandymai parodyti, kas gali įvykti nepasakius, buvo bevaisiai. „Galiausiai darbe jį ištiko priepuolis. Ir jis, ir kiti darbuotojai, ir darbdavys labai išsigando. Bet tada paslaugos gavėjas suprato, kad jei pasisakys apie savo ligą, ateityje bus ramiau“, – tam tikrų sprendimų priėmimas stabdomas tik vienu atveju – jei matoma, kad tai pavojinga gyvybei.

Teikiant šią paslaugą svarbiausia, kuo geriau pažinti žmogų – ne tik jo buitines problemas, bet ir vidinius išgyvenimus. Kad tai pavyktų, kartais į procesą tenka įtraukti artimuosius, kaimynus ar gyvenamosios įstaigos kolektyvą. Paslauga bus teikiama sėkmingai tik tada, kai tarp specialisto ir paslaugos gavėjo vyraus pagarba ir visiškas pasitikėjimas.

Pagalbos priimant sprendimus specialistė Radviliškio savivaldybėje Justina Grigaliūnaitė el. p. justina.grigaliunaite@anta.lt, tel. Nr. +370 664 36 203.

#RADVILIŠKIS#PASLAUGA#SPRENDIMAI#PRIĖMIMAS