PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Sausio 13 d. 10:36

Nauja karta – nauja pasakos pabaiga

Panevėžys

Smėlynės bibliotekos archyvo nuotr.

Monika KazlauskėŠaltinis: Smėlynės biblioteka


338754

Šiame greito gyvenimo tempo, technologijų ir ekranų amžiuje toks laiko leidimo būdas kaip skaitymas tikrai nėra populiarus, nors ir kaip bebūtų sunku su tuo sutikti mums, bibliotekininkams. O toks literatūros žanras kaip pasaka skamba jau kaip tikra atgyvena, su visa pagarba mūsų tautosakai. Bet niekas nepaneigs to, kad pasakos eilutėse besislepianti išmintis, vaizduotės skatinimas, moralinės pamokos ir mūsų dienomis išlieka neįkainojamos.

Vyraujant nuomonei, kad pasakos pastaruoju metu ima prarasti aktualumą, ir puikiai suprasdamos, kad vis sunkiau sudominti šiuolaikinį ir naujovių trokštantį jaunimą, ryžomės savotiškam „eksperimentui“ – atgaivinti senąsias pasakas, suteikiant joms šiuolaikinį atspalvį.

Praėjusių metų lapkričio mėnesį Smėlynės biblioteka inicijavo konkursą „Pasaka – sena, o pabaiga – nauja“ ir kvietė jame dalyvauti Panevėžio miesto mokyklinio ugdymo įstaigų 4-tų klasių mokinius.

Patikėkite, gauti rezultatai parodė, kad pasakas ne tik skaityti, pasakoti, bet ir jas kurti yra tikrai verta. Šis konkursas – puikus pavyzdys, kad pasakos gali prisitaikyti prie modernių laikų, iš naujo užburti ir tapti ne tik aktualiomis, bet ir skaitomomis.

Konkurso dalyvių buvo prašoma vienai iš pateiktų lietuvių pasakų („Varna ir sūris“, „Dangus griūva“, „Du ožiukai ant liepto“, „Gudri mergina“, „Mikė melagėlis“) sukurti šiuolaikišką pabaigą. Šiuo konkursu siekėme ne tik skatinti vaikų domėjimąsi lietuvių tautosaka, bet ir lavinti fantaziją ir ranką, pasitelkus kūrybiškumą, siekti paties geriausio rezultato. Konkursas turėjo ir kelias sąlygas, kurias turėjo atitikti konkursiniai darbai: naujai sukurta pasakos pabaiga neturėjo viršyti 200 žodžių, ji turėjo būti užrašyta ranka ir, svarbiausia, būti šiuolaikiška. Naujai sukurtos pasakos pabaigos siužetas turėjo atliepti šiandieninio žmogaus poreikius. Meninis pasakos apipavidalinimas nebuvo privalomas, bet sutikite – daug smagiau skaityti pasaką su paveikslėliais! Todėl iliustracijos buvo vertinamos kaip privalumas.

Konkursui buvo pateiktos 48 pasakos, kurias kūrė net 53 jaunieji rašytojai iš Panevėžio „Saulėtekio“, „Vilties“, Beržų progimnazijų, Vytauto Žemkalnio ir Kazimiero Paltaroko gimnazijų. Ir jei pradžioje šiek tiek nuliūdome dėl dalyvių skaičiaus, žinant kiek yra ketvirtokų mūsų mieste, tai pradėjus darbų vertinimą, blogos nuotaikos išgaravo, užleidę vietą suvokimui, koks vis tik nelengvas ir vertas didžiausios pagarbos yra mokytojo darbas. Komisijai, kurią sudarė Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos bibliotekininkės teko nemenka užduotis – išrinkti pasaką-nugalėtoją.

Vaikai į konkurso užduotį pažvelgė nepaprastai kūrybiškai, o kai kurių fantazija peržengė ir šiuolaikiškumo ribas. Jaunųjų kūrėjų darbuose netikėtus siužeto posūkius sėkmingai įveikė originalūs personažai, o jų nuotykiams nestigo humoro, netikėtų pasaulio interpretacijų ir žaismingų dialogų. Vaikų fantazija peržengė tradicinių pasakų ribas, paversdama žinomus siužetus spalvingomis, moderniomis ir unikaliai jų pačių, tarsi čia ir dabar, išgyventomis neįtikėtinomis istorijomis.

Jaunieji pasakoriai pranoko ir organizatorių lūkesčius: planavome išrinkti 3-is pačias originaliausias pasakas, tačiau konkurso eiga padiktavo savas taisykles – viena pasaka sužavėjo visas komisijos nares ne tik savo siužetu, bet ir tiksliai išpildytomis konkurso sąlygomis. Pasakos konkurso nugalėtoja tapo Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos mokinė Nida Garliauskaitė ir šiai pasakai sukurtų iliustracijų autorės Gretė Kaminskaitė ir Miglė Garuckaitė. Jaunosios kūrėjos naujai pateiktoje lietuvių pasakos „Dangus griūva“ versijoje sugebėjo subtiliai susieti tradicijas ir modernumą, o pasakai sukurtos iliustracijos ne tik šiuolaikiškos, estetiškai patrauklios, bet tuo pat metu išlaikė pasakoms būdingą magišką atmosferą.

Visos pasakos labai skirtingos, su netikėtais siužeto vingiais, originaliomis iliustracijomis, tad pasitarus buvo nuspręsta ieškoti būdų, kaip paskatinti kuo daugiau jaunųjų rašytojų toliau kurti. Buvo įsteigtos ir nominacijos. Jos skirtos už kūrybingą ir netikėtą pasakos interpretaciją: už surimuotą pasaką, pasaką, virtusią komiksu, pasaką, pranokusią ir šiuolaikiškumo ribas, pasakoje pateiktą naują Lietuvos istorijos versiją, pasaką, kurioje panaudotos turbūt visos technologijos, be kurių neišsiverstų šiandieninis žmogus.

Neatsitiktinai prašėme naujai sukurtą pasakos pabaigą užrašyti ranka, nes technologijos lengvina rašymo procesą, bet „gadina“ raštą. Todėl dailiausio rašto savininkės buvo nominuotos kaip „Rašto estetikos virtuozės“. Vertinant buvo atsižvelgta, kad tekstas tvarkingas, suprantamas ir lengvai įskaitomas, raštas išsiskiria ypatingu stiliumi, kuris prideda kūriniui estetinės vertės.

Apdovanoti ir originalių iliustracijų autoriai, kurie ne kopijavo, ne perpiešė jau esamas knygose iliustracijas, o kūrė savas, pasitelkdami vaizduotę.

Ačiū visiems dalyviams ir jų mokytojams, džiaugiamės ir nepaliaujame stebėtis jūsų sukurtomis pasakomis. Jūs įrodėte, kad jos gali būti daug daugiau nei tautosakos žanras, kad net ir technologijų amžiuje pasakos gali būti įkvepiančios, reikšmingos ir, svarbiausia, skaitomos bei įdomios. Sausio 10 dieną visus nugalėtojus ir nominantus pakvietėme į Smėlynės biblioteką, kur jie buvo apdovanoti diplomais, padėkos raštais, nominacijų pažymėjimais ir dovanomis.

#BIBLIOTEKA#PANEVĖŽYS#KONKURSAS#PASAKA