PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Spalio 21 d. 17:26

NATO perspėjo Maskvą ir Šiaurės Korėją nesiimti didelio eskalavimo Ukrainoje

Pasaulis

Kim Jong Unas ir Vladimiras Putinas. Scanpix nuotr.

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


325077

NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pirmadienį perspėjo Pchenjaną ir Maskvą nesiųsti Šiaurės Korėjos karių kovoti Ukrainoje.

Šiaurės Korėjos karių įtraukimas į Rusijos pajėgas „reikštų didelę eskalaciją“, – sakė M. Rutte platformoje „X“ po pokalbio su Pietų Korėjos prezidentu Yoon Suk Yeolu.

Jie abu telefonu kalbėjosi apie glaudžius Pietų Korėjos ir Vakarų karinio aljanso santykius, sakė M. Rutte, atkreipdamas dėmesį į jų bendradarbiavimą gynybos pramonėje ir „abipusį saugumą“.

Pietų Korėjos prezidentas Šiaurės Korėjos bendradarbiavimą su Rusija pavadino rimta grėsme saugumui „ne tik mūsų šaliai, bet ir tarptautinei bendruomenei“.

Penktadienį Pietų Korėjos nacionalinė žvalgybos tarnyba (NIS) apkaltino Šiaurės Korėjos kariuomenę, kad ji jau išsiuntė apie 1 500 karių į Rusiją mokymams prieš numatomą jų pasiuntimą į Ukrainą.

Iš viso, pasak agentūros, Šiaurės Korėja nusprendė kaip paramą Rusijai nusiųsti apie 12 000 karių, įskaitant specialiuosius dalinius.

Seule iškviestas Rusijos ambasadorius

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija kiek anksčiau iškvietė Rusijos ambasadorių Seule dėl galimo Šiaurės Korėjos karių siuntimo, pranešė naujienų agentūra „Yonhap“.

Per susitikimą pirmasis užsienio reikalų viceministras Kim Hong Kyunas sakė išreiškęs savo nusivylimą Georgijui Zinovjevui.

Ambasadorius po susitikimo Užsienio reikalų ministerijoje žurnalistams nieko nekomentavo, pranešė „Yonhap“.

Penktadienį NIS pranešė, kad Šiaurės Korėjos kariai Rusijos laivais buvo nugabenti į Vladivostoką, kur jie, kaip įtariama, ruošiami dalyvauti kare.

NIS taip pat tvirtino, kad kariai gaus rusiškas uniformas ir suklastotus tapatybės dokumentus, kad būtų nuslėpta tikroji jų kilmė.

Žvalgybos tarnyba savo informaciją grindė palydovinėmis nuotraukomis ir veidų atpažinimo programine įranga, kuri buvo naudojama bendradarbiaujant su Ukrainos žvalgyba.

Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai žurnalistams Berlyne sakė, kad jau kurį laiką pastebimas vis glaudesnis Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimas.

Ji paragino Pchenjaną susilaikyti nuo bet kokios paramos Rusijos agresijos karui prieš Ukrainą.

„Gana beviltiškai atrodo, kad dabar [Rusijai] tenka remtis Šiaurės Korėjos pajėgumais, – pridūrė ji. – Tačiau žinoma, visiškai aišku, kad tai yra eskalacijos forma.“