Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Pexels nuotr.
EtapliusŠaltinis: BNS
Dabartinis prezidentas 37 metų Danielis Noboa – vienas jauniausių pasaulio prezidentų – po trumpos, bet kruvinos pirmosios kadencijos prašo beveik 18 mln. Ekvadoro gyventojų jį perrinkti.
Jo šalis yra tarptautinio karo tarp konkuruojančių kartelių ir mafijos grupuočių, besivaržančių dėl pelningų kontrabandos kelių nuo slaptų Kolumbijos ir Peru kokainmedžių plantacijų iki Europos, Australijos ir Jungtinių Valstijų naktinių klubų, centre.
Pirmuosius 14 D. Noboa valdymo mėnesius lydėjo su narkotikais susijęs smurtas, dėl sausros nutrūkęs elektros tiekimas, ekonomikos sąstingis, skausmingas kainų kilimas ir, kaip teigia oponentai, piktnaudžiavimas valdžia.
„Kiekvieną dieną mums sekasi vis blogiau, niekam neužtenka pinigų, gyvenimas nesaugus“, – sakė automobilių sargas iš Kito, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Vis dėlto, naujausių apklausų duomenimis, D. Noboa išlieka populiariausiu šalies politiku, kurio patrauklumas siejamas su jaunatvišku pašaliečio įvaizdžiu ir „griežtos rankos“ politika, kuria siekiama susidoroti su narkotikų gaujomis.
Kampanijos metu jis žygiavo prasagstytais marškiniais, petys į petį su kaukėtais ginkluotais kareiviais arba vilkėjo neperšaunamą liemenę vadovaudamas dramatiškoms, televizijų transliuotoms saugumo operacijoms.
Pirmadienį jis stengėsi pabrėžti savo lyderio savybes ir paskelbė, kad rinkimų laikotarpiu kariuomenė bus išsiųsta saugoti uostų, o Ekvadoro sausumos sienos bus uždarytos.
Užpuolikai tiesioginiame eteryje
Nepaisant kelių įtakingiausių gaujų lyderių suėmimo ir pastaruoju metu sumažėjusio žmogžudysčių skaičiaus, problemos mastas tebėra milžiniškas.
Ekvadore šiuo metu gyvena daugybė tarptautinių gangsterių – nuo Meksikos Chalisko ir Sinaloa kartelių iki Italijos 'Ndrangheta ir Albanijos mafijos šulų.
Ekvadoras kadaise buvo viena saugiausių ir labiausiai klestinčių šalių regione – dėl doleriais paremtos ekonomikos ir strateginės vietos Amazonės, Andų ir Ramiojo vandenyno regione, kur uostai jungia Ekvadorą su Šiaurės Amerikos, Europos ir kitų šalių rinkomis.
Stiprėjant karteliams ir atsirandant vietinėms gaujoms, Ekvadoras iš vienos saugiausių Lotynų Amerikos šalių tapo viena pavojingiausių – per penkerius metus žmogžudysčių skaičius išaugo daugiau nei 400 procentų.
Dešimtys kandidatų į įvairius politinius postus buvo nužudyti, dešimtys tūkstančių ekvadoriečių paliko šalį, o kadaise sparčiai augusi ekonomika artėja prie nuosmukio.
Krizės mastas daugeliui pasaulyje aiškiai pasirodė 2024 metų pradžioje, kai ginkluoti užpuolikai įsiveržė į televizijos stotį, kai vyko tiesioginė transliacija.
Pavojus demokratijai?
D. Noboa iššūkį meta keliolika kandidatų, bet palaikymas daugeliui jų nesiekia nė procento.
Pagrindinė jo varžovė yra Luisa Gonzalez, kurią remia ištremtas, bet vis dar įtakingas kairiųjų pažiūrų buvęs Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa.
Naujausios apklausos rodo, kad ji nedaug atsilieka nuo D. Noboa, o ją labai palaiko neturtingesni ekvadoriečiai ir jos gimtojo pakrantės regiono gyventojai, kurie smarkiai nukentėjo dėl narkotikų smurto.
Ji užsipuolė savo varžovą dėl įtariamų vyriausybės žmogaus teisių pažeidimų, jo atsisakymo atsitraukti nuo prezidento pareigų kampanijos metu ir dėl įsakymo šturmuoti Meksikos ambasadą siekiant suimti kitą varžovą.
Pirmadienį ji išdėstė savo kampanijos paskutiniuosius argumentus, vaizduodama jį kaip autoritaru galiausiai tapsiantį veikėją.
„Aš bet kokia kaina ginsiu savo šalies demokratiją, kuriai šiandien gresia pavojus. Jis pažeidė teisinės valstybės principus, konstituciją ir įstatymus“, – komentavo L. Gonzalez savo kampanijai skirtame pareiškime socialiniuose tinkluose.
Ekspertai mano, kad L. Gonzalez išrinkimas reikštų požiūrio į smurtą su narkotikais ir į užsienio partnerius pasikeitimą.
Ji iškėlė idėją pradėti derybas su kai kuriomis grupuotėmis ir pabrėžė, kad reikia gerbti žmogaus teises taip aiškiai atsiribodama nuo D. Noboa „geležinio kumščio“ požiūrio.
Ji taip pat kritikavo glaudžius D. Noboa ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, kaltindama jį mažai ką darant, kol ekvadoriečiai yra „medžiojami, surakinami grandinėmis ir išvaromi iš JAV, su jais elgiamasi kaip su gyvuliais“.
D. Noboa leido JAV kariškiams veikti šalyje ir pritarė užsienio karinių bazių draudimo panaikinimui, taip atverdamas kelią galimam JAV karinių oro pajėgų bazės Mantoje atidarymui.
Kad laimėtų jau pirmajame ture, kandidatas turi surinkti daugiau kaip 40 proc. galiojančių balsų ir turėti ne mažesnę kaip 10 proc. persvarą prieš antrą vietą užėmusį kandidatą. Kitu atveju balandį bus surengtas antras turas.
Apylinkės veiks sekmadienį nuo 7 iki 17 val. vietos (nuo 14 iki 0 val. Lietuvos) laiku. Be prezidento rinkimų vyks ir įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimai, o balsavimas Ekvadore yra privalomas.