PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 3 d. 08:12

Naminių paukščių augintojai perspėjami apie vėl išaugusią paukščių gripo riziką

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


188662

Atvėsus orams ir pirmiesiems paukščių pulkams išskridus į pietinius Europos bei šiaurinius Afrikos kraštus, vis labiau aktyvėja ir kitų laukinių vandens paukščių migracija. Dėl prasidėjusios rudeninės migracijos šalies naminių paukščių laikytojai turėtų būti budresni ir imtis reikiamų atsargumo priemonių, nes šiuo laikotarpiu vėl padidėja rizika, kad į jų ūkius gali patekti Europoje nustatomas paukščių gripo virusas.

Apie pasitvirtinusius labai patogeniško paukščių gripo atvejus laukiniams vandens paukščiams vis dažniau praneša ne tik šiaurės Europos valstybės (Suomija, Švedija), bet ir kitos, kaip Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas, Olandija, Estija. Kaimyninėje Lenkijoje net ir vasaros metu keli šio viruso protrūkiai buvo kilę tarp naminių paukščių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai atkreipia dėmesį, kad naminiai paukščiai ypač imlūs paukščių gripo virusui, todėl šiuo laiku, rugsėjo–spalio mėnesiais, iki baigsis intensyviausias laukinių paukščių rudeninės migracijos laikotarpis, yra privaloma apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke, galima juos išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, apsaugant nuo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais.

Reikia stengtis išvengti bet kokio naminių paukščių kontakto su laukiniais vandens paukščiais, vengti vietų, kuriose šie buriuojasi, pavyzdžiui, atvirų vandens telkinių. Paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą.

Didelę riziką paukščių gripo virusui patekti į naminių paukščių ūkius kelia ir nepakankamas biologinio saugumo reikalavimų laikymasis ūkiuose. Naminiai paukščiai dažnai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, užkratas taip pat gali būti perduodamas ir per apkrėstą inventorių, rūbus, avalynę. Todėl naminių paukščių augintojai raginami atsakingai laikytis visų saugumo reikalavimų – dažniau skalbti darbo drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus ir kt.

Apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą būtina nedelsiant informuoti VMVT teritorinius departamentus, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai, pranešti bendruoju VMVT nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

Tiek Europos Sąjungos, tiek ir Lietuvos patirtis rodo, kad užkratui patekus į naminių paukščių ūkį, Europos Komisijos nurodymu nustatomos būtinosios apsaugos zonos ir apribojimai skaudžiai atsiliepia ir netoliese esančioms paukščių laikymo vietoms – tiek smulkiems ūkiams, kuriuose paukščiai laikomi asmeninėms reikmėms, tiek ir komercinėms fermoms. Viruso paveiktose teritorijose taikomi įvairūs paukščių ir jų produkcijos judėjimo apribojimai. Užsikrėtę naminiai paukščiai gaišta, o likę yra nugaišinami, ūkis dezinfekuojamas, kad virusas neišplistų.