Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
„Piliuona“ – vienintelė šiuo metu Lietuvoje veikianti naiviojo meno tapybos studija, įkurta menotyrininkės Reginos Kapočiūtės Juodžbalienės 1997 m. Iš pradžių studijoje tebuvo septyni nariai, na o šiandien jų yra beveik keturiasdešimt. Vien 2019 m. į studijos gretas įsiliejo septyni nauji nariai. Dauguma jų – savamoksliai, tapybos pagrindų įgiję čia pat studijoje.
Po pačio pirmo studijos narių pasirodymo respublikinėje „Pilių ir piliakalnių“ parodoje 1998 m. dalyvavusių moterų kūryba susižavėjęs tautodailininkų sąjungos pirmininkas pakvietė piliuoniškes tapti Lietuvos tautodailininkų sąjungos narėmis.
Šiandien savo darbus „Piliuonos“ nariai eksponuoja ir įvairiausių apdovanojimų laurus skina ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje: Izraelyje, Ispanijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Nyderlanduose, Rumunijoje, Belgijoje, Brazilijoje, Portugalijoje, Australijoje, Peru ir kt. Studijos narių kūrinių kolekcijas sistemingai kaupia Lietuvos nacionalinis muziejus, privatūs naiviuoju menu besidomintys Lietuvos ir užsienio kolekcininkai, pavienių darbų turi įgijęs Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus. Daug piliuoniečių darbų likę ir užsienio muziejuose.
O kad jų kūryba yra vertinama meno mylėtojų ir profesionalių žinovų, rodo jau vien 2019 m. apdovanojimų statistika: du studijos nariai tais metais tapo Respublikinio natiurmorto konkurso laureatais, respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ vaizduojamojo meno kategorijoje laimėtos visos trys prizinės vietos. Italijoje vykusioje konkursinėje parodoje pelnyti net penki apdovanojimai, o Brazilijoje savo simpatijas studijai atidavė žiūrovai, pasirinkdami ją savo favoritu naiviojo meno konkurse.
Ir jei anksčiau studijos vadovei tekdavo pačiai siūlyti piliuoniškių darbus tarptautinėms parodoms ir festivaliams, tai šiandien jie jau yra kviečiami pačių renginių kuratorių iš kone viso pasaulio.
Žmonės šioje studijoje, anot studijos narės Alinos Burinskaitės, skleidžiasi ne tik kaip menininkai, bet ir kaip asmenybės: vieni kitus palaiko, motyvuoja, drauge leidžiasi ne tik į reguliarius kūrybinius ieškojimus, bet ir leidžia laisvalaikį, bendrauja, švenčia šventes, dainuoja liaudies dainas, keliauja. Charizmatiškajai studijos vadovei R. Juodžbalienei išties pavyko suburti tikrą energija pulsuojančią kūrybinę bendruomenę, siejamą pačių įvairiausių saitų ir nuolat beplečiančią savo veiklos lauką, kas mūsų dienomis, kuomet panašaus pobūdžio sanbūriai ne tik nesiformuoja ir nesiplečia, bet sparčiai nyksta ir jau esantys, yra išties unikalu ir sveikintina.
Studijos narė Margarita Juškevičienė sako, jog tapyba jai yra širdies malda. Kolegė Teresė Simanaitienė pritaria teigdama, kad tapyba – tai pirmiausia spalva ir jausmai. Studijos vadovė Regina sako, jog geriausia, kai į studiją ateina iki tol visiškai netapęs žmogus, nes toks turi kur kas daugiau galimybių savitam braižui susiformuoti, tapti grynuoliu, kurio neįtakoja svetimos meninės patirtys. Primityviojoje tapyboje tai itin vertinama ir išties paveiku tiek vizualiai, tiek emociškai.
„Taisau visuomet tik technines klaidas, o stiliaus, meninio braižo stengiuosi niekuomet neįtakoti,“– sako studijos vadovė. Pati Regina sako vengianti savo kūryboje realistinio vaizdavimo. „Tam šiais laikais yra aukštos kokybės nuotraukos,– sako moteris,– o man norisi savo darbais kurti grožį, spalvas, nuotaikas, kurie tikrąją realybę ne atspindėtų, o praturtintų, praskaidrintų, nušviestų. Taip gali susikurti ir sau, ir kitiems tokį pasaulį, kokio tu nori ir kokį tik gebi įsivaizduoti.“
Šiuo metu veikiančią studijos narės Alinos Burinskaitės tapybos darbų parodą galite pamatyti Šlienavos pagrindinėje mokykloje, o kitos narės – Jolantos Mikolėnienės – paroda atsidarys sausio 18 d., šeštadienį, Taurakiemo kultūros centro bibliotekoje.