Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
"Vilniaus nacionalinio stadiono" pasiūlymas © Organizatoriai
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Iš Nacionalinio stadiono konkurso pašalinta, tačiau teismo sugrąžinta įmonė UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ primena smėlio dėžės vaikus, kurie pastatę kelias pilis iš smėlio sugalvojo, kad savo jėgomis gali pastatyti tikrą pilį.
Visiems vilniečiams svarbų stadioną, kurio vertė skaičiuojama apie 80 mln. eurų, veržiasi statyti „tuščios“ įmonės be darbuotojų ir be pinigų.
Ketvirtadienį UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pristatęs savo viziją, kaip turėtų atrodyti nacionalinis stadionas, slėpėsi po konfidencialia informacija ir neatskleidė, kaip žada užtikrinti finansines galimybes stadiono statyboms.
Pagrįsti finansinio užnugario negali
„Vilniaus nacionalinio stadiono“ direktorius Renatas Načajus surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad projekto sąmata – 77,8 mln. Eur (73,1 mln. eurų – pagal koncesijos sutartį, 4,786 mln. eurų ketina investuoti koncesininkas).
Visą šį projektą ketina įgyvendinti specialiai įkurta įmonė „Vilniaus nacionalinis stadionas“, kurios akcijos padalytos dviem kitoms bendrovėms – UAB „Nacionalinio stadiono operatorius“ (akcininkai tas pats R. Načajus ir Vitalijus Vasiliauskas) bei UAB „Naudos virsmas“ (akcininkė Anelė Irutė Brusokienė).
60.jpg
„Naudos virsmas“, kurio direktorius Vytas Brusokas, įsteigta 2016 m., bet iki šiol nedeklaruoja turinti darbuotojų. Įmonės įstatinis kapitalas – 3 tūkst. eurų. 2017 m. finansinių ataskaitų „Naudos virsmo“ bendrovė pateikti nesugebėjo, o 2016 m. ji veiklos praktiškai nevykdė – gavo 2500 eurų pajamų.
„Nacionalinio stadiono operatorius“, įsteigtas 2017 m. rugsėjo mėnesį, deklaruoja turintis vieną darbuotoją. Įmonės įstatinis kapitalas – 2,5 tūkst. eurų. „Nacionalinio stadiono operatorius“ 2017 m. negavo jokių pajamų ir patyrė 269 eurus nuostolių, kitaip tariant, nevykdė jokios veiklos.
Paklaustas, iš kokių investicijų projektą ketina įgyvendinti „tuščios“ bendrovės, R. Načajus teigė, kad ketinama skolintis.
„Esame nusimatę kelis finansavimo šaltinius – užsienio partneriai ir investiciniai fondai“, – sakė R. Načajus.
Kas jie tokie, R. Načajus neatskleidė ir teigė, kad tai konfidenciali informacija, bet pasirašytų sutarčių dar neturi. Kieno turtu laiduos pasiskolinimą, taip pat neatskleidė.
Nurodyti partneriai neatitinka teisybės?
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ nurodė, kad turi pasirašęs sutartis su šiais subrangovais: turkų bendrove „Kayi Insaat“, UAB „Fima“, UAB „Elsis TS“, Lenkijos statybos bendrove „Budimex“ bei „Stadion Amterdam“.
Visgi paaiškėjo, kad vienas iš subrangovų atsisako dalyvauti konkurse ir apie tai yra informavęs, o dėl kito dalyvavimo kyla didelis klausimas, nes anksčiau yra teikęs paraišką dalyvauti konkurse individualiai.
Turkų bendrovė „Kayi Insaat“, teikusi paraišką individualiai, iš konkurso buvo pašalinta, nes neatitiko kvalifikacijos reikalavimų.
Dabar R. Načajus teigia, kad tai jiems neužkerta kelio būti jų partneriu ir subrangovu.
„Kayi“ bandė dalyvauti konkurse, bet neperėjo kvalifikacijos. [...] Sąlygose nėra numatyta galimybė, kad dalyvis, nedalyvavęs konkurse, nors išreiškė norą jame dalyvauti, negalėtų dalyvauti toliau“, – aiškino jis.
Tačiau konkurso 64 punktas aiškiai nurodo, kad paraišką teikiantis dalyvis negali būti kito paraišką teikiančio dalyvio subtiekėju, t. y. subtiekėju negali būti subjektas, kuris anksčiau yra teikęs paraišką dalyvauti konkurse individualiai.
Taip pat kyla klausimas dėl nurodyto partnerio „Budimex“: teigiama, kad šis dalyvis yra atsiuntęs raštą, jog nedalyvauja stadiono konkurse, tačiau „Vilniaus nacionalinis stadionas“ jį pateikia kaip projekto subrangovą.
R. Načajus patvirtino, kad toks raštas yra gautas, bet atsakė, kad „Budimex“ nutraukti sutarties vienašališkai negali ir turės įvykdyti įsipareigojimus.
„Vienašališkai (sutarties) nutraukti negali ir vien tik „Budimex“ mes nesiremiame savo kvalifikacijoje – jis yra tik vienas iš subrangovų ir jo noras arba nenoras mums projekto neįtakoja“, – įsitikinęs R. Načajus.
Primename, kad sutartis su „Budimex“ buvo pasirašyta dar tuomet, kai įmonę „Vilniaus nacionalinis stadionas“ specialiai stadiono statybos konkursui įkūrė „KDS grupė“ kartu su Lenkijos statybų bendrove „Budimex“.
Tačiau po kvalifikacijos vertinimo Lenkijos statybų bendrovė „Budimex“ pareiškė, kad iš stadiono konkurso pasitraukia ir nebėra „Vilniaus nacionalinio stadiono“ partnerė. Po šių veiksmų „KDS grupė“ visas „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcijas pardavė tretiesiems asmenims.
Patirtis – A. Pukelio-Šviniaus projektai
Nepaisant „tuščių“ bendrovių, nemažai klausimų kyla dėl dabartinių akcininkų patirties vykdant panašaus pobūdžio projektus.
R. Načajus nurodomas kaip sporto ir laisvalaikio komplekso „Falcon Club“ (Minskas, Baltarusija) direktorius.
Projekto vadovas Kęstutis Malakauskas nurodomas kaip turintis patirties su šiais projektais: UEFA IV kategorijos stadionas „Borisov Arena“ (Borisovo miestas, Baltarusija), daugiafunkcis prekybos ir laisvalaikio centras „Arena City“ (Minskas, Baltarusija), daugiafunkcis prekybos ir administracijos centras „Green City“ (Minskas, Baltarusija).
Visus šiuos projektus, įskaitant „Falcon Club“, įgyvendino „Magnus Group“, kurios vienas iš valdytojų buvo Lietuvoje prieštaringai pagarsėjęs Arūnas Pukelis, geriau pažįstamas Šviniaus pravarde.
R. Načajus dievagojosi, kad šis projektas neturi jokio ryšio su A. Pukeliu ir jis nebus vienas iš investuotojų.
„Neturime jokio ryšio, be to, kad susitikau lietuvius užsienyje. Tikrai ne“, – A. Pukelį kaip galimą investuotoją paneigė R. Načajus.
Aiškinsis įsigijimo sandorius
„Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkams gresia ir didesni nemalonumai – jiems pateiktas ieškinys, kuriame teigiama, kad įmonė galėjo būti įsigyta neteisėtai.
Kai „Budimex“ pareiškė, kad traukiasi iš projekto, bankrutuojanti „KDS grupė“ „Vilniaus nacionalinis stadionas“ akcijas perleido „Naudos virsmui“ ir „Nacionalinio stadiono operatoriui“.
„KDS grupės“ bankroto administratorius ketvirtadienį kreipėsi į teismą prašydamas taikyti restituciją atsakovų „Naudos virsmas“ ir „Nacionalinio stadiono operatorius“ atžvilgiu ir sandorį laikyti negaliojančiu.
Ieškinyje teigiama, kad „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkės galimai yra fiktyvios įmonės.
Kyla klausimas, ar „Vilniaus nacionalinis stadionas“ apskritai gali teikti kokius nors siūlymus ir projektus dėl nacionalinio stadiono – tai aiškinsis teismas.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg