PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Vasario 21 d. 18:04

Nacionalinę švietimo agentūrą tikrinusi ministerija esminių pažeidimų teigia neradusi

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


118878

Nuo rugsėjo veikiančią Nacionalinę švietimo agentūrą (NŠA) tikrinusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija esminių pažeidimų teigia neradusi, tačiau patvirtino, jog kai kuriais atvejais buvo nesilaikoma įstatymų, o institucijai skirtos lėšos buvo naudotos neefektyviai.

Apie galimus pažeidimus pranešęs NŠA darbuotojas teigia, jog šiuo ministerijos vertinimas siekta ne ištirti, o pridengti ar pateisinti pažeidimus.

„Darbo grupė, tyrusi situaciją Nacionalinėje švietimo agentūroje, esminių nusižengimų nuo tada, kai ši nauja įstaiga pradėjo savo veiklą, nenustatė. Vis dėlto, tam tikrus atvejus, nutikusius iki šios agentūros įsteigimo ar pradėjus jai veikti, ministras vertina kaip netoleruotinus ir taisytinus“, – teigiama penktadienį išplatintame pranešime.

Ministerijos išvados parengtos prieš dvi dienas, apie jas pranešta - penktadienio vakarą, darbo dienos pabaigoj.

Ministerijos darbo grupė konstatavo, kad laikinasis Nacionalinės švietimo agentūros vadovas Vainas Brazdeikis su vienu darbuotoju šalių sutarimu nutraukė darbo sutartį ir išmokėjęs penkių darbuotojo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką po dviejų savaičių sudarė naują darbo sutartį dėl naujų pareigų.

Išvadose teigiama, kad taip vadovas „neefektyviai naudojo valstybės biudžeto lėšas“. Tačiau, ar turi būti taikoma atsakomybė dėl tokių veiksmų, išvadose nenurodoma.

Taip pat nustatyta, kad viena iš reorganizuotų institucijų nesilaikė viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų nuostatų, toliau pirkdama degalus pasibaigus sutarties galiojimo terminui. Iš viso per 2019-uosius taip išleisti 263 eurai.

Darbo grupė konstatavo, kad NŠA nuo veiklos pradžios nesudarė autorinių ar paslaugų sutarčių su savo darbuotojais, bet jos buvo sudarytos dar iki jos įsteigimo pernai rugsėjo 1-ąją. Pasak ministerijos, kiek anksčiau patikrinus informaciją apie galimus pirkimus iš savų darbuotojų, paaiškėjo, kad sutartys su asmenimis buvo sudarytos iki agentūros įsteigimo, o agentūros darbuotojais jie tapo vėliau.

„Ministras A. Monkevičius įpareigojo šias sutartis nutraukti. Kaip teigė ministras, tokie atvejai negali būti toleruojami, ir vos jiems paaiškėjus, bus imtasi atitinkamų sprendimų“, – tvirtina ministerija.

Ministras Algirdas Monkevičius pavedė NŠA direktoriui įgyvendinti rekomendacijas ir informuoti apie jų vykdymą. Ministerija primena, kad jau yra parengtas naujas NŠA struktūros projektas, laukiama naujojo vadovo. Numatoma, kad viešųjų pirkimų pati agentūra nebeorganizuos.

Pasak ministerijos darbo grupės, nepasitvirtino skundo informacija, kad laikinai priimant darbuotojus į darbą NŠA neskelbiami konkursai.

„Nustatyta, kad į agentūrą konkurso būdu priimta 11 darbuotojų, kurie dirbo reorganizuotuose centruose. Nė vienas iš jų nuo 2019 m. rugsėjo 1 dienos nebuvo priimtas į darbą tomis pačiomis darbo sąlygomis. Dauguma jų priimti pagal terminuotas darbo sutartis vietoje neterminuotų į žemesnes pareigas“, – teigiama tyrimo išvadose.

Problemas paviešinęs darbuotojas: pažeidimų nenorima matyti

Situaciją NŠA ministerija ėmėsi vertinti po šios įstaigos Projektų valdymo ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjo Rimo Stankevičiaus skundo.

Pats R. Stankevičius sako, kad šios išvados yra „vadovėlinis pavyzdys, kaip reikia viską numarinti, kad niekas už nieką neatsakytų“.

„Pažeidimų nerasta, viešųjų pirkimų įstatymų nepažeidė, visi viską darė, pinigus pervedinėjo – dokumentų nėra, nieko nėra“, – BNS sakė jis.

Pasak darbuotojo, nors komisija ir nustatė pažeidimų perkant kurą be sutarčių, nuo sausio 1-osios NŠA vėl tai daro, tačiau komisija to nevertino.

„Žmonės, kurie vizavo, mokėjo pinigus ir visa kita – jie nekalti, nes jų net ir netyrė. Direktorius turėjo imtis veiksmų gavęs pranešimą apie pažeidimą – šito fakto komisija išvis netyrė, nors jis minimas visuose mano skunduose. Belieka atsistoti, sudėti visus dokumentus ir visuomenei pakomentuoti, kiek ministerija efektyviai dirba ir kiek efektyviai savo žmonių juodus darbus slepia“, – piktinosi jis.

Jis sako turintis elektroninius laiškus, kur ministerijos kanclerio pavedimu per kitą darbuotoją jam pateikiami nurodymai, kaip vykdyti viešuosius pirkimus, o laikinasis NŠA direktorius pirkimus vykdo be sutarčių.

„Bet po to pasakoma, kad yra viskas gerai. Tai viskas aišku, kad ministerija visiškai nenori to įvykio tirti, nes pinigai buvo pervesti tai įstaigai, kurią nurodė ministerija“, – išvadas kritikavo agentūros specialistas.

„Čia buvo bandoma pridengti ministro darbus paskiriant nekompetetingą vadovą ir nepasakyti, kad aš suklydau ir reikia kažką keisti. Lengviausia pasakyti, kad nieko neįvyko“, – tikino jis.

NŠA pernai rugsėjį įsteigta sujungus šešias ministerijai pavaldžias įstaigas: Ugdymo plėtotės, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos, Švietimo aprūpinimo, Nacionalinį egzaminų, Švietimo informacinių technologijų centrus ir Nacionalinę mokyklų vertinimo agentūrą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.