|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Youtube stop kadras
EtapliusŠaltinis: BNS.LT
Nepaisant pagaulių europietiškos popmuzikos ritmų, geopolitinis fonas išlieka svarbus, vėl laukiant protestų dėl Izraelio dalyvavimo šiam plečiant karą Gazos Ruože.
„Eurovizija“ yra didžiausias pasaulyje kasmet tiesiogiai transliuojamas muzikos renginys, kurį stebi apie 160 mln. žiūrovų.
Šventė prasideda sekmadienį atidarymo ceremonija su turkio spalvos kilimu, kurios metu visų 37 šalių dalyviai žygiuos per Bazelį, o jo pradžia – prie ikoninės 500 metų senumo miesto rotušės.
„Tai bus unikalus reginys Bazelio senamiesčio viduryje“, – sako miesto, esančio prie pat sienos su Prancūzija ir Vokietija, atstovai.
Izraelis ir saugumas
Praėjusiais metais Malmėje, Švedijoje, vykusiame konkurse vyko gatvės protestai dėl karo Gazos Ruože. Penktąją vietą užėmusi Izraelio atstovė Eden Golan konkurse dalyvavo ją griežtai saugant dėl grasinimų ir daugiausia laiko praleido viešbutyje.
Šiemet Bazelyje, besiruošiančiame naujiems protestams, „Eurovizijos“ savaitę budės daugiau nei 1,3 tūkst. policijos pareigūnų.
Taip pat renginio metu budės 40 karių, turinčių specializuotų žinių apie dujų, nuodų ir radiacijos poveikį, teigia žiniasklaida.
Šiais metais Izraelio atstovė yra Yuval Raphael. Ji išgyveno 2023-iųjų spalio 7-osios išpuolį prieš Izraelį, kuris sukėlė karą Gazos Ruože, slėpdamasi po lavonais, kai „Hamas“ ginkluoti užpuolikai užpuolė muzikos festivalį ir nužudė šimtus žmonių.
24 metų mergina naujienų agentūrai AFP sakė, kad tikisi, jog jos daina „New Day Will Rise“ pasiųs išgijimo ir solidarumo žinią.
Tačiau daugiau nei 70 buvusių „Eurovizijos“ dalyvių šią savaitę paragino uždrausti Izraelio dalyvavimą dėl karo Gazos Ruože, kuris nusinešė dešimtis tūkstančių gyvybių.
Ispanijos visuomeninis transliuotojas taip pat paprašė „Euroviziją“ organizuojančios Europos transliuotojų sąjungos (EBU) pradėti „diskusijas“ dėl Izraelio dalyvavimo tinkamumo.
Tuo tarpu Izraelio nacionalinio saugumo taryba įspėjo į „Euroviziją“ vykstančius izraeliečius, kad tokie aukšto lygio renginiai yra „pagrindinis grėsmių ir išpuolių taikinys“.
Ji teigė, kad per pastaruosius metus Šveicarijoje įvyko „360 protestų ir antiizraelietiškų demonstracijų“.
„Jie „Eurovizijos“ dainų konkurso metu turėtų tęstis ir bus nukreipti prieš izraeliečius arba Izraelio delegaciją“, pridūrė taryba ir paragino izraeliečius „nesilankyti šiuose susipriešinimo ir demonstracijų centruose, kurie gali peraugti į smurtą“.
Nežinomybė dėl Celine Dion pasirodymo
Antradienį ir ketvirtadienį vyksiančiuose pusfinaliuose iš konkurso pasitrauks iš viso 11 šalių, o šeštadienį arenoje „St. Jakobshalle“ vyksiančiame finale varžysis 26 šalys.
Šveicarija rengia konkursą po to, kai Nemo laimėjo 2024 metų „Euroviziją“ Malmėje su asmeniška daina „The Code“ apie nebinarinės lytinės tapatybės atradimą.
1956-aisiais Šveicarija laimėjo pirmąjį – savo šalyje rengtą – dainų konkursą, o 1988-aisiais vėl triumfavo, kai Alpių šaliai atstovavo kanadietė Celine Dion. Pergalė davė pradžią jos tarptautinei karjerai.
Organizatoriai neskelbia, ar silpnos sveikatos C. Dion gali surengti netikėtą pasirodymą.
Šveicarijos laikraštis „Le Matin“, cituodamas vidaus šaltinius, teigė, kad didžiajame finale C. Dion rezervuotos dvi pasirodymo minutės, tačiau įspėjo, kad scenarijus nuolat keičiasi.
Visgi jau žinoma, kad specialius pasirodymus rengs eilė pastaraisiais metais „Eurovizijoje“ dalyvavusių atlikėjų, įskaitant Lietuvai atstovavusią grupę „The Roop“, kuri turėtų pasirodyti su 2020-aisiais dėl COVID-19 pandemijos Roterdame neatlikta daina „On Fire“, ir Silvester Belt.
„The Roop“ pasirodymas planuojamas antrajame pusfinalyje, kuriame aštuntu numeriu pasirodys „Katarsis“ su „Tavo akys“. Grupė šią savaitę surengė jau dvi repeticijas Bazelyje.
Švedija – „karšta“ favoritė
Švediškai kalbančių humoristų trijulė iš Suomijos KAJ, atstovaujanti Švedijai, yra didžiausia favoritė laimėti su daina „Bara bada bastu“ („Tiesiog ateik į sauną“) – tai komiškas švediškos saunos tradicijos perteikimas, akomponuojant akordeonui.
Trys dainininkai rudais kostiumais, apsupti šokėjų, vilkinčių medkirčių marškiniais, iš pradžių kepa dešrelę ant laužo, o paskui pasirodo imitacinėje pirtyje su rankšluosčiais aplink juosmenį ir vanoja nugaras vantomis.
Dainuojančios su mikrofonais, kurie atrodo lyg būtų pagaminti iš beržo, KAJ trijulės pasirodymas spinduliuoja oranžine karščio spalva, o baigiasi lazerių šou.
Daina yra „apie atsipalaidavimą su draugais, kai einate į sauną, maloniai praleidžiate laiką ir išeinate iš jos puikiai jausdamiesi“, AFP sakė trijulės narys Jakobas Norrgardas.
Tai pirmasis Švedijos kūrinys švedų kalba nuo 1998-ųjų, kai „Eurovizija“ panaikino reikalavimą siųsti dainas nacionaline kalba.
Jei laimės Švedija, „tai paskatins daugiau šalių siųsti dainas savo nacionalinėmis kalbomis“, AFP teigė istorikas ir „Eurovizijos“ ekspertas Deanas Vuleticas.
Tai būtų jau 4 švedų pergalė per pastaruosius 13 metų.
Visgi link pirmosios vietos lažybų bendrovėse lėtai slenka Austrijos atstovas, 23-ejų filipiniečių kilmės austras kontratenoras Johannesas Pietschas. Jis yra antrasis favoritas su daina su „Wasted Love“, kiek primenančia „The Code“ dėl operos ir modernių ritmų jungimo.
Lažybų bendrovėse toliau žygiuoja Prancūzija, Nyderlandai, Izraelis, taip pat išskiriama Albanija, Malta, Suomija su provokuojančia daina „Ich Komme“ ir Estija su Tommy Cashu.