PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Sausio 24 d. 13:18

Muziejaus nauja pramoga lankytojams - siūlo laimėti mašiną

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


27193

Naująjį sezoną Justinas Stonys savo muziejaus lankytojams sugalvojo naują pramogą. Siūlo pažaisti žaidimą – išlošti raudoną „Mazda“, kuria jis pats važinėja. „Šis žaidimas visiems patinka. Ypač korespondentams“, - juokiasi Smalininkų senovinės technikos muziejaus šeimininkas, demonstruodamas stendą, kuriame sukabinti senoviniai įrankiai. Jų per 40. Prie kiekvieno – po numerį. „Pasakau numerį, ir jei pasakote, kam tas įrankis buvo naudojamas, gaunate Mazdą, kuri kieme stovi. Bet aš dar visko nepasakiau. Jei suklystate, jūs paliekate savo mašiną. Tada konkursas ir baigiasi“, - juokiasi J. Stonys, turėdamas omeny, kad norinčiųjų šio žaidimo pažaisti dar neatsirado.

Sako, kad buvo vienas kitas, kuris su atsakymu netoli tiesos buvo, bet žaidimo nežaidė. Kokie tie įrankiai? Štai 20 numeriu pažymėtas įrankis buvo skirtas iš baldų, grindų ištraukti visiškai įkaltą vinį. 32-as – elektros laidams suvirinti. 41-uoju pažymėtas - prancūziškas domkratas. 1-uoju numeriu pažymėtas - paršams skersti. Jei galvojate tuos skaičius įsidėmėti, veltui stengiatės. Tą patį pataria ir muziejaus šeimininkas. Nes ir įrankius atnaujina, ir numeriukus pakeičia.

J. Stonys šypsosi, kad atnaujinti senovinių įrankių stendą – jokia problema. „Kai nuvažiuojame pas žmones staklių ar dar ko, tai mes tuo pačiu patikriname ir stalčius. Ir randame“, - juokiasi jis.

Žaidimas – J. Stonio idėja. Sako, kad niekas ilgų užrašų po įrankiais neskaitytų, užtat pažaisti – visai kas kita. „Pasižiūrime į veidą ir akis ir sumąstome“, - juokėsi jis, aiškindamas, kaip jam kyla idėjos.

Nauji paviljonai

Abu senovinių įrankių stendai – gana neseniai pastatytame mediniame paviljone. Atskiroje patalpoje išrikiuota senovinė metalo apdirbimo įranga. „Čia bus muziejaus vinis“, - pažada J. Stonys, aprodydamas išrikiuotas senovines metalo tekinimo, gręžimo stakles. „Joms daugiau kaip šimtas metų. Ir tarp jų tokios, kurių antrų egzempliorių kažin ar Lietuvoje yra. Supersenovė“, - tvirtina J. Stonys, pažadėdamas, kad šiame paviljone galės parodyti, kokiais būdais buvo apdirbamas metalas senovėje. Bus galima pasižiūrėti, kaip tos senovinės staklės veikė.

Šalia metalo apdirbimo paviljono dar pavasarį bus įrengta ir medžio apdirbimo įrangos salė. Vieta jau paruošta – įrengta patalpa. Turi ir visą reikalingą įrangą, tik reikia ją sumontuoti.