PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 3 d. 11:07

Motinos dienos ištakos: kokia yra šios šventės istorija?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


266105

Motinos diena – daugelyje pasaulio šalių minima šventė. Tai proga, skirta pagerbti motinas ir motinystę. Nors dabar ši šventė siejama su atvirukais, gėlėmis ir dovanomis, Motinos dienos ištakos glūdi prasmingoje istorijoje bei tradicijose.

Šventės ištakos

Motinos dienos ištakos siekia antikos laikus, kai žmonės garbino motinystės deives. Pavyzdžiui, senovės graikai pavasario švente pagerbdavo dievų motiną Rėją. Romėnai taip pat minėjo pavasario šventę, vadinamą Hilarija, kuri buvo skirta dievų motinai Kibelei.

Naujesnėje istorijoje Motinos dienos ištakos siejamos su moters, vardu Anna Jarvis, pastangomis. A. Jarvis gimė 1864 m. Vakarų Virdžinijoje ir buvo itin atsidavusi savo motinai. Pastaroji mirė 1905 m. Po motinos mirties A. Jarvis pradėjo agituoti už motinų pagerbimo šventę.

1908 m. A. Jarvis Vakarų Virdžinijos metodistų bažnyčioje surengė pirmąją Motinos dienos šventę. Datai ji pasirinko antrąjį gegužės sekmadienį, nes jis buvo artimas jos motinos gimtadieniui. Pirmoji Motinos dienos šventė buvo sėkminga. A. Jarvis toliau stengėsi, kad ši šventė būtų pripažinta nacionaliniu mastu.

1914 m. prezidentas Woodrow Wilsonas pasirašė proklamaciją. Ja Motinos diena oficialiai pripažinta nacionaline švente. Ši proga greitai išpopuliarėjo ir tapo švenčiama atvirukais, gėlėmis bei dovanomis. Netrukus A. Jarvis nusivylė Motinos dienos komercializavimu. Moteris visą likusį gyvenimą vykdė kampaniją prieš šią šventę.

Kaip Motinos diena minima skirtingose šalyse?

Nors Motinos dienos ištakos siekia antikos laikus, šiandien ši šventė įvairiose šalyse minima skirtingai. Toliau – keletas Motinos dienos tradicijų pavyzdžių iš viso pasaulio.

Jungtinė Karalystė. Jungtinėje Karalystėje Motinos diena švenčiama ketvirtąjį gavėnios sekmadienį. Jis paprastai būna kovo mėnesį. Ši šventė dar vadinama Motinos sekmadieniu. Jos šaknys siekia krikščioniškąją tradiciją. Motinos sekmadienį vaikai tradiciškai įteikia mamoms gėlių ir dovanų. Taip pat gali paruošti specialų valgį arba nusivesti arbatos.

Meksika. Meksikoje Motinos diena švenčiama gegužės 10 d., kai minimos Pueblos mūšio metinės. Šią šventę šeimos susirenka kartu ir pagerbia motinas dovanomis, gėlėmis bei specialiais patiekalais. Taip pat įprasta, kad vaikai mamoms atlieka dainas ir šokius. Šeimos lankosi bažnyčioje, kur meldžiasi ir dėkoja Viešpačiui.

Indija. Indijoje Motinos diena švenčiama antrąjį gegužės sekmadienį. Kaip ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tačiau ši proga nėra taip plačiai minima kaip kitose šalyse. Vietoj to daugelis šeimų nusprendžia švęsti Motinos dieną kaip didesnės šventės, vadinamos Durgos pūdža, dalį. Ja pagerbiama hinduizmo deivė Durga.

Japonija. Japonijoje Motinos diena taip pat švenčiama antrąjį gegužės sekmadienį. Tačiau ši šventė į Japonijos kultūrą įtraukta palyginti neseniai. Ji pradėta minėti XX a. paskutinio dešimtmečio pradžioje. Motinos dieną vaikai įprastai įteikia mamoms gėlių ir dovanų. Šeimos praleidžia laiką kartu.

Prancūzija. Prancūzijoje Motinos diena švenčiama paskutinį gegužės sekmadienį. Išskyrus atvejus, kai ji sutampa su Sekminėmis. Tuomet diena minima pirmąjį birželio sekmadienį. Ši šventė vadinama Fête des Mères. Tai yra laikas, kai šeimos susirenka kartu ir pagerbia mamas dovanomis bei specialiais valgiais. Paprastai vaikai motinoms gamina rankų darbo atvirukus ir dovanas.

Tai – tik keli Motinos dienos tradicijų pavyzdžiai iš viso pasaulio. Nors skirtingose šalyse papročiai gali skirtis, pagrindinė mintis išlieka ta pati. Pagerbti ir švęsti motinas bei motinystę.

Populiariausios dovanos

Daugelyje šalių per Motinos dieną įprasta įteikti mamoms dovanas. Bene populiariausia dovana visais laikais buvo papuošalai. Ypač – auksiniai pakabukai.

Senovėje pakabukai dažnai dovanoti motinystės deivėms kaip aukos. Jie gaminti iš aukso, laikytu brangiuoju metalu, siejamu su saule ir dieviška galia.

Dabar auksiniai pakabukai taip pat išlieka populiari dovana Motinos dienos proga. Ant jų paprastai vaizduojama širdelė, gėlė ar kitas mielas simbolis. Ant jų dažnai išgraviruojama speciali žinutė arba vaikų vardai. Šiandien galima įsigyti įvairių tipų auksinių pakabukų – nuo paprastų ir santūrių iki sudėtingesnių bei puošnesnių. Nesvarbu, ar pasirinksite klasikinį dizainą, ar ką nors modernesnio, šie gražūs dirbiniai yra nesenstanti ir elegantiška dovana. Ji bus branginama daugelį metų.

Motinos diena įvairiomis formomis švenčiama jau tūkstančius metų. Nors dabar ši proga siejama su atvirukais, gėlėmis ir dovanomis, ji prasidėjo kaip būdas pagerbti motinas bei motinystę. Nepamirškite parodyti dėkingumą svarbiausiai gyvenimo moteriai!

Reklama