PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2024 m. Spalio 3 d. 10:40

Moliūgų ir šviesų fiesta Milašaičiuose

Plungė

Šių metų rekordininkas... Ūkininkas mano, kad jis sveria daugiau kaip 100 kg. / „Mano kraštas“

Karolina BaltmiškėŠaltinis: „Mano kraštas“


321819

Tik paragavusi iš Viliaus Mitkaus ūkio parsivežtą maistinį moliūgą, supratau, kad iki tol nežinojau tikrojo moliūgo skonio. „Labai dažnai žmonės paragauja moliūgą, kuris nėra maistinis, ir pasako, kad ši daržovė nepatinka. Ir užrašai, kad parduodami maistiniai moliūgai, ne visada teisingi. Matau, kad maistiniais kartais vadinami aliejiniai moliūgai. Žinoma, galima ir tokius moliūgus valgyti, bet skonis ne tas“, – patirtimi dalijasi ūkininkas.

Rudeninė fotosesija Milašaičiuose

Važiuojant nuo Rietavo link Plungės, Milašaičių kaime, akį patraukia išraiškingas palaktas, ant kurio užrašas – „Moliūgkiemis“. Už plakato atsiveria erdvus kiemas, kuriame dieną akį džiugina spalvingos iš įvairių moliūgų sukrautos kompozicijos. Vakare jas pagyvina įsižiebiančios lemputės. „Praėjusį rudenį sumaniau sukurti tokią moliūgų ir šviesų instaliaciją, pamačiau, kad žmonėms tai patiko, tad ir šį rudenį kviečiu pasigrožėti, nusifotografuoti“, – kieme sukurtą įspūdingą kūrinį pristato Vilius Mitkus.

Jo sukurtoje instaliacijoje eksponuojami įvairūs dekoratyviniai, viliojantys savo spalvomis ir formomis, ryškūs helovyniniai moliūgai. Vieni didžiuliai, sveriantys keliasdešimt kilogramų, kiti mažiukai ir labai mažyčiai, kuriuos, atrodo, nuodėmė ir moliūgais vadinti. O visgi jie yra moliūgai!

Mokesčio už „Moliūgkiemio“ lankymą ir fotografavimąsi jame nėra. Norintiems atsidėkoti už šeimininko triūsą, kuriant rudeninį grožį, padėta aukų dėžutė. Norintiems pasigrožėti „Moliūgkiemių“ vertėtų pasinaudoti spalio gražiu, nes šiam mėnesiui pasibaigus instaliacijos bus nuimtos. Svečiai laukiami iki 21 valandos.

„Moliūgkiemis“ laukia ir norinčių pasimokyti moliūgų skutinėjimo meno. „Neseniai iš vienos moters sulaukiau priekaištų, kam populiarinu helovyninius baisumus, bet juk iš moliūgo galima sukurti labai gražius ir pozityvius kūrinius“, – šypsosi Vilius ir prisipažįsta, kad jam nesvetimas piešimas.

Paviliojo moliūgų grožis

„Daugiau kaip dešimt metų auginu moliūgus, bet ši veikla verslu tapo prieš penkerius metus. Man labai patinka moliūgų spalvos“, – žavėjimosi šia daržove neslepia ūkininkas, negailėdamas jai pagiriamųjų žodžių, nes moliūgas, pasak jo, viena nuostabiausių ir naudingiausių daržovių, puiki cholesterolio mažinimo priemonė.

Moliūgai – pagrindinė V. Mitkaus auginama kultūra. „Šiemet dar pabandė auginti kelių rūšių arbūzus. Šį vasara arbūzams buvo labai palanki. Užteko ir šilumos, ir drėgmės, net laistyti nereikėjo. Va, aname plotelyje užaugo trys tonos arbūzų, – Vilius ranka mosteli į nedidelį, gal kokių dešimties arų plotą. – Labai skanūs, saldūs ir sultingi arbūzai užaugo. Pabandžiau auginti ir kelių rūšių melionus. Juos auginau tam, kad galėčiau atsirinkti labiausiai tinkamas mūsų sąlygoms“.

Tiek moliūgų, tiek arbūzų ir melionų sėklas ūkininkas kiekvieną pavasarį atsisiunčia iš įvairių pasaulio šalių, prieš tai kiek įmanoma išsamiau išsiaiškindamas, ko galima tikėtis iš atsisiųsdintų sėklų.

Manančius, kad moliūgus auginti labai paprastas reikalas, kur įmetei sėklą, ten moliūgai ir auga, šiek tiek nuvilia. Kiekviena moliūgų veislė reikalauja žmogaus rūpesčio. Norint užauginti gerą derlių, darbus reikia pradėti anksti pavasarį, nes daigelius užsiaugina šiltnamyje, paskui reikia juos susodinti.

„Vienam viską padaryti būtų labai sunku. Padeda tėvai, broliai“, – sako vadybininko išsilavinimą turintis Vilius Mitkus.

Moliūgai ir patiekalai

„Be abejo, didžiąją dalį moliūgų sudaro jau atsirinkti ir tiek šeimos, tiek pirkėjų atsirinkti moliūgai“, – sako ūkininkas, kviesdamas į šiltnamį, kuriame jau sukrautas moliūgų derlius. Eilėmis rikiuojasi įvairiausi moliūgai, bet šeimininkas kviečia arčiau maistinių. „Pasaka, o ne daržovė, – tvirtina Vilius. – Man pats skaniausias dalykas – moliūgienė. Yra moliūgų, kuriuos žmonės vietoj bulvių valgo. Labai skanios moliūgų ir obuolių sultis. Su kaimynu, turinčiu didelį obelų sodą derliumi apsimainome. Aš jam moliūgų, jis man duoda obuolių. Mano mama daugiau patiekalais iš moliūgų užsiima“.

Moliūgus ūkininkas pardavinėja iš namų. Visada išklausinėja, kokiu tikslu moliūgas perkamas ir, jei pirkėjas nori išbandyti moliūgų skonį, visada pataria, kokį rinktis. „Žinoma, atvažiuoja ir tokių, kurie jau yra pirkę iš manęs šių daržovių ir žino, kokios veislės maistinių moliūgų nori įsigyti“, – sako ūkininkas Vilius Mitkus.

Mums, keliautojų žurnalistų klubui, aplankyti „Moliūgkiemį“, pabendrauti su jį sukūrusiu ūkininku Viliumi Mitkumi padėjo Plungės turizmo informacijos centras.