PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 18 d. 14:03

Mokyklų reorganizacija sujudino bendruomenę

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


194678

Mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2025 m. planas Šiauliuose kaitina politikų ir gyventojų aistras. Savivaldybė plane įrašiusi įvairius darželius bei mokyklas, tačiau daugiausia diskusijų kelia „Saulėtekio“ gimnazija ir siekis prie šios mokyklos prijungti Suaugusiųjų mokyklą bei pagal teritoriją priskirti Rėkyvos progimnaziją.


Foto galerija:

aud06559.jpg
rtk07399-sauletekio-gimnazija.jpg
rtk07438-suaugusiu-mokykla.jpg

Argumentų nesuvokia

Lapkričio 15 d. vykusiame Šiaulių miesto savivaldybės Finansų ir ekonomikos komitete mokyklų tinklo pertvarkos klausimą pristačiusi Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė sukėlė nemažą audrą ne tik tarp politikų, bet ir tarp gyventojų.

Gruodžio mėnesio 2 d. posėdžiausiančiai Tarybai teikiamas mokyklų tinklo 2021–2025 m. pertvarkos planas numato, kad dalis darželių taps progimnazijų skyriais, naikinama Normundo Valterio jaunimo mokykla, tuo tarpu Suaugusiųjų mokyklą siekiama prijungti prie „Saulėtekio“ gimnazijos. Šiai gimnazijai norima priskirti Rėkyvos progimnaziją pagal teritoriją. Šis pertvarkos momentas ir sukėlė didžiausias aistras.

Jeigu anksčiau Rėkyvos progimnazijos moksleiviai galėjo rinktis tarp „Saulėtekio“, S. Šalkauskio, S. Daukanto ar Šiaulių universitetinės, tai po pertvarkos liktų tik vienas pasirinkimas. Argumentuojama, kad „Saulėtekio“ gimnazija yra geografiškai arčiausia pagal teritoriją. Tačiau kalbinti Rėkyvos bendruomenės nariai sako, kad moksleiviams į mokyklą teks keliauti dviem autobusais, kas sudarys didelių nepatogumų.

„Saulėtekio“ gimnazija yra sunkiau pasiekiama, reikia važiuoti dviem autobusais, taigi vaikai rinkdavosi arba S. Šalkauskio, arba S. Daukanto gimnazijas. Pastaroji gimnazija rengiasi tapti inžinerine, taigi suprantame, kodėl ji mums nebepriskiriama, o kodėl atimta galimybė pirmumo teisę turėti į S. Šalkauskio gimnaziją, nesuvokiame“, – portalui „Etaplius“ teigė Ronika Beker.

Pažadais netiki

Pasak pašnekovės, kol kas nepavyksta pasiekti konstruktyvaus dialogo su Savivaldybe ir politikais. Naujasis planas bus tvirtinamas po dviejų savaičių, tėvai, kaip sako R. Beker, girdi daug savivaldybės pažadų, bet žmonės labiau linkę tikėti faktais.

„Kol kas dar nesu išgirdusi, kad nors vienas vaikas arba tėvas džiaugtųsi tokiu sprendimu. Vakar vyko tėvų, aštuntokų, pedagogų ir Švietimo skyriaus atstovų susirinkimas. Švietimo skyriaus vedėja pažadėjo, kad bus naujas maršrutas, kuris leis vaikams be persėdimo pasiekti „Saulėtekio“ gimnaziją. Kol kas tai pažadas. Žinoma, visada smagiau ne tikėjimu kliautis, o jau matyti faktą“, – tikina pašnekovė.

Sukėlė painiavą

Kalbintiems politikams klausimų kėlė Švietimo skyriaus vedėjos painiava ir argumentai. Komiteto posėdyje vieną akimirką Suaugusiųjų mokyklos reorganizacija buvo palaikoma lėšų optimizavimo argumentais, kitą akimirką ekonominis naudingumas jau nebuvo svarbus ir buvo kalbama apie ugdymo kokybę, pastebi politikai.

Taip pat posėdyje vedėja kalbėjo apie tai, kad Suaugusių mokykloje pedagogai turi per mažą krūvį, tad yra priversti dirbti keliose mokyklose. Neva fizikos mokytojas turi tik vieną savaitinę pamoką, kitas mokytojas važiuoja net į Kazlų Rūdą (Marijampolės apskritis).

Į tokius pasisakymus mokykla netruko sureaguoti socialinių tinklų puslapyje paskelbusi įrašą (kalba netaisyta): „Vakar švietimo skyriaus vedėja Finansų ir ekonomikos komiteto nariams pateikė informacijos apie mūsų mokykloje dirbančius: fizikos mokytoją, turintį 1 fizikos pamoką, mokytoją, važinėjantį dirbti į Kazlų Rūdą. IEŠKOME! ATSILIEPKITE! Esate rimtas argumentas mokyklos reorganizacijai!“

Mokyklos direktorė telefonu buvo nepasiekiama.

Politinės batalijos

Vis dėlto daugiausia kalbų sulaukė aplinkybės, kad „Saulėtekio“ gimnazijoje dirba net keturi miesto valdančiosios daugumos politikai. Direktoriaus pavaduotoju ugdymui Malik Agamalijev, kuris yra ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas. Pedagogais čia įdarbinti Gediminas Beržinis Beržinskas, Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkė Rima Juškienė ir nuo šių metų rugsėjo biologijos mokytoja dirba Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irina Barabanova.

„Demonizuoti žmogų labai lengva. Mano, kaip politiko, karjera Taryboje keturiems metams. Kaip švietimo darbuotojo – turėtų būti trisdešimt šešiems. Kas bus, jeigu kaip politikas eisiu į Švietimo skyrių su koja atidarinėdamas duris? Kaip po to reikės dirbti mokykloje, kai pasitrauksiu iš politikos? Esu tik komiteto pirmininkas, sudarau darbotvarkę, vedu posėdį. Balsavimai vyksta Taryboje. Svarstant klausimus, jei to reikia, nusišalinu. Specialistų mokyklose trūksta visoje šalyje, mokytojų sunku rasti. Todėl pakvietėm dirbti I. Barabanovą, atlikti savo profesinę pareigą“, – „Etaplius“ telefonu sakė M. Agamalijev.

Teikia alternatyvą

Tarybos narys Juozas Pabrėža parengė alternatyvų sprendimo projektą. Portalui „Etaplius“ politikas aiškino, kad administracijos planams dėl darželių ir kitų mokyklų pertvarkos iš esmės pritaria, tačiau nesutinka su Suaugusiųjų mokyklos reorganizacija. Pašnekovo nuomone, ši mokykla turi likti savarankiška.

„Kartu su M. Agamalijev kaip Tarybos atstovai dirbome darbo grupėje prie mokyklų pertvarkos plano. Darbo grupėje buvo įvairių sričių specialistai, pedagogai, psichologai ir t. t. Su viskuo šiame plane iš esmės sutinku, bet matau, kad darbo grupė neįsiklauso į mano prieštaravimus dėl Suaugusiųjų mokyklos reorganizavimo. Kalbama, kad pagerės ugdymo kokybė. Bet kaip tai pamatuoti? Manau, kad ši mokykla turi likti savarankiška ir alternatyviame projekte išdėsčiau šešis argumentus“, – teigė politikas.

Pateiktame alternatyvaus sprendimo projekto aiškinamajame rašte išdėstytų argumentų esmė tokia, kad Suaugusiųjų mokykla yra akredituota gimnazija, ieško naujovių (įrengtas skyrius Šiaulių tardymo izoliatoriuje, nuo 2019 m. mokykloje užsieniečiai gali mokytis lietuvių kalbos), mokyklai nereikia dotacijų iš Savivaldybės, per pastaruosius penkerius metus mokinių skaičius stabilus ir mažėjimo tendencijų nėra (matomas tik didėjimas).

Bet svarbiausia – mokykla turi sukūrusi stiprią bendruomenę, yra specifinė, vienintelė tokia mokykla mieste, todėl svarbu išlaikyti bendruomenės autentiškumą ir savarankiškumą, rašte argumentuoja J. Pabrėža.

Gelbėjimo planas

Viešumoje puse lūpų kalbama, kad vykdant tokią pertvarką neva gelbėjama „Saulėtekio“ progimnazija, nes joje nesurenkama mokinių.

„Sklando įvairios kalbos ir nuomonės. Perteklinių patalpų klausimas bus turbūt išspręstas, jeigu vis dėlto bus prijungta Suaugusiųjų mokykla, bet jungtuvės be meilės džiaugsmo neteikia“, – samprotavo R. Beker.

Pats M. Agamalijev teigė, kad per keletą metų dėl netinkamo moksleivių srautų valdymo susidarė neproporcinga situacija, kai vienose gimnazijose moksleivių perteklius ir visi norintys netelpa, kitose – moksleivių trūksta ir patalpos neišnaudojamos.

„Užauginom du drakonus, kurie surenka daugumą moksleivių, jie netelpa, tuo tarpu kitur klasės tuščios. Tikimės, kad bent iš dalies, nebūtinai kiekvienoje mokykloje maksimaliai, bet srautai bus sureguliuoti ir moksleivių kiekiai paskirstyti“, – mano M. Agamalijev.