PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2023 m. Birželio 3 d. 10:06

Mokslininkų ir ekologijos aktyvistų komanda ketina apeiti Baltijos jūrą

Lietuva

Etaplius.lt nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


269109

Mokslininkų, visuomenininkų ir ekologijos aktyvistų komanda kitąmet planuoja apeiti Baltijos jūrą, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į „avarinę“ jos būklę.

Šeštadienį Kaune, Žalgirio arenos pakrantėje, vyks ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją!“ pristatymas.

Šio žygio sumanytojas ir vedlys – gamtosauginės prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatas, visuomenininkas Giedrius Bučas.

Aplink Baltijos jūrą aštuoniose valstybėse ekspedicijos dalyviai kasdien pėsčiomis žygiuos kone visus 2024 metus. Startas planuojamas vasario mėnesį, finišas – gruodžio.

Keliaujant bus gilinamasi į Baltijos jūros būklę: biologinę įvairovę, nevietines rūšis, komercinių žuvų išteklius, eutrofikaciją, jūros dugno trikdymo lygį, teršalus ir šiukšles, povandeninį triukšmą. Gautos išvados pasitarnaus toliau saugant Baltijos jūrą.

Šeštadienio renginyje bus pristatyta ir G. Bučo sukurta meninė instaliacija „Jūra prasideda čia“.

„Instaliacija noriu paprastai ir aiškiai parodyti, kokie daiktai bei mūsų įpročiai teršia Baltijos jūrą. Kažkas kūrinyje pamatys skalbimo mašiną, kažkas vonią, tai galbūt pakvies stabtelti perskaityti aprašymų tekstus, įkvėps tose srityse įpročius keisti tvaresniais“, – sakė G. Bučas.

Anot jo, Baltijos jūra šaukiasi pagalbos, kenčia nuo eutrofikacijos (ekosistemos kitimo, sukelto cheminių maisto medžiagų pertekliaus), turi vieną didžiausių pasaulyje „negyvųjų zonų“. Tai dėl taršos susidarę plotai, kuriuose yra labai mažai deguonies. Dėl to šiose zonose išnyko gyvūnai ir augalai. Šių zonų plotas Baltijoje užima maždaug tiek, kiek visa Lietuva.

„Plauname indus, tręšiame veją, prausiamės, skalbiame su sintetinėmis priemonėmis ir retas susimąstome, kad visa tai niekur nedingsta, nuteka į dirvožemį, upes, galiausiai, jūrą, teršia ir žaloja ją“, – teigė G. Bučas.