PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Balandžio 11 d. 16:10

Mokslininkai paaiškino, kaip tinkamai dezinfekuoti drabužius, norint atsikratyti koronaviruso

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


124977

Ekspertai paaiškino, kaip tinkamai dezinfekuoti drabužius, norint atsikratyti koronaviruso. Taigi jie priėjo prie išvados, kad norint pašalinti koronavirusą nuo drabužių pakanka pusantros valandos plovimo milteliais 60 ° C temperatūroje. Šis metodas nepakenkia audiniams, skirtingai nei naudojant alkoholį.

Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrais, koronavirusas gali gyventi ant įvairių paviršių, įskaitant plastiką ir nerūdijantį plieną, iki kelių dienų, todėl patogenas gali likti ant drabužių ir batų, sąveikaudamas su COVID-19, ir tapti infekcijos šaltiniu.

Prieš keletą metų Kinijos Ligų kontrolės ir prevencijos centro mokslininkai nustatė, kokioje temperatūroje miršta SARS virusas, panašus į koronavirusą.

Virusas buvo laikomos nuo 15 minučių iki dviejų valandų šešiomis skirtingomis temperatūromis. Veikla truko nuo 4 iki 37 laipsnių net dviejų valandų trukmės išlaikyme. Pakilus temperatūrai ir inkubacijos laikotarpiui, citopatinis poveikis pradėjo silpnėti ir visiškai išnykti.

Kai virusas buvo veikiamas atitinkamai 56, 67 ir 75 ° C temperatūroje pusantros valandos, valandą ir 30 minučių, virusas buvo visiškai sunaikintas. Trumpas aukštos temperatūros poveikis taip pat sumažino viruso galimybes įsiveržti į žmones ar gyvūnus.

„SARS-CoV“ ir „SARS-CoV 2“ inaktyvacijos temperatūra tikrai bus ta pati. Genomų skirtumai yra tik 20%, o bendra viruso dalelių struktūra ir baltymų rinkinys yra vienodi. Be temperatūros, būtinos paviršiaus aktyviosios medžiagos, esančios skalbimo milteliuose. Taigi, mano manymu, net ir pusvalandžio plovimas 60 ° C temperatūroje suteiks drabužiams apsaugą“, – sakė Novosibirsko valstybinio universiteto biotechnologijų ir virusologijos laboratorijos vadovas Sergejus Netesovas, atitinkamas Rusijos mokslų akademijos narys.

Grįžę namo drabužius prieš skalbimą sudėkite į maišą. Jei kai kurie drabužiai nėra termiškai apdorojami, galite palikti juos uždarame maiše dvi ar tris savaites, po to virusas pats numirs.

Kokios namų valymo priemonės gali padėti sunaikinti koronavirusą?

Kadangi apie COVID-19 išgirsta tik prieš keletą mėnesių, yra dar labai daug dalykų, kurių mokslininkai nežino.

Tiesa, pamažu išsiaiškinta, kad šis virusas gali išgyventi ant paviršių iki devynių dienų, o ore – kelias valandas. Taip pat dabar žinoma, kad viruso dalelės paskleidžiamos per seiles ir iškosėtus skysčius iš plaučių. Ir kad virusas gali išsiskirti iš išmatų.

Užsikrėtęs asmuo gali lengvai paskleisti viruso daleles kosėdamas, liesdamas kitus žmones ar palikdamas virusą ant paviršių.

Neabejotina, kad, siekiant sumažinti COVID-19 plitimą, būtina plauti rankas grįžus iš lauko. Bet ką daryti namuose, kad pašalintume galimas viruso daleles?

Du naujausi tyrimai analizavo, kiek laiko koronavirusai išgyvena ant skirtingų paviršių. Tyrime buvo nagrinėjama daugybė skirtingų virusų, įskaitant SARS-CoV-2 – koronavirusą, sukeliantį COVID-19 infekciją. Ir nustatyta, kad išgyvenimo laikas kinta priklausomai nuo paviršiaus tipo.

Virusas ilgiausiai išgyveno ant nerūdijančio plieno ir plastiko – iki devynių dienų. Trumpiausias – vienos dienos – išsilaikymo laikas buvo ant popieriaus ir kartono.

Viruso dalelių kiekis per tą laiką sumažėja, tačiau nerimą kelią tai, kad dalelės ant paviršiaus išbūna ne minutes ar valandas, o ištisas dienas.

Tad kokios valymo priemonės yra geriausios kovojant su naujuoju virusu?

Muilas ir vanduo

Muilas ir vanduo yra jūsų pirmoji gynybos linija virusui pašalinti nuo paviršių. Muilas įsiterpia į viruso apvalkalo riebalus ir pašalina virusą nuo paviršių, tada jis nuplaunamas vandeniu.

Baliklis

Baliklio veiklioji medžiaga – natrio hipochloritas – yra labai efektyvi, naikinant virusą. Palaikykite baliklį 10–15 minučių, tada paviršių nuvalykite švaria šluoste.

Baliklis sunaikina baltymus ir viruso ribonukleino rūgštį (RNR) – tai medžiaga, kuri leidžia virusui daugintis, kai jis patenka į organizmą. Naudokite baliklį taip, kaip nurodyta ant buteliuko.

Medicininis spiritas

Medicininis spiritas daugiausia sudarytas iš alkoholio etanolio. Įrodyta, kad etanolis naikina koronavirusus per ne mažiau kaip 30 sekundžių. Kaip ir baliklis, alkoholis sunaikina baltymus ir RNR, iš kurių sudarytas virusas.

Sudrėkinkite šluostę trupučiu medicininio spirito ir patrinkite ja paviršius. Skystis išgaruos ir jums nereikės jo nušluostyti.

Drėgnos servetėlės

Veiklioji daugumos paviršiams valyti skirtų drėgnų servetėlių medžiaga yra antiseptikas – dažniausiai benzalkonio chloridas. Antiseptikai veikia ardydami riebalus patogeno ląstelėse, tačiau SARS-CoV-2 nėra daug riebalų. Kol kas nėra duomenų, kad antiseptikai gali visiškai sunaikinti žmogų veikiančius koronavirusus.

Rankų valymo priemonės

Pagrindinis rankų dezinfekavimo priemonių, kurios naikina SARS-CoV-2 virusą, ingredientas yra etanolis. Bet jo koncentracija sanitariniame skystyje yra labai svarbi – ji turi būti didesnė nei 70 procentų, kitaip priemonė veiksmingai nesunaikins viruso.

Būtinai vėdinkite patalpas, kuriose gali būti užsikrėtęs žmogus. Užsikrėtęs asmuo į aplinką paleidžia tūkstančius mažų lašelių, kuriuose yra viruso, kiekvieną kartą kosėdamas.

SARS-CoV-2 ore gali išgyventi iki trijų valandų. Todėl atidarę langą galite pašalinti ir išsklaidyti lašelius bei sumažinti viruso kiekį ore – tai sumažins ir užsikrėtimo riziką kitiems.

Nors COVID-19 kelia pagrįstą nerimą, vis dar turime ginklų, kuriuos galime išmėginti, kovodami su šia infekcija.

https://www.zinoti.lt

zinotilt-logo-1.png