PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Lapkričio 24 d. 06:30

Mokslininkai mano, kad delta atmaina priėjo evoliucinę aklavietę: gali natūraliai išnykti?

Pasaulis

www.freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


195192

Japonijos mokslininkai mano, kad delta atmainos COVID-19 atvejų skaičius gali mažėti, nes virusas mutavo ir dėl to gali išnykti. Ši atmaina greitai išplito visame pasaulyje ir tapo dominuojančia viruso forma.

Manoma, kad delta variantas kilęs iš Indijos ir yra daug užkrečiamesnis nei pirminė Uhano atmaina. Japonija, kaip ir daugelis kitų valstybių, smarkiai nukentėjo šios viruso atmainos – rugpjūtį susirgimų skaičius šalyje pasiekė 23 tūkstančius naujų atvejų per parą. Tačiau ši banga Japonijoje beveik visiškai nuslūgo, o atvejų skaičius sumažėjo iki 140 per dieną. Remiantis „The Japan Times“ pranešimu, ekspertai mano, jog delta padermė ilgainiui gali išnykti.

Kai virusas mutuoja, jis šiek tiek pakeičia savo genetinę struktūrą. Kai kuriais atvejais tai gali padėti jam prisitaikyti, tapti atspariu vaistams, vakcinoms ir kitiems veiksniams. Tačiau taip pat mutacijos gali privesti iki evoliucinės aklavietės. Japonijos nacionalinio genetikos instituto tyrėjai mano, kad taip galėjo nutikti ir su COVID-19 delta atmaina, tyrinėdami fermentą, vadinamą nsp14. Fermento paskirtis yra ištaisyti DNR replikacijos metu įvykusias „klaidas“. Genetikos profesorius Ituro Inoue teigė, kad delta negali toliau plisti ir ištaisyti klaidų, kurios susidarė mutacijos metu.

„Mes tiesiogine prasme buvome šokiruoti pamatę išvadas“, – sakė profesorius. „Delta variantas Japonijoje sukėlė daug rūpesčių. Tačiau daugėjant mutacijų, manome, kad galiausiai jis nebegalės daugintis. Atsižvelgdami į tai, kad atvejų nebedaugėja, manome, jog tam tikru momentu dėl mutacijų ši atmaina pajudėjo tiesiai į savo natūralų išnykimą.“

Kiti teigia, kad Japonijos vakcinacijos programa yra dramatiško atvejų sumažėjimo priežastis. Daugiau nei 75 procentai Japonijos gyventojų jau yra gavę 2 vakcinos dozes.