PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 4 d. 19:09

Mokslininkai: koronavirusas smarkiai pažeidžia plaučius, organizme išlieka mėnesius

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


152903

Koronavirusas gali smarkiai pažeisti plaučių struktūrą ir sukelti ilgalaikę infekciją, atskleidžia naujas tyrimas. Audinių pažeidimai, pastebimi net po kelių mėnesių, nustatyti tiriant nuo COVID-19 mirusių žmonių plaučius, šią savaitę paskelbė mokslininkai.

Rezultatai, publikuoti moksliniame žurnale „Lancet eBioMedicine“, remiasi pomirtiniu 41 paciento organų tyrimu. Visi asmenys mirė Universitetinėje Triesto ligoninėje Italijoje šių metų vasario-balandžio mėnesiais.

Mokslininkai paėmė plaučių, širdies, kepenų ir inkstų audinių mėginius, kad ištirtų koronavirusinės infekcijos poveikį skirtingiems kūno organams. Daugeliu atvejų buvo nustatyti reikšmingi plaučių audinio pažeidimai, o pacientai patyrė sudėtingus normalios plaučių struktūros bei respiracinio audinio pokyčius.

Tyrėjų teigimu, beveik 90 proc. atvejų taip pat užfiksuotos dvi papildomos charakteristikos, unikalios COVID-19 virusui lyginant su kitomis pneumonijos formomis: tai plaučių arterijose ir venose susiformavę didelės masės kraujo krešuliai, bei neįprastai padidėjusios plaučių audinio ląstelės su daugybiniais branduoliais. Manoma, kad šios ląstelės formuojasi iš mažesnių, įprastų, plaučių audinio ląstelių, o taip nutinka koronaviruso baltymui patekus į žmogaus ląsteles.

Mokslininkai taip pat išsiaiškino, jog viruso DNR plaučių audinyje ir kraujagysles supančiose ląstelėse išlieka „labai ilgą laiką“. Šios infekuotuos ląstelės organizme gali gyvuoti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių bei sukelia reikšmingus struktūrinius plaučių audinių pažeidimus, mano tyrėjų komanda. Visa tai gali paaiškinti, kodėl susirgus COVID-19 liga neišnyksta itin greitai, o užsikrėtusiuosius dar ilgai gali kamuoti dusulys ir nuovargis.

Virusinės infekcijos ar ilgalaikio uždegimo požymių kituose tirtuose organuose nerasta.

Britų Karaliaus koledžo širdies ir kraujagyslių ligų profesorius Mauro Giacca sako, kad šio tyrimo rezultatai labai svarbūs.

„Jie rodo, kad COVID-19 yra ne paprasta liga, kurią sukelia virusu infekuotų ląstelių žūtis, o tų nenormalių ląstelių buvimo plaučiuose ilgą laiko tarpą pasekmė“, – sako profesorius.

Šiuo metu mokslininkai tiria minėtų ląstelių poveikį kraujo krešėjimui ir uždegiminiams procesams bei ieško naujų vaistų, kurie galėtų blokuoti koronaviruso baltymą, nulemiantį ląstelių susijungimo procesus.

Parengta pagal Metro.co.uk