PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Spalio 10 d. 17:35

Mokslininkai karves nudažė kaip zebrus ir neatsistebėjo rezultatais

Pasaulis

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


102636

Gal šis įvaizdis ir nepadeda karvėms atrodyti labai jau oriai, tačiau bent jau apsaugo nuo įkyrių kraujasiurbių.

Naujojo tyrimo išvados atskleidė, kad karves nudažyti tokiais dryžiais, kokius turi zebrai gali būti labai vertinga.

Ankstesni tyrimai parodė, kad balti ir juodi dryželiai galimai apsaugo zebrus, kitus gyvūnus bei žmones nuo sparvinių bei kitų kraujasiurbių padarų įkandimų.

Eksperimentai parodė, kad šios musės yra linkusios vengti baltai-juodai dryžuotų paviršių, tuo tarpu kiti tyrimai pateikė įrodymų, kad dryželiai judančių vabzdžių regoje sukuria tam tikrą maskuotę, o ši optinė iliuzija suklaidina juos kaip „besisukančio rato“ (ang. Wagon wheel) iliuzija, gluminanti ir mus.

Japonijos mokslininkai zebro kailį primenančius dryželius nupiešė ant vienos karvių grupės, juodas juostas (ant juodų kūnų) ant kitos, o dar vieną karvių būrį paliko nedažytą, kaip kontrolinę karvių grupę.

Tuomet tarp karvių buvo stebimi musių atbaidymo veiksmai (galvos užmetimas, mušimas ausimis, mynimas kojomis, odos trūkčiojimai ir pliaukštelėjimai uodega) bei buvo skaičiuojamas ant jų kūnų nusileidžiančių musių skaičius.

Zebrai–karvės ant savo kūnų turėjo 50 procentų mažiau besikandžiojančių musių, lyginant su kontroline grupe, o žymesnio skirtumo tarp juodai dryžuotų ir kontrolinių karvių nenustatyta.

Mokslininkai taip pat stebėjo muses atbaidančios elgsenos sumažėjimą 20 procentų tarp zebro dryžiais nudažytų karvių. Ant jų nusileido mažiau besikandžiojančių musių ir jos mažiau erzino šias dažytas eksperimento dalyves.

Besikandžiojančios musės yra rimtas gyvulių kenkėjas, gyvulininkystėje lemiantis didelius ekonominius praradimus, todėl mokslininkai ir ėmėsi ieškoti būdų kaip apsaugoti galvijus.

Šis darbas pateikia alternatyvą įprastiniams pesticidams, kurie naudojami siekiant mažinti kandančių musių atakas.

Gismeteo.lt