PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 14 d. 16:38

Mokiniai domėjosi, kaip pasirūpinti sveikatos draudimu baigus mokyklą

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


208696

Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė nuotoliniame susitikime su Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus mokiniais pristatė garantijas, kurias žmogui suteikia privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Ji priminė, kokie pasikeitimai lauks mokinių, kai šie baigs mokyklą, paaiškino, kaip tinkamai pasirūpinti savo sveikatos draudimu ateityje.

Paskaitoje jaunuolių dėmesys atkreiptas į tai, kad baigę mokyklą jie PSD valstybės lėšomis bus apdrausti iki rugpjūčio 31 dienos. Iškart po mokyklos pradėję studijuoti nuolatinių (dieninių) skyrių studentai, Lietuvoje ar kitose Europos Sąjungos (ES) bei Europos ekonominės erdvės šalyse ir toliau bus apdrausti valstybės lėšomis. Svarbu žinoti, kad nepradėjusiems nuolatinių studijų jaunuoliams, jei jie neįsidarbina, neužsiregistruoja Užimtumo tarnyboje ar nepriklauso kitoms valstybės lėšomis draudžiamų asmenų grupėms, kas mėnesį reikia savarankiškai mokėti PSD įmokas.

Ligonių kasų atstovė pabrėžė, kad studijuojantieji ES šalių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino bei Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinių arba dieninių studijų programas yra draudžiami PSD valstybės lėšomis. Tačiau patiems studentams nepasirūpinus jų draudimą liudijančių dokumentų pateikimu – žmogus lieka neapdraustas. Tokiu atveju už gydymą svetur gali tekti nemažai susimokėti.

Studijuojančiųjų ES šalių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose draudimas valstybės lėšomis įsigalioja tuomet, kai TLK pateikiama universiteto išduota oficiali akademinė pažyma originaliame aukštosios mokyklos blanke, patvirtinanti, kad jaunuolis studijuoja šiame universitete. Aukštosios mokyklos kvietimas studijuoti šiuo atveju netinka. Studentai PSD draudžiami vieneriems mokslo metams, todėl pažymą iš aukštosios mokyklos į TLK reikia pristatyti kiekvienais mokslo metais. Jei studentas neturi galimybių dokumentus pristatyti pats, TLK juos galima atsiųsti registruotu laišku. Tuomet draudimo PSD laikotarpis bus nustatytas pagal atsiųstos pažymos duomenis.

Šiaulių TLK atstovė atkreipė dėmesį, kad studentams, pateikusiems būtinus dokumentus, išduodama Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Ši kortelė patvirtina studijuojančiojo teisę gauti privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. Turėdami ESDK studentai gali būti garantuoti, kad prireikus jie gaus būtinosios medicinos pagalbos paslaugas pagal tos šalies, kurioje studijuoja, įstatymais nustatytą tvarką.

Neturinčiam ESDK studentui gali tekti pačiam apmokėti suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas. Grįžęs į Lietuvą, kurioje jis yra apdraustas PSD, studentas gali kreiptis į TLK dėl patirtų išlaidų kompensavimo.

Nuotolinėje paskaitoje pristatyta ir galimybė savarankiškai susiformuoti ESDK pakeičiantį sertifikatą. Apdraustasis gali pats elektroniniu būdu užpildyti nustatytos formos prašymą ir gauti sertifikatą, laikinai pakeičiantį kortelę. Šis sertifikatas, kaip ir kortelė, patvirtina apdraustųjų teisę visose ES šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas. Studijų ar viešnagės šiose valstybėse metu staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, gavus traumą, patekus į eismo įvykį ir panašiais atvejais keliautojui suteiktų medicinos paslaugų išlaidas visiškai arba iš dalies apmokės ligonių kasos.

Ligonių kasų atstovė susitikime pabrėžė, kad valstybės laiduojama asmens sveikatos priežiūra Lietuvos sveikatos sistemos įstaigose teikiama nemokamai. Gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su TLK dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo, apdraustiesiems PSD pirminės ambulatorinės, o gavusiems šeimos gydytojo siuntimą – ir stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos yra kompensuojamos. Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos PSDF biudžeto lėšomis.

I. Kvedarienė paaiškino, kad, gaudami ligonių kasų apmokamas pirminės odontologinės priežiūros paslaugas, apdraustieji turi primokėti už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, tačiau moksleiviams už šias medžiagas mokėti nereikia. Visiškai kompensuojamos pirminės odontologinės priežiūros paslaugos teikiamos vaikams ir dieninių bendrojo lavinimo mokyklų, profesinių mokyklų dieninių skyrių mokiniams, kol jiems sukanka 24 metai, socialiai remtiniems asmenims, pateikusiems savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą.

Ligonių kasų atstovė atkreipė klausytojų dėmesį į tai, kad PSD apsidraudę žmonės savo sveikatą gali pasitikrinti pagal penkias ligų prevencijos programas: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Ji paragino mokytojus ir moksleivius priminti savo artimiesiems išsitirti pagal šias programas. Ankstyvose stadijose nustatytos sunkios ligos yra sėkmingiau išgydomos, nei aptiktos vėlesnėse stadijose. Už programose numatytas paslaugas PSD apdraustiems žmonėms mokėti nereikia. Už jas sumoka ligonių kasos PSDF lėšomis.