Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Dar daug kas iš mūsų vis dar biblioteką siejame tik su knygomis, tačiau šiandien ji turi būti kitokia. Šiandienos biblioteką galime apibūdinti kaip modernią žinių erdvę ar daugiafunkcį centrą. Neseniai atidarytas Kėdainių r. sav. M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrius yra labai modernus ir tuo mes džiaugiamės. Bet ir kaimuose esančios bibliotekos atnaujinamos ir skatinamos būti ne tik knygų išdalijimo punktais, kaip buvo įprasta daug metų.
Užimtumo veiklomis bibliotekose siekiama pritraukti jaunimą
Viena iš tikslinių bibliotekų lankytojų grupių yra vaikai ir jaunimas. Siekdama savo paslaugomis pritraukti jaunus žmones ir taip didinti bibliotekų žinomumą, biblioteka privalo domėtis jaunais žmonėmis bei jų poreikiais. Bibliotekoms investuoti į vaikų ir jaunimo užimtumą verta ne vien dėl galimybės jaunus žmones užsiauginti kaip potencialius įstaigų lankytojus, bet ir dėl siekio išlikti socialiai atsakingomis už vietos jaunų žmonių gerovę. Biblioteka, kaip kultūros įstaiga, siekia padėti jaunajai kartai patirti skaitymo džiaugsmą, jo teikiamą naudą, stengiasi ugdyti jaunų žmonių kultūrinius poreikius, organizuoti vaikų ir jaunimo poreikius atliepiančias veiklas, taip išliekant reikalingoms ir naudingoms savo vietos bendruomenės nariams.
Bibliotekų darbuotojai teigia, jog į veiklas užsuka vis daugiau jaunų žmonių, todėl ir siūlomos užimtumo veiklos turi būti įvairios ir patrauklios. Bibliotekose jaunas žmogus inicijuoja pokyčius. Atsiranda tokių veiklos formų, kurios bibliotekose anksčiau niekada nevykdavo: organizuojami susitikimai su žymiais žmonėmis, stalo žaidimų popietės, kūrybinės dirbtuvės, ekranizuotų knygų peržiūros, diskusijos, protmūšiai, kulinariniai užsiėmimai, parodos, kino vakarai ir kt. Vienos populiariausių yra erdvės, skirtos jaunimo laisvalaikiui.
Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka, gerai suprasdama bibliotekos socialinį poveikį vaikų ir jaunimo užimtumui, jauno žmogaus integravimuisi į visuomenę, jo informatyvumui bei gerėjančiam savęs vertinimui, siekia technologinio atsinaujinimo, naujų paslaugų diegimo ir darbuotojų, dirbančių su jaunimu, geresnio pasirengimo. Tad viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus atidarymas yra labai svarbus ir savalaikis.
Penkiolikai kaimo bibliotekų skirta 4005 Eur modernioms priemonėms
2018 m. 4005 Eur išKėdainių rajono savivaldybės biudžeto skirta 15-kai Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji bibliotekos kaimiškųjų filialų. Skirta įsigyti priemonių, sustiprinti materialinę bazę, kad vietos biblioteka taptų vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumo centrais. Ypatingas dėmesys skirtas atokiausiems rajono kaimams, kuriuose biblioteka yra tik viena iš įstaigų, teikiančių paslaugas vietos gyventojams.
Bibliotekos, įvertinę vietos vaikų ir jaunimo poreikius, pasitarę su jaunais žmonėmis, įsigijo priemonių, kurios sudaro sąlygas dar labiau plėsti veiklas su vaikais ir jaunimu, gerinti darbo kokybę šioje srityje ar tiesiog pritraukti jauną žmogų į biblioteką. Bibliotekos įsigijo sėdmaišių, stalo žaidimų, daugiafunkcių žaidimų stalų (stalo futbolo, teniso, biliardo ir kt.) ir kt.
Susidomėjo žaidimu, susidomės ir knyga, ir vienas kitu
Bibliotekose, įsitaisę patogiuose sėdmaišiuose, jaunuoliai žaidžia kompiuterinius ar stalo žaidimus, žiūri filmus ar tiesiog bendrauja. Dažnai jaunimo renginius siūlo ne tik bibliotekos darbuotojos, bet ir jauni žmonės, norintys įgauti patirties įgyvendinant savo iniciatyvas.
Bibliotekose su jaunimu dirbantys darbuotojai neabejoja, jog toks darbas su vaikais ir jaunimu ne tik prisideda prie visapusiško jaunuolių ugdymo, bet ir kuria pridėtinę vertę bibliotekoms. Jauniems kaimo žmonėms biblioteka tampa ta vieta, kurioje norisi leisti laisvalaikį, susitikti su draugais, bendrauti, mokytis ir kurti.
Kėdainių r. sav. viešosios M. Daukšos bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė mano, kad toks bibliotekų modernėjimas yra tiesiog būtinas: „Biblioteka ir joje dirbantys žmonės dabar turi būti kiek kitokie. Šiandienos biblioteką galima apibūdinti kaip modernią žinių erdvę ar daugiafunkcį centrą. Džiugu, kad atsidarė nauja, moderni biblioteka mieste, taip pat džiugu, kad ir kaimuose bibliotekos tampa šiuolaikiškesnės. Ta linkme turime eiti. Filialų darbuotojos pasakoja, jog vaikai ateina į biblioteką po pamokų ir kompiuteriu geresniu pasinaudoti, ir pamokas ruošti, ir pažaisti, pabendrauti. Ten bebūdami susidomi ir knyga. Dabar knygos brangios ir tikrai ne visuose namuose jų rasi. ”