PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 11 d. 14:37

Mo­kes­čiai ka­ran­ti­no me­tu – žmonės bai­mi­na­si skolų ir dels­pi­ni­gių

Šiauliai

Į re­dak­ciją kreipė­si gar­baus am­žiaus šiau­lietė, ku­rią ste­bi­na dau­gia­bu­čių namų gy­ven­to­jams tai­ko­mas vėlia­vos pa­ka­bi­ni­mo ir nu­ka­bi­ni­mo mo­kes­tis. „Etap­lius“ sa­vait­raš­tis do­mi­si ne tik šiuo, bet ir ki­tais mo­kes­čiais: kaip ka­ran­ti­no me­tu kei­čia­si mokė­ji­mo už ši­lumą, van­denį, elektrą, du­jas įpro­čiai ir tvar­ka? (Wavebreakmedia micro nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


125319

Į re­dak­ciją kreipė­si gar­baus am­žiaus šiau­lietė, ku­rią ste­bi­na dau­gia­bu­čių namų gy­ven­to­jams tai­ko­mas vėlia­vos pa­ka­bi­ni­mo ir nu­ka­bi­ni­mo mo­kes­tis. „Etap­lius“ sa­vait­raš­tis do­mi­si ne tik šiuo, bet ir ki­tais mo­kes­čiais: kaip ka­ran­ti­no me­tu kei­čia­si mokė­ji­mo už ši­lumą, van­denį, elektrą, du­jas įpro­čiai ir tvar­ka?

Vėliava kambariui ar namui?

Šiauliuose, Vilniaus g., gyvenanti senjorė pasakoja, kad sąskaita už vasario mėnesį atėjo šiek tiek didesnė. Priežastis – 3,45 Eur mokestis už vėliavos pakabinimą ir nukabinimą. Moteris sako tokį mokestį mačiusi pirmą kartą, tad kreipėsi į kaimynus – mažu bus įsivėlusi klaida. Vis tik paaiškėjo, kad jie irgi neišvengė mokesčio, tik jis buvo žymiai mažesnis.

„Kai pradėjau domėtis, sužinojau, kad mokestis priklauso nuo kvadratūros. Kurie butai mažesni, moka mažiau – eurą ar šešiasdešimt centų. O mano butas didesnis. Supraskite, man negaila tų trijų eurų, bet keista, kad diferencijuojamas toks dalykas. Juk vėliavą ne į mano kambarį atneša – kelia visam namui, visiems gyventojams. Tai ar neturėtų būti mokestis paskirstytas po lygiai?“ – klausia ji.

Daugiabutį, kuriame gyvena senjorė, administruoja UAB „Mano būstas“. Kaip aiškina įmonės atstovas, vėliavos kėlimas valstybinių švenčių metu anksčiau buvo apmokamas techninės priežiūros lėšomis. Tačiau, įsigaliojus Aplinkos ministerijos patvirtintai techninės priežiūros apskaičiavimo metodikai, už techninės priežiūros tarifą nuo šiol atliekami tik nuolatiniai ir sezoniniai pastato stebėjimo ir techninės dokumentacijos tvarkymo darbai. „Visus kitus darbus, kurie nenumatyti techninės priežiūros tarife, apmoka butų ir kitų patalpų savininkai proporcingai valdomai daliai name arba iš namo privalomojo kaupimo lėšų. Mokestį už vėliavos pakėlimą ir nukabinimą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatomis, gyventojai moka solidariai – pagal turimą būsto plotą“, – aiškina jis.

Pasak atstovo, skundų dėl mokesčio iš gyventojų iki šiol nebuvo. Priešingai – yra tokių, kurie teiraujasi dėl galimybės valstybinę vėliavą laikyti iškeltą ištisus metus.

11.jpg

Kitoje sąskaitų pusėje – prašymas

Mokestį už vėliavos pakėlimą ir nukėlimą senjorė sako jau susimokėjusi. Tiesa, tai darė ne pati – atlikti mokėjimą internetu jai padėjo sūnus ir marti. Deja, artimų pagalbininkų turi ne visi – į redakciją taip pat skambina skaitytojai, kurie dėl šalyje įvesto karantino negali apmokėti komunalinių sąskaitų, baiminasi skolų ir delspinigių.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu AB „Šiaulių energija“ skatina sąskaitas apmokėti elektroniniu būdu – tokį prašymą rasite kitoje įmonės siunčiamų sąskaitų pusėje. Neturint galimybių apmokėti sąskaitų elektroniniu būdu, atsiskaityti už šilumą ir karštą vandenį galima „Maximos“ kasose, „Narvesen“ parduotuvėse ir kioskuose, kai kuriuose „Perlo“ terminaluose.

„Valstybės nustatytos šilumos tiekimui vykdyti būtinos lėšos gaunamos tik iš vartotojų, o juk laikotarpiu, kai asmeninei higienai skiriamas keliskart didesnis dėmesys, nepertraukiamas aprūpinimas karštu vandeniu ir šiluma ypač svarbus uždavinys. Šios paslaugos yra reikalingos žmonių gyvenimo kokybei užtikrinti, todėl tikimės, kad šilumos vartotojai bendrovės pateiktas sąskaitas ir toliau apmokės atsakingai ir laiku“, – sako AB „Šiaulių energija“ atstovė Marina Visockienė.

Išimtis, anot jos, bus taikoma tiems šilumos ir karšto vandens vartotojams, kurie finansiškai buvo paveikti koronaviruso karantino ar susidūrė su laikinais finansiniais sunkumais dėl pandemijos poveikio, pavyzdžiui, prarado darbo vietą. Taip elgtis rekomendavo Šiaulių miesto savivaldybės administracija. „Tokiems gyventojams bendrovė netaikys delspinigių už pavėluotai apmokėtas paslaugas ir nesiims veiksmų skolai išieškoti nuo kovo mėnesio iki karantino paskelbimo pabaigos“, – sako M. Visockienė.

telefonai.jpg

Dėl skolos tarsis žodžiu

Tokios pačios nuostatos laikysis ir UAB „Šiaulių vandenys“.

Likusiems gyventojams įmonė primena, kad sąskaitas galima apmokėti internetu arba „Maximos“ kasose, šiuo metu veikiančiuose AB Lietuvos pašto skyriuose (Centrinis paštas, PC „Akropolis“, PC „Saulės miestas“). „Senjorams, nesinaudojantiems elektroninėmis komunikavimo priemonėmis ir neturintiems galimybių apmokėti sąskaitų už suteiktas paslaugas karantino laikotarpiu, bus suteikta galimybė žodžiu telefoninio skambučio metu susitarti su UAB „Šiaulių vandenys“ dėl skolos mokėjimo atidėjimo karantino laikotarpiu. Jei reikalingas toks susitarimas, prašome kreiptis tel. (8 41) 59 22 62. Šiuo telefonu galite deklaruoti ir šalto vandens skaitiklio rodmenis“, – sako UAB „Šiaulių vandenys“ atstovė Džuljeta Korsakienė.

Gerų žinių vartotojams turi ir UAB „Ignitis“.

„Skatindami gyventojus laikytis karantino, „Ignitis“ savitarnos sistemos klientams pradėjome taikyti nulinius aptarnavimo mokesčius už atliekamus mokėjimus. Ši tvarka galios iki ekstremalios situacijos šalyje pabaigos, – teigia įmonės atstovas Lukas Zadarackas ir priduria, kad „Ignitis“ savitarnos sistemoje galima apmokėti ir kitų šeimos narių, nesinaudojančių internetu, sąskaitas. – Prisijungus prie savo paskyros platformoje, tereikia pridėti norimas kito žmogaus sąskaitas. Norint tai padaryti, reikia žinoti aštuonių skaitmenų kliento kodą ir sutarties savininko vardą.“

Deklaruoti duomenis už suvartotą elektros energiją arba gamtines dujas galima, paskambinus trumpuoju „Ignitis“ informaciniu telefonu 1802. Deklaravus pašto dėžutes pasieks popierinė sąskaita už suteiktas paslaugas. „Norime priminti, kad apmokėti gautą einamojo mėnesio sąskaitą galima iki paskutinės kito mėnesio dienos. Delspinigių privatiems klientams, laiku nesumokėjusiems už elektrą ar dujas, neskaičiuojame“, – sako L. Zadarackas.

Paskelbtas karantino režimas įpareigoja vengti viešų susibūrimo vietų, nereikalingų kontaktų, todėl šiuo metu uždaryti ir „Splius“ klientų aptarnavimo skyriai. Apmokėti už paslaugas galima internetu arba jau minėtose prekybos vietose.

„Mūsų savitarnos svetaine naudotis labai paprasta. Aišku, jeigu namuose nėra kompiuterio arba klientai neturi internetinės bankininkystės, to padaryti nepavyks. Tuomet raginame kreiptis į giminaičius ir paprašyti jų apmokėti sąskaitas. Iš tiesų jau sulaukiame laiškų iš senjorų vaikų, anūkų, kurie teiraujasi dėl apmokėjimo galimybių. Na, o jeigu situacija iš tiesų sunki, skambinkite mums telefono numeriais 19955, (8 41) 55 33 22 ir bandysime drauge spręsti problemą. Visuomet stengiamės būti lankstūs savo klientų atžvilgiu“, – sako įmonės atstovė Inga Karickienė.