PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Rugsėjo 23 d. 09:30

Misija prisiskambinti ir eilės pas gydytojus veja į priimamąjį: ligoninės medikams trūko kantrybė

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


188867

Prisiskambinti į Alytaus poliklinikos registratūrą dažnam tampa dideliu iššūkiu, o galiausiai pavykus, pribloškia žinia, kad pas šeimos gydytoją eilė – dvi savaitės. Nesulaukę operatyvios pagalbos pirminiame sveikatos priežiūros lygmenyje, pacientai vakarais plūsta į Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Didelių krūvių neatlaikančių ligoninės medikų kantrybė išseko – suteikti ambulatorinę pagalbą – ne jų misija ir dėl to kenčia tie pacientai, kuriems iš tiesų reikalinga skubi antrojo lygio medicininė pagalba. Ši situacija ligoninės gydytojus paskatino inicijuoti susitikimą su Alytaus miesto valdžia ir poliklinikos atstovais.

Pacientai tulžį lieja ir socialiniuose tinkluose

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje pacientų skaičius per pastaruosius mėnesius aukštyn šoktelėjo 20 procentų. Paaiškėjo, kad iš visų besikreipiančiųjų net 70 procentų žmonių reikalinga poliklinikos gydytojų pagalba.

Savivaldybės, ligoninės bei poliklinikos įstaigų atstovų susitikime buvo bandoma atsakyti į klausimą, kodėl su sveikatos sutrikimais susidūrę pacientai prioritetą teikia ligoninės, o ne poliklinikos medikų pagalbai bei ką daryti, kad situacija keistųsi. Priežastis įvardija ir patys pacientai – eilės pas šeimos gydytojus driekiasi net dvi savaites.

Socialiniuose tinkluose mirgėte mirga temos ir komentarai apie tai, kad patekti pas Alytaus poliklinikos medikus reikia ir kantrybės, ir laiko, jau nekalbant apie tai, kad prisiskambinti į poliklinikos registratūrą – tarsi Sizifo kopimas į kalną ridenant didžiausią akmenį.

„Pas šeimos gydytoją eilė – 2 savaitės, baigėsi vaistai – irgi tiek pat. Ar gali sergantis žmogus tiek laukti???“, – apie situaciją Alytuje socialiniame tinkle Facebook komentavo viena internautė.

„Hm… Skauda… Labai skauda… Bet skaudėjo vakar, užvakar…Kentėjai. Skambini daktarei, priima spalio vidury…Bet tau labai skauda tai šiandien…Taip, gali palaukt dieną, na dvi… Bet ne 20 dienų…“, – rašė kita alytiškė.

„Bet poliklinikos koridoriai tušti. Prisiskambinti neįmanoma. Pati mačiau, kai suskambo telefonas, tai pakėlė ragelį ir padėjo atgal. Prie neurologo kabineto prabuvau 45min. ir nei vieno ligonio nebuvo. Tai kur tos eilės? Daktarai ilsisi, o mes užsiregistruoti negalim, nes nėra talonų. Tik po 2 savaičių, tik po 2 mėnesių ir t.t. Labai liūdna. Kam neskauda, tas nedejuoja“, – komentavo dar viena moteris.

Poliklinikos vadovas: „Reikia kantrybės“

Susisiekus su Alytaus poliklinikos vadovu Mariumi Jasaičiu, jis patikino, kad komentuoti situaciją šiuo metu būtų kiek per anksti ir sudėtinga.

„Nenoriu nieko erzinti, nes dar ir pats nežinau, kokie sprendimai ir išeitys bus priimti. Antradienį savivaldybėje vyko susitikimas, kurio metu kalbėjome apie ligoninės ir poliklinikos tarpusavio darbo sureguliavimą.

O tokia situacija poliklinikoje yra normalus reiškinys – atsiverskite sirgimų statistiką ir pamatysite, kad pacientų padaugėjo visoje šalyje, o gydytojai tai tie patys. Vilniuje žmonės vizito pas šeimos gydytojus laukia ir tris savaites.

Reikia kantrybės, o tiems, kuriems reikalinga neatidėliotina pagalba – yra greitoji pagalba, turime neplaninį kabinetą. Mes tikrai priimame ir nesakome, kad krūviai dideli ir negalime nieko daryti. Yra situacija tokia, kokia yra ir reikalingas bendras visų supratimas“, – kalbėjo M. Jasaitis.

Problemos sprendimui – trys pasiūlymai

Minėto susitikimo savivaldybėje metu nuskambėjo bent trys pasiūlymai, kaip gyventojams pirminio lygio sveikatos priežiūros paslaugas padaryti prieinamesnes. Esą patiriančių įvairias traumas pacientų skaičius ligoninėje galėtų sumažėti poliklinikai įsigijus stacionarų rentgenodiagnostikos medicinos prietaisą ir bus ieškoma būdų jį įsigyti. Taip pat bus prašoma leisti naudotis VšĮ Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninės ambulatorijos stacionariu rentgenodiagnostikos medicinos prietaisu.

Tam, kad į poliklinikos registratūrą prisiskambinti būtų lengviau, planuojama didinti registratūroje dirbančių specialistų skaičių.

Susitikimo metu nuskambėjo siūlymas įvesti poliklinikoje dirbančių šeimos gydytojų budėjimą ligoninėje naktimis.

Ligoninės medikams – šeimos gydytojų darbas

„Tai labai senas klausimas, kurį išspręsti bando kiekviena valdžia. Susitikimų būta daugybė, tačiau niekas taip ir nepajuda į priekį. Problemos pirminiame sveikatos priežiūros lygmenyje daugiau mažiau panašios visur – ir eilės pas gydytojus didelės, ir specialistų trūkumas.

Viskas dar labiau paaštrėjo atsiradus nuotolinio konsultavimo galimybei. Pasibaigus karantinui birželio mėnesį, ligoninėje atnaujinome visų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą kontaktiniu būdu. Tačiau, pajutome, kad kiekvieną dieną, po 17 valandos, sulaukiame pacientų antplūdžio ir paslaugas suteikiame šimtui žmonių, o savaitgaliais jų per parą būna ir po du šimtus. Patys priimamojo gydytojai iškėlė šią problemą ir profsąjungų atstovai inicijavo susitikimą su miesto valdžia ir poliklinikos atstovais“, – situaciją komentavo Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas.

Pasak jo, gyventojai, nepatekę pas šeimos gydytojus, pagalbos ieško ligoninės priimamajame, kur iš viso besikreipiančiųjų srauto tik trisdešimčiai procentų išties reikalinga antrojo lygio medicinos pagalba. Likę atvejai – ambulatoriniai, pacientai, suteikus pirminę pagalbą, paleidžiami namo.

Šeimos gydytojams siūlo budėjimą

„Būtina ieškoti galimybių, kaip efektyviau aptarnauti pacientus.

Per visą ligoninės gyvavimo šimtmetį nebuvo taip gausiai suformuoto skubios pagalbos skyriaus – ištisą parą jame dirba du vidaus ligų gydytojai ir dar penki-šeši specialistai – chirurgai, traumatologai, vaikų ligų gydytojas, neurologas, taip pat dirba visa laboratorija, diagnostika. Gyventojų Alytuje liko 50 tūkst. ir mes neatlaikome krūvio, nebegalime dirbti pirminio lygmens sveikatos priežiūros darbo.

Geranoriškai bandome siūlyti, kaip tą problemą spręsti. Planuojamoje naujojoje sveikatos apsaugos reformoje yra numatyta, kad mažesnėse savivaldybėse, kur apie 20 tūkst. gyventojų, bus galimybė steigti sveikatos centrą – ligoninės ir poliklinikos jungiamos į vieną instituciją ir teikiamos bendros paslaugos.

Nesakau, kad tai tinka Alytaus miestui, nes vis tik Alytaus ligoninė yra regioninė, tačiau siūlome ligoninėje skirti kabinetą poliklinikos šeimos gydytojams, kurie budėtų naktimis ir aptarnautų savo pacientus. Jie jau dešimtmečius nebedirba naktimis ir yra laisvi savaitgaliais ir šventinėmis dienomis. Kažkaip reikėtų juos įtikinti, kad savo pacientus ji privalo aptarnauti visą parą. O ligoninės priimamasis turėtų tapti greičiau prieinamas pacientams, kuriuos ištinka miokardo infarktai, insultai, vidaus organų kraujavimai ir pan. Dabar jų vietas užima sukarščiavę ar vos prasčiau pasijutę pacientai.

Tam net nereikia keisti įstatyminių aktų. Jau apie tai kalbėjau su akreditavimo tarnyba ir šį mechanizmą būtų galima paleisti per mėnesį ar pusantro. Tereikia abiejų pusių geranoriško požiūrio“, – kalbėjo A. Vasiliauskas ir pridūrė iš pastarojo susitikimo savivaldybėje šįkart besitikintis konkrečių rezultatų, esą jau gana apie tai tik kalbėtis ir nieko nedaryti.

Siuntimai į ligoninę – net nemačius paciento

Ligoninės vadovas kritikos negailėjo ir poliklinikos darbo organizavimui, kai nemažas procentas gydytojų iki šiol tebedirba tik nuotoliniu būdu. Esą elektroniniai siuntimai antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugoms teikti išrašomi net nemačius paciento.

„Jau reikėtų leisti pacientams peržengti įstaigos duris pas šeimos gydytojus ir taip jie mažiau kreipsis į priimamąjį. Vasarą net buvo susiklosčiusi situacija, kai poliklinikoje nebedirbo nė vienas chirurgas, mat visi vienu metu atostogavo.

Dar nepaminėjau ir greitosios medicinos pagalbos darbo – ši institucija praktiškai atlieka taksi funkciją“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Meras: „Abi įstaigos turi susitarti“

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis jau kurį laiką stebi situaciją, kai žmonės skundžiasi, kad nepavyksta prisiskambinti į Alytaus miesto poliklinikos registratūrą, kad gydytojų paslaugų tenka laukti dvi ir daugiau savaičių.

„Suprantu, kad poliklinikos vadovybė prioritetą teikia registracijai per internetines sistemas, tačiau daugybė senyvo amžiaus žmonių iš viso nevaldo kompiuterio ir jiems paprasčiau registruotis telefonu.

Girdime, kad po 17 val. daugybė pirminio lygmens sveikatos priežiūros pacientų suplūsta į ligoninės priimamąjį. Tada nukenčia žmonės, kuriems išties reikia skubios pagalbos.

Svarbu, kad abi įstaigos susikalbėtų ir rastų galimybę padėti viena kitai. Analizuosime visus pateiktus pasiūlymus, dar susitiksime ne kartą ir spręsime, kaip pagerinti žmonėms sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą.

Suprantu, kad gydytojų yra tiek, kiek yra, kad įrenginių galimybės irgi ribotos, kad eilės ištįso ir dėl pandeminės situacijos, tačiau turime tai spręsti – gyventojai sveikatos priežiūros paslaugas turi gauti kaip įmanoma greičiau. Mano svajonė būtų, kad žmonės iš viso nesirgtų“, – sakė Alytaus miesto meras.

Pasiteiravus, kokia mero nuomonė apie dviejų šių įstaigų sujungimą ir apie šeimos gydytojų budėjimą naktimis, jis vertinti šių pasiūlymų neskubėjo, esą visi variantai bus svarstomi.

„Jeigu matysime, kad įstaigos nesusitaria, viena kitai prieštarauja ir konkuruoja dėl lėšų, tada svarstysime ir sujungimo klausimą“, – galimybės neatmetė N. Cesiulis.

Daugiau Dzūkijos krašto naujienų rasite čia: „Dzūkijos veidas“

Dzūkijos veidas logo