Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Niekas nepaneigs, kad stogas – viena svarbiausių namo dalių, kuriai derėtų skirti ypatingą dėmesį. Tačiau statydami ar įsigydami nekilnojamąjį turtą mūsų tautiečiai dažnai pamiršta, kad namo stogas turi būti ne tik tvirtas, ilgaamžis, dekoratyvus, bet ir saugus.
Rizikuoja gyvybe
Kad stokojame žinių apie stogo saugos elementus, ypač gerai priminė šiųmetė žiema. Dėl gausaus sniego sankaupų žmonių namų stogai įgriuvo, buvo apgadintas kitas turtas.
Pirkdami ar statydami namą ne visi susimąsto, kad ant jo stogo teks laipioti – juk reikės atlikti kamino ar pačios dangos valymo darbus. Vis labiau populiarėja saulės kolektoriai, prie kurių savininkui taip pat reikės prieiti. Neretai norėdami sutaupyti, žmonės rizikuoja ne tik savo sveikata, bet ir gyvybe. Pasiekti stogą vis dar naudojamos savadarbės kopėčios, kurios gali ne tik pažeisti dangą, bet ir lengvai nuslysti, nukristi su visu ant jų stovinčiu žmogumi. Nereikia ir sakyti, kuo tai gali baigtis. Žiniasklaidoje neretai nuskamba atvejai, kai tokios nelaimės baigiasi tragiškai.
Labiausiai žmogaus saugos srityje pažengusiose Šiaurės šalyse stogo saugos elementai seniai yra būtinybė, reglamentuota statybos taisyklėse. Kitaip tariant, jei ant stogo neįrengti saugos elementai, toks statinys nebus pripažintas tinkamu naudoti. Tuo tarpu Lietuvoje apie tai pagalvoja retas namo savininkas, tačiau dažnai taip nutinka dėl elementaraus žinių trūkumo.
Taigi, šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines šiuolaikinių stogo saugos elementų grupes, jų funkcijas ir naujoves.
untitled.png
Investicija į saugumą ir patogumą
Pirminė ir svarbiausia stogo saugos elementų funkcija – užtikrinti žmogaus saugumą ir patogų darbą ant stogo. Tačiau įsirengę šiuos elementus, gaunate ir nemažai „bonusų“. Jie padeda apsaugoti ir apačioje esančius kitus žmones, automobilius, dekoratyvinius augalus. Be to, apsaugo patį stogą, namo dalis: stoglangius, lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius.
Nesvarbu, iš kokios medžiagos pagaminta jūsų stogo danga, saugos elementai lengvai pritaikomi bet kokiam stogui, tik užsakant parenkamos skirtingos tvirtinimo prie dangos detalės, liaudiškai vadinamos „kojelės“.
Populiariausios keturios saugos elementų grupės:
Trumpai apžvelkime kiekvieną iš jų.
untitled.png
Sieninės ir stogo kopėtėlės
Turbūt mažiausiai norime kelių metrų aukštyje jaustis nestabiliai ir rizikuoti nukristi. Tai galioja ne tik aukščio bijantiems žmonėms. Kad galėtume ramiai dirbti ant stogo, būtina įsirengti kokybiškas kopėtėles.
Renkantis jas, verta atkreipti dėmesį, ar kopėčios yra pakankamai plačios ir tvirtos, ar komplekte yra patogūs turėklai. Stogo kopėtėlių tvirtinimas parenkamas ir sureguliuojamas pagal konkrečią stogo dangą, kad vaikštant stogu ji nebūtų braižoma, trupinama ar kitaip gadinama.
Pernai rinkoje pristatyta naujovė – „Ruukki SafeGrip“ patentuota technologija, užtikrinanti ženkliai geresnį kopėčių pakopų sukibimą su batų padais net ir drėgnu oru, esant šerkšnui, sningant. Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ia78TmwvA2s.
untitled.png
Sniego užtvaros
Po rekordinio šių metų snygio draudikai skaičiavo tūkstantinius žmonių patirtus nuostolius. Neatlaikę sniego svorio stogai lūžo, įgriuvo, nuošliaužos apgadino kitą šalia namų buvusį turtą.
Tokių problemų padeda išvengti sniego užtvaros, dar vadinamos sniego gaudyklėmis. Jos būna skardinės arba vamzdinės.
Vamzdinės sniego užtvaros efektyviau sulaiko sniegą, yra tvirtesnės ir estetiškesnės, nei pagamintos iš skardos. Pašildžius saulei, sniegas vamzdinėse užtvarose greičiau tirpsta ir patenka į lietaus nuvedimo sistemą. Užtvaras būtina įrengti bent ties įėjimais, įvažiavimais, kur šalia vaikšto žmonės ar parkuojami automobiliai, kad apsaugotumėte save ir savo turtą nuo pavojingų sniego nuošliaužų.
untitled.png
Stogo tilteliai
Stogo tilteliai – tai tvirti, horizontalūs takeliai, užtikrinantys saugų ir patogų priėjimą prie reikiamos stogo vietos. Jų konstrukcija itin tvirta, užtikrina itin gerą batų padų sukibimą bet kokiu oru, prie jų galima segti ir saugos diržą.
Pasinaudodami tokiu tilteliu, stovėsite lyg ant žemės, galėsite saugiai valyti kaminą, saulės kolektorius.
Stogo tilteliai arba stogo kopėčios su papildomomis horizontaliomis pakopomis taip pat yra puikus, o kartais ir vienintelis sprendimas, norint pasiekti ir nuplauti šiaurines, linkusias „žaliuoti“ fasado vietas. Tokios vietos dažnai yra nepasiekiamos nuo stelažų, keltuvų, teleskopinių-alkūninių lopšių.
untitled.png
Apsauginės tvorelės
Ant pastatų, kurių aukštis didesnis nei 10 metrų, būtina įrengti ne žemesnes kaip 60 centimetrų apsaugines tvoreles.
Idealus sprendimas – „du viename“ konstrukcija, tai yra, tvorelė kartu su sniego užtvara. Tuomet reikės dvigubai mažiau tvirtinimo elementų, stogas atrodys estetiškiau.
Toks sprendimas puikiai tinka visuomeniniams pastatams: mokykloms, poliklinikoms, daugiabučiams, parduotuvėms.
untitled.png
Susimontuoti galite ir patys
Stogo saugos elementus būtų idealu įsirengti statant namą. Tačiau jei įsigijote nekilnojamąjį turtą be šių elementų – ne bėda. Juos lengvai galima pritaikyti ir sumontuoti ant bet kokio tipo stogo. Tik tuomet, prieš užsisakant medžiagas, reikėtų pasikonsultuoti su pardavėju, nurodyti stogo dangos tipą, spalvą, kad būtų galima parinkti atitinkamas tvirtinimo ir sandarinimo detales.
Stogo saugos elementus nėra sunku sumontuoti ir pačiam, jei turite reikiamus įrankius ir mėgstate meistrauti. Pavyzdžiui, vienas ilgamečių stogų rinkos lyderių, suomių gamintojas „Ruukki“ tam yra paruošęs itin išsamias, iliustruotas instrukcijas, kurias galima gauti visose „Ruukki“ partnerių prekybos vietose arba atsisiųsti internete, adresu www.ruukkistogas.lt.
Pasak gamintojo, nepaisant to, kad specializuojasi plieninių stogo dangų gamyboje, visi jo siūlomi stogo saugos elementai, lietaus nuvedimo sistemos tinka bet kokių individualių ir visuomeninės paskirties pastatų stogams, nepriklausomai nuo dangos tipo.